CKC Ch, UKC Ch Maplemyst True North
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)

Call Name: Nova - (Female)
Owner: Amanda + Adam Lumsden, Manon Brisebois
Breeder: Manon Brisebois- Maple Myst
Conformation Handler: Amanda Lumsden
Performance Handler: Amanda Lumsden
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 18 19 21 20 20
Group Ranking: 544 559 605 581 590
All Breed Ranking: 3081 3185 3542 3418 3527

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   12
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
Thursday Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Brenda Wilson N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Irene Latchford N/A
  Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Anik Primeau N/A
  Best Puppy In Breed   Anik Primeau N/A
  Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paul Stanton 2 (0-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Paul Stanton N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Camac 2 (0-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Michael Camac N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Davor Javor 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Davor Javor N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Ursula (Timmy) Ralfe N/A
  Select Bitch   Ursula (Timmy) Ralfe N/A
Friday Best Of Breed   Mavis McClintock 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Mavis McClintock N/A
  Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A
  Select Bitch   Joyce Love N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Edgar Bajona (1-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Edgar Bajona N/A
Sunday Winners Bitch   Sylvia Barkey (1-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
Saturday Winners Bitch   Michael Gelinas (1-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A
  Best Of Winners   Michael Gelinas (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday 1st Junior Puppy Bitch Class   Robert Rowbotham N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Irenne Bader N/A
  Reserve Winners Bitch   Robert Rowbotham N/A
  Reserve Winners Bitch   Judi Elford N/A
Wednesday 1st Junior Puppy Bitch Class   William Byrne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Byrne N/A
  Winners Bitch   William Byrne (0-2-2-1)
  Best Of Breed   Judith Byrne 4 (0-2-2-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Winners Bitch   Judith Byrne (0-2-2-1)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Thora Brown (1-1-1-1)
  Winners Bitch   Allan Brown (1-1-1-1)
Saturday Winners Bitch   Richard Paquette (1-1-1-1)
  Winners Bitch   Richard Lopaschuk (1-1-1-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   David Swartwood (1-1-2-1)
  Winners Bitch   Jocelyne Gagne (1-1-2-1)
  Best Of Winners   Jocelyne Gagne (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
Thursday Winners Bitch   Sean Shields (1-1-2-1)
  Best Of Winners   Sean Shields (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A
  Winners Bitch   Tony Vandendool (1-1-1-1)
  Best Of Winners   Tony Vandendool (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Tony Vandendool N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Dianne Miller N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Terry Gains N/A
  Best Baby Puppy In Group   Sean Delmar N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Carmen Haller N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Barbara du Pree N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By