CH Mackanme Lach Faire Love You Once and Forever
Soft-Coated Wheaten Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Clara - (Female)
Owner: Christine Dore-Brown Jeri Voyles
Breeder: Jeri Voyles
Conformation Handler: Christine Dore-Brown
Performance Handler: Christine Dore-Brown
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 15 14 7 3 3
Group Ranking: 253 213 131 74 36
All Breed Ranking: 2322 1980 1211 784 384

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2024
Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Select Bitch   Stephen Dainard N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   John Bryson 2 (0-2-0-1)
Friday Select Bitch   Raymond Yurick N/A

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 39 39 34 33 29
Group Ranking: 578 569 536 510 478
All Breed Ranking: 5471 5370 5118 4848 4450

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2023
Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Brian Reid N/A

Show Date
All Terrier Club of Alberta August 04 to August 04, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Cindy Vogels N/A

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [National] April 16 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Juan Luis Martinez Gutierrez N/A

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Soft-Coated Wheaten Terrier Specialty] April 15 to April 15, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Jose Luis Payro (Dr) (1-3-0-2)

Show Date
BC All Terrier Club April 14 to April 14, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   Richard Paquette (0-3-0-2)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Richard Paquette N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Mary White N/A
Friday Winners Bitch   David Gilmour (0-3-0-2)
Thursday Winners Bitch   Brenton Wright (0-2-0-2)

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Chakkapan Chantarasmee (1-1-0-2)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Chakkapan Chantarasmee N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Garry Dryburgh N/A
  1st 12-18 Month Bitch Class   Garry Dryburgh N/A
Friday 1st 12-18 Month Bitch Class   Dawne Deeley N/A
  Reserve Winners Bitch   Dawne Deeley N/A

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Lee Anne Bateman N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Lee Anne Bateman N/A
Saturday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Linda Kraft N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Judy McVeigh N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Judy McVeigh N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Opposite Sex   Yvonne Savard N/A
  Winners Bitch   Yvonne Savard (0-1-1-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Dann Wilson N/A
  Best Of Breed   Dann Wilson 1 (0-1-1-0)
  Winners Bitch   Dann Wilson (0-1-1-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Dann Wilson N/A
Friday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
  Winners Bitch   James Reynolds (0-1-1-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   James Reynolds N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 19 16 36 34
Group Ranking: 252 229 520 477
All Breed Ranking: 2271 2218 2116 4643 4270

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   25
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   John Rowton N/A
  Best Of Opposite Sex   John Rowton N/A
  Winners Bitch   John Rowton (0-1-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   John Rowton N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Winners Bitch   Sandy Alexander (0-1-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sandy Alexander N/A
Friday Best Puppy In Breed   Kerry Lee N/A
  Best Of Opposite Sex   Kerry Lee N/A
  Winners Bitch   Kerry Lee (0-1-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Kerry Lee N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   David Swartwood N/A
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Winners Bitch   David Swartwood (0-1-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Winners Bitch   Dianne Ivey (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Dianne Ivey N/A
Friday Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Winners Bitch   Thomas Nesbitt (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Thomas Nesbitt N/A
  BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 24

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Reserve Winners Bitch   Tempest Deptuch N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Tempest Deptuch N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 29 to September 01, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Reserve Winners Bitch   Ted Fahlgren N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ted Fahlgren N/A
Wednesday Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Reserve Winners Bitch   Yvonne Savard N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Yvonne Savard N/A
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Reserve Winners Bitch   Lucie Paradis (Dr) N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
Tuesday Best Puppy In Breed   Douglas Anderson N/A
  Reserve Winners Bitch   Douglas Anderson N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Douglas Anderson N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Judith Shurb (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Shurb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By