Rallee's Will I Am MW
Dachshund (Miniature Wire-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Lee Jolliffe
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 24 23 23 21 21
Group Ranking: 601 592 575 544 485
All Breed Ranking: 5009 4906 4675 4428 4049

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2023
Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Edgar Bajona N/A
  1st Open Dog Class   Edgar Bajona N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Robert Rowbotham N/A
  1st Open Dog Class   Robert Rowbotham N/A
Friday Reserve Winners Dog   Irene Latchford N/A
  1st Open Dog Class   Irene Latchford N/A
  Reserve Winners Dog   Ron Mahon N/A
  1st Open Dog Class   Ron Mahon N/A

Show Date
Charlotte County Kennel Club July 29 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Heather Brennan (2-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Heather Brennan N/A
  Reserve Winners Dog   Douglas Anderson N/A
  1st Open Dog Class   Douglas Anderson N/A
  Best Of Opposite Sex   Heather Brennan N/A
Saturday Best Of Winners   Barbara Arndt (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (2-1-0-0)
  Winners Dog   Barbara Arndt (2-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Barbara Arndt N/A
  Reserve Winners Dog   Sandra Anderson N/A
  1st Open Dog Class   Sandra Anderson N/A

Show Date
Eastern Canada Dachshund Club May 27 to May 27, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Lynne Allen N/A
  1st Open Dog Class   Lynne Allen N/A

Show Date
Moncton Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Judy McVeigh N/A
  1st Open Dog Class   Judy McVeigh N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Linda Kraft N/A
  1st Open Dog Class   Linda Kraft N/A
Friday 1st Open Dog Class   Valerie Hansen N/A
  Reserve Winners Dog   Valerie Hansen N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 21 20 19 17 17
Group Ranking: 572 564 531 507 483
All Breed Ranking: 4378 4301 4102 3889 3605

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2019
Show Date
Moncton Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Ben Wasylyshen (1-0-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Winners Dog   Glen Stark (1-0-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Glen Stark N/A
Friday Winners Dog   Anna Hewson (1-0-1-2)
  1st 12-18 Month Dog Class   Anna Hewson N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Nancy Popovich N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A
  Winners Dog   Karsten Kaemling (2-2-0-0)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 19 to July 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Bonnie Derry N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Beverly Capstick (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Beverly Capstick 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Beverly Capstick N/A
  Winners Dog   Rita Walker (1-1-0-1)
  Best Of Winners   Beverly Capstick (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Beverly Capstick N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Rita Walker N/A
Saturday Winners Dog   Joe Lobb (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Joe Lobb N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Stephen Dainard N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Olga Gagne N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
  Winners Dog   Olga Gagne (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Olga Gagne N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Winners   Denise Cornelssen (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Vickie Umpleby N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Vickie Umpleby (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Winners   Vickie Umpleby (1-1-0-0)
  Winners Dog   Denise Cornelssen (1-1-0-0)

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Patricia Taylor (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Winners   Patricia Taylor (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Taylor N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By