Ch Bloom's Pura Vida
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Vida - (Female)
Owner: Lauren Grant
Breeder: Lauren Grant
Conformation Handler: Lauren Grant and Chris Downing
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 7 7 6 27 28
Group Ranking: 36 35 52 191 187
All Breed Ranking: 316 316 430 1476 1430

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 6 3 4   0 0 0 0 0   252
Win Record - 2019
Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Deirdre McKinnon N/A
Friday Group 2nd   Pamela Bruce 16
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3 (1-1-0-2)

Show Date
Poodle Club of Canada [National] September 01 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Leehy Packer N/A

Show Date
Poodle Club Of Ontario September 01 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A
  Best Bred By In Specialty   Judith Shurb N/A
  Best Bred By Exhibitor   Judith Shurb N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Barbara Heal N/A
  Group 3rd   Sylvia Barkey 21
  BPIG   Sylvia Barkey N/A
  Group 4th   Barbara Heal 19
  BPIG   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
Saturday Best Puppy In Show   Robert Rowbotham N/A
  Group 2nd   Pamela Bruce 26
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 2nd   Robert Rowbotham 24
  BPIG   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
Friday Best Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  Group 4th   Doug Gaudin 10
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 18
  BPIG   Sharon Derrick N/A
  Group 1st   Gloria Geringer 16
  BPIG   Gloria Geringer N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Gloria Geringer 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
Saturday Best Puppy In Show   Harold Pybus N/A
  Group 1st   Harold Pybus 19
  BPIG   Harold Pybus N/A
  Group 4th   Karsten Kaemling 11
  BPIG   Karsten Kaemling N/A
  Best Of Breed   Harold Pybus 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Harold Pybus N/A
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Karsten Kaemling N/A

Show Date
Abegweit Kennel Club July 19 to July 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Bonnie Derry N/A
  Group 3rd   Bonnie Derry 10
  BPIG   Bonnie Derry N/A
  Group 2nd   Linda Kraft 10
  BPIG   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Mike Macbeth N/A
  Group 2nd   Mike Macbeth 9
  Group 1st   Jack Ireland 8
  BPIG   Jack Ireland N/A
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Mike Macbeth N/A
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Puppy In Breed   Jack Ireland N/A
Saturday Group 2nd   Lee Steeves 11
  Best Of Breed   Sandra Lex 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Thora Brown N/A
Saturday Select Bitch   Diane Adorno-LeGrande N/A
Friday Group 3rd   Heather Brennan 8
  BPIG   Heather Brennan N/A
  Winners Bitch   Jaime Ganoza (2-2-0-1)
  Best Of Winners   Jaime Ganoza (2-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Jaime Ganoza N/A
  Winners Bitch   Heather Brennan (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Heather Brennan 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Heather Brennan (2-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Heather Brennan N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Owner Handled In Group   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Winners Bitch   Francisco Chapa Guajardo (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Saturday Winners Bitch   Fred Dewsbury (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Fred Dewsbury (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Fred Dewsbury N/A
Friday Group 4th   Lynda Saranchuk 13
  Reserve Winners Bitch   Mel Saranchuk N/A
  Winners Bitch   Lynda Saranchuk (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Lynda Saranchuk (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Branislav Rajic N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Igor Selimovic N/A
  Reserve Winners Bitch   Branislav Rajic N/A
  Reserve Winners Bitch   Igor Selimovic N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Anderson N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A
  Reserve Winners Bitch   Wendy Anderson N/A
  Reserve Winners Bitch   Victoria Thomas N/A
Friday BPIG   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  Best Of Winners   Wendy Schira (3-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Bitch   Wendy Schira (3-2-0-1)
  Best Of Winners   Lee Steeves (3-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Winners Bitch   Lee Steeves (3-2-0-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Gerardo Paolucci N/A
  Reserve Winners Bitch   Gerardo Paolucci N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Robert Shreve N/A
  Reserve Winners Bitch   Robert Shreve N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Kim Hamel N/A
  Winners Bitch   Kim Hamel (1-1-0-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By