BPIS Can GCh Am GCh Vetset Power Play of Visualart
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Player - (Male)
Owner: Karen Morrill
Breeder: Dr Elly Holowaychuk
Conformation Handler: Chris Downing & Carolyne Cybulsky
Website: http://www.visualartkennel.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 12 10 9 5 5
Group Ranking: 119 103 87 71 54
All Breed Ranking: 951 809 694 602 429

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 1 1   0 0 0 0 0   64
Win Record - 2019
Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Sandra Orford 11
  Best Of Breed   Sandra Orford 1

Show Date
Lakehead Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mike Jackman 10
  Best Of Breed   Mike Jackman 1
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 20 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 12
  Group 3rd   Grant Townsend 12
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Group 1st   Janet Lobb 9
  Group 1st   Joe Lobb 9
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 20 19 18 18 31
Group Ranking: 207 202 186 183 328
All Breed Ranking: 1786 1732 1654 1591 2847

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 0 0 0   0 0 0 0 0   38
Win Record - 2018
Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 9
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 9
  Group 1st   Patricia Lanctot 11
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1

Show Date
Lakehead Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 3
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 3

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 9 9 9 7 7
Group Ranking: 53 52 48 42 39
All Breed Ranking: 470 465 435 407 370

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 6 0 1   0 0 0 0 0   193
Win Record - 2016
Show Date
Lakehead Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Group 4th   Thomas Nesbitt 5
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jon Cole 36
  BPIG   Jon Cole N/A
  Best Of Breed   James Moses 8 (1-5-1-2)
  Best Puppy In Breed   James Moses N/A
Sunday Best Puppy In Show   Colin Hamilton N/A
  Group 1st   Francesca Browning-Christina 51
  BPIG   Francesca Browning-Christina N/A
  Best Of Breed   Jon Cole 7 (1-4-1-2)
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
Saturday Select Dog   David Miller N/A
Friday Best Puppy In Show   Fabio Amorim N/A
  Group 2nd   Colin Hamilton 45
  BPIG   Colin Hamilton N/A
  Best Of Breed   Colin Hamilton 12 (2-7-1-3)
  Best Puppy In Breed   Colin Hamilton N/A

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Robert Rowbotham 2
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Sunday Group 2nd   Peter Machen 5
  BPIG   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Saturday Group 2nd   Ray Smith 5
  BPIG   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   Ray Smith 1

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 1
Friday Group 1st   James Frederiksen 16
  BPIG   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 1

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 2nd   Thomas Alexander 11
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Group 2nd   Sandy Alexander 10
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Winners   Michael Woods (Dr) (2-6-1-1)
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (2-6-1-1)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Winners   Sue-Ellyn Rempel (1-5-1-1)
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (1-5-1-1)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Jack Ireland N/A
  Winners Dog   Jack Ireland (2-6-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   James Frederiksen N/A
  Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A
  Winners Dog   James Frederiksen (2-2-0-1)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Winners   Patricia Lanctot (1-2-0-1)
  Winners Dog   Patricia Lanctot (1-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (1-2-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Winners   Michael Lanctot (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-2-0-0)
Thursday 2nd Junior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
  Reserve Winners Dog   Joy Hodgkinson N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Club VI Ontario December 05 to December 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Donna Conod N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Deirdre McKinnon N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Deirdre McKinnon N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Kristen Francis N/A
Friday 1st 3-6 Month Dog Class   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Larry Kereluke N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Mel Saranchuk N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Cheryl Myers-Egerton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By