Grand CH Wedgewood Magic Mike of Bellaclan HIC
Border Collie
(Click on breed to view standings)

Call Name: Channing - (Male)
Owner: Miss Laura K. S. Shaw & Deb Degidio
Breeder: Deb Degidio
Conformation Handler: Miss Laura K. S. Shaw
Performance Handler: Miss Laura K. S. Shaw
Website: Http://www.bellaclanbordercollies.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 3 3 1 1
Group Ranking: 56 63 61 51 43
All Breed Ranking: 344 378 357 325 291

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 3 7   0 0 0 0 2   285
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sylvia Barkey N/A
Saturday Best Of Breed   Melody Roth 4 (0-4-1-0)
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 6 (2-4-1-0)

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 0
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 4th   Raymond Lariviere 14

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-2-1-0)
Friday Select Dog   Joanne Fernall N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 3 (1-2-1-0)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 0
Friday Best Of Breed   Fred Bassett 0

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 11 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Glenda Goller 1
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Daniel Kwee 6
  Best Of Breed   Daniel Kwee 0
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 4th   Anik Primeau 25
Saturday Best Of Breed   Antaon Hlebarov 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Antaon Hlebarov 21
Friday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Guillermo Carrillo (Dr) 16

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Gutenberg Soares 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2 (0-2-1-0)

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Group 2nd   Corinne Walker 27
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 16
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
Friday Group 4th   John Hodgkinson 1
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Canalizo 0
Sunday Best Of Breed   Donna Francis 0
Saturday Best Of Breed   Garry Newton 0
Friday Best Of Breed   Melody Roth 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thora Brown 2
  Best Of Breed   Allan Brown 2
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 2
  Best Of Breed   Sandra Lex 2
Saturday Group 4th   Olga Gagne 15
  Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 0
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
Friday Group 3rd   Raymond Lariviere 24
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 0
Saturday Group 3rd   Felipe Baeza Xacur 13
  Best Of Breed   Felipe Baeza Xacur 0
Friday Group 4th   Peter Machen 11
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-0-2-1)
  Select Dog   Dianne Miller N/A
Saturday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Osborne 6 (1-3-2-1)
  Best Of Breed   Igor Selimovic 6 (1-3-2-1)
  Group 4th   Igor Selimovic 17
Saturday Best Of Breed   Branislav Rajic 6 (1-3-2-1)
  Best Of Breed   Lee Steeves 6 (1-3-2-1)
  Group 2nd   Branislav Rajic 25
Friday Winners Dog   Doug Windsor (3-3-1-1)
  Best Of Winners   Doug Windsor (3-3-1-1)
  Winners Dog   Wendy Schira (3-3-1-1)
  Best Of Winners   Wendy Schira (3-3-1-1)
  1st Open Dog Class   Doug Windsor N/A
  1st Open Dog Class   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 7 (3-3-1-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Doug Windsor N/A
  1st Open Dog Class   Jon Cole N/A
  Winners Dog   Doug Windsor (2-2-1-1)
  Best Of Winners   Doug Windsor (2-2-1-1)
  Winners Dog   Jon Cole (2-2-1-1)
  Best Of Winners   Jon Cole (2-2-1-1)
Saturday Reserve Winners Dog   Karl Erik Johansson N/A
  1st Open Dog Class   Wendy Schira N/A
  1st Open Dog Class   Karl Erik Johansson N/A
  Reserve Winners Dog   Wendy Schira N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By