Multi BISS, AM CH, CAN GChB Cabberin's at JYF Bulls Paxton, RI, RATO, AGN-S, AGNJ-S, JT-S, NS, NJP, TK-N
Bullmastiff
(Click on breed to view standings)

Call Name: Peyton - (Male)
Owner: Wesley Ulan
Breeder: Carlos Rojas
Conformation Handler: Shannon Scheer & Debbie Haynes
Performance Handler: Debbie Haynes
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 10 10 17 17 22
All Breed Ranking: 62 59 87 95 136

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 7 7 2   1 0 0 0 3   922
Win Record - 2021
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Ed Wild 53
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Mary White 42

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Terry Carter 42
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 2nd   Tempest Deptuch 22
  Group 2nd   Karen Day 24

Show Date
Wheat City Kennel Club November 11 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Darle Heck 42 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Joe Deleo 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Mel Saranchuk 45 (3-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Laurel Deptuch 1 (0-0-1-1)
Thursday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 35

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 11 to November 12, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   David Denis N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Kim Hamel 78 (3-4-1-3)
Saturday Best Of Breed   Terry Gains 3 (0-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-2-1-1)
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (0-3-1-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-0-2-0)
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   Grant Townsend 39
Friday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Ed Wild 33 (0-3-1-2)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Tannis Postma 0
  Group 3rd   Tannis Postma 38
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best Of Breed   Mavis McClintock 0
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 3rd   Vickie Umpleby 49

Show Date
Bullmastiff Fanciers of Canada [Regional] September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 9 (2-3-3-2)

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 8 (2-3-3-1)
  Group 2nd   James Reynolds 72
Saturday Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A
Friday Best Of Breed   William Byrne 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   William Byrne 64

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Jones 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Thomas Alexander 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-2-1-0)
Friday Group 3rd   Lynda Saranchuk 93
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (0-2-1-0)

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty] July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Bonnie Derry 115
  Best In Multi Breed Specialty   Bonnie Derry N/A
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-2-1-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 6 6 5 N/A N/A
Group Ranking: 166 166 153 N/A N/A
All Breed Ranking: 981 981 921 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 2   4
Win Record - 2020
Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club Of Alberta October 10 to October 11, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 2 (1-1-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 36 35 45 48 45
All Breed Ranking: 238 228 282 326 293

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 4 2   0 1 0 0 2   437
Win Record - 2019
Show Date
Nanaimo Kennel Club November 30 to December 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ainslie Mills N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Stephanie Rickard N/A

Show Date
Tyee Kennel Club November 28 to November 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Barbara Heal 37
Thursday Select Dog   Brenda Wilson N/A

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 1
  Group 2nd   Judith A. Brown 39

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 4th   Judith Taylor 16
Sunday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 1
  Group 2nd   Manuel Queijeiro 28
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 1
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 3 (0-0-3-1)
  Group 4th   Javinder Singh Pawar 61
Friday Select Dog   Catherine Barlow N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Denis 1 (0-0-2-0)
Sunday Select Dog   Grant Townsend N/A
Saturday Best Of Breed   Kim Hamel 0
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Sunday Select Dog   Ben Wasylyshen N/A
  Select Dog LTD Breed Show Dan Ericsson N/A
Saturday Select Dog   Carlos Quinones N/A
Friday Select Dog   Sandy Alexander N/A

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Hastings 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 35
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 34

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Of Breed   Laurel Deptuch 0
Thursday Best Of Breed   Sharon Redmer 0

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 11 to July 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 15

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lew Olson 3 (0-1-2-1)
  Group 3rd   Lew Olson 75
Sunday Select Dog   Gordon Hayburn N/A
Saturday Select Dog   Barbara Heal N/A
Friday Select Dog   Lana Ferguson N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Doug Gaudin N/A
Sunday Select Dog   Tannis Postma N/A
Saturday Select Dog   Joe Lobb N/A
Friday Select Dog   Catherine Barlow N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Del Richards 5 (1-2-2-1)
Saturday Select Dog   Donnelle Richards N/A
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (1-2-2-0)

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 4
  Group 3rd   Nancy Popovich 70
Saturday Best Of Breed   Mary White 4
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 4

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Robert Shreve N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Shreve N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Nikki Riggsbee N/A
  Reserve Winners Dog   Nikki Riggsbee N/A
Friday Best Puppy In Breed   Gael Morison N/A
  Reserve Winners Dog   Gael Morison N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Linda Kraft N/A
  Best Puppy In Breed   Karsten Kaemling N/A
  Best Of Winners   Karsten Kaemling (1-2-1-0)
  Winners Dog   Karsten Kaemling (1-2-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Winners   Linda Kraft (1-2-1-0)
  Winners Dog   Linda Kraft (1-2-1-0)
Friday Best Of Winners   Wendy Hamilton-Petkau (1-2-1-0)
  Winners Dog   Wendy Hamilton-Petkau (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Sunday Best Of Breed   Sergio Pizzorno 0
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Rafael de Santiago 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Raymond Filburn N/A
  Best Baby Puppy In Group   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Baby Puppy In Group   David Kelland N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   David Kelland N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ole Nielsen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2019

Win Record - 2019
Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Intermediate   Judith A. Brown 81.0
Sunday Intermediate   Judith A. Brown 77.0
Saturday Intermediate   Gwen Roswell 75.0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   Betty Brask 98.0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   Michel Calhoun 95.0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   James Ham 97.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By