MBIS MRBIS MBPIS GCh Northcote Affirm Awestruck
Lakeland Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Striker - (Male)
Owner: Crystal Davies and Terri Alloway
Breeder: Crystal Davies and Terri Alloway
Conformation Handler: Crystal Davies
Website: http://www.affirmkennels.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 1 1 1 1
Group Ranking: 7 5 5 5 4
All Breed Ranking: 59 51 53 46 38

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 10 8 6 5   0 0 0 0 0   1593
Win Record - 2019
Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 19
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 1st   Hans van den Berg 31
  Best Of Breed   Hans van den Berg 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 4th   Arthur Fry 21
  Best Of Breed   Arthur Fry 1 (1-0-1-0)
Friday Group 1st   Kathrine Grant 23
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Grant Townsend 18
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Sunday Group 2nd   Judy McVeigh 17
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Group 2nd   Murrel Purkhiser 23
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Friday Group 3rd   Joe Purkhiser (Col) 19
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Raymond Lariviere 15
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Harold Pybus 21
  Best Of Breed   Harold Pybus 1 (0-0-2-0)
Friday Group 4th   Shawn Nichols 16
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-2-0)
Thursday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 18
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-2-0)

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Michael Yates N/A
Sunday Select Dog   Betty-Anne Stenmark N/A
Saturday Best Of Breed   Joanne Paulk 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Raymundo Lo 1 (0-0-2-0)

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Dan Ericsson N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Olvis 21
  Best Of Breed   Charles Olvis 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 3rd   Tempest Deptuch 21
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A
Thursday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Terry Carter N/A
Saturday Group 2nd   Brenton Wright 25
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-0-2-0)

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Steeves 110 (0-0-1-0)
  Group 1st   Lee Steeves 6
  Group 2nd   Thomas Alexander 6
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 3rd   Bruce Fraser 5
  Group 1st   Rita Walker 6
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Friday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 4
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 4
  Best B/O Handled In Group   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ricardo Saldana 28
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 1 (0-0-2-0)
Sunday Group 1st   Barbara Heal 40
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Barbara Arndt 42
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-0-2-0)
Friday Best In Show   Barbara Heal 428 *
  Group 1st   James Ham 35
  Best Of Breed   James Ham 1 (0-0-2-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Terry Gains 7
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Sunday Group 3rd   Avery Gaudin 26
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best In Show   Joe Lobb 327 *
  Group 1st   Janet Lobb 30
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Reserve Best In Show   Janet Lobb 250 (0-0-1-0)
  Group 1st   Joe Lobb 24
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 22 22 22 20 19
All Breed Ranking: 235 230 214 203 182

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 3 2 6   0 0 0 0 1   459
Win Record - 2018
Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gloria Geringer 81
  BPIG   Gloria Geringer N/A
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Best Puppy In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Group 4th   Margaret Jones 76
  BPIG   Margaret Jones N/A
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Friday Best Puppy In Show   Gloria Geringer N/A
  Group 4th   Rafael de Santiago 71
  BPIG   Rafael de Santiago N/A
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 0

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 03 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Aramis (Joy) Lim 26
  BPIG   Aramis (Joy) Lim N/A
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 0
  Best Puppy In Breed   Aramis (Joy) Lim N/A
Saturday Best Puppy In Show   Aramis (Joy) Lim N/A
  Group 3rd   Sandy Alexander 25
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
Friday Best Of Breed   Joseph Gregory 0
  Best Puppy In Breed   Joseph Gregory N/A
Thursday Group 2nd   Maribel Sy 25
  BPIG   Maribel Sy N/A
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Jacqueline Rusby N/A
  Best Puppy In Show   Wayne Thompson N/A
  Group 4th   Wayne Thompson 3
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Group 1st   Jacqueline Rusby 9
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Winners Dog   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
Saturday Best Puppy In Show   Judith Byrne N/A
  Group 1st   William Byrne 9
  BPIG   William Byrne N/A
  Group 1st   Judith Byrne 9
  BPIG   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 2
  Group 4th   Linda Kraft 1
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Keith Brown N/A
  Group 2nd   Yvonne Savard 22
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 31
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
Saturday BPIG   Ole Nielsen N/A
  Group 1st LTD Breed Show Keith Brown 41
  BPIG LTD Breed Show Keith Brown N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Keith Brown 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Keith Brown N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  Best Puppy In Show   Joe Lobb N/A
  Group 1st   Janet Lobb 4
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Joe Lobb 4
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Winners Dog   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Winners Dog   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
Sunday Best Puppy In Show   David Swartwood N/A
  Group 1st   Thomas Nesbitt 5
  BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Group 1st   David Swartwood 5
  BPIG   David Swartwood N/A
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Winners Dog   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
Saturday Best Puppy In Show   Brenton Wright N/A
  Group 1st   Lee Anne Bateman 5
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Group 1st   Brenton Wright 5
  BPIG   Brenton Wright N/A
  Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Winners Dog   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Winners Dog   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By