English, American & Canadian Champion Pekehuis Shazam
Pekingese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Toby - (Male)
Owner: Michael Hill
Breeder: Mr. John Shaw and Ms. Winifred Mee
Conformation Handler: Michael Hill
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 5 4 7 4 5
All Breed Ranking: 26 24 31 23 24

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 7 22 3 3 1   1 0 0 0 1   2250
Win Record - 2019
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jean Tremblay 68
  Best Of Breed   Jean Tremblay 1

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 5 (3-1-1-1)
Friday Group 1st   Heather Langfeld 27
  Best Of Breed   Heather Langfeld 5 (3-1-1-1)
Thursday Group 1st   Beverly Capstick 23
  Best Of Breed   Beverly Capstick 5 (3-1-1-1)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Raymond Filburn 14
  Best Of Breed   Raymond Filburn 0
Saturday Group 2nd   Nancy Simmons 8
  Best Of Breed   Nancy Simmons 0
Friday Group 3rd   Fabian Daza 9
  Group 3rd   Leif-Herman Wilberg 11
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
  Best Of Breed   Leif-Herman Wilberg 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marilyn O'Neill 10
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Reserve Best In Show   Marilyn O'Neill 121
  Group 1st   Judith Taylor 12
  Group 3rd   Guy Jeavons 8
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Dianne Miller 91
  Group 1st   Dianne Miller 21
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Thursday Best In Show   Letitia Bett 173 *
  Reserve Best In Show   Elaine Whitney 146
  Group 1st   Rick Fehler 31
  Group 1st   Letitia Bett 31
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-0-2-0)
Wednesday Group 1st   Elaine Whitney 37
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 33
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
Saturday Reserve Best In Show   Kathrine Grant 153
  Group 1st   Joy Hodgkinson 33
  Group 1st   Heather Langfeld 30
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Best In Show   Joy Hodgkinson 119 *
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 26
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Monique Van Brempt 0
Sunday Group 4th   Jeffery Bazell 40
  Best Of Breed   Jeffery Bazell 2 (0-0-3-0)
Friday Select Dog   William deVilleneuve N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Wendy Maisey 229
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 44
  Group 1st LTD Breed Show Wendy Maisey 39
  Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Maisey 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario May 18 to May 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Jo Ann Pavey 41
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Raymond Lariviere 37
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (1-0-2-0)

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Phred Wong 20
  Group 2nd   Ole Nielsen 23
  Best Of Breed   Phred Wong 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2 (1-0-1-1)
Friday Best In Show   Judith Taylor 149 *
  Reserve Best In Show   Darle Heck 120
  Group 1st   Judith Taylor 22
  Group 1st   Darle Heck 24
  Best Of Breed   Judith Taylor 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Darle Heck 2 (1-0-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 250 *
  Group 1st   Michael Guy 34
  Best Of Breed   Michael Guy 2 (1-0-2-0)
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 30
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Judith Shurb 186
  Group 1st   Judith Shurb 30
  Best Of Breed   Judith Shurb 2 (0-1-2-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 16 18 17 17 17
All Breed Ranking: 87 114 102 98 89

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 2 13 2 2 0   0 0 0 0 0   1132
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Irene Latchford 4
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Saturday Reserve Best In Show   Anik Primeau 141
  Reserve Best In Show   Judith Taylor 141
  Group 1st   Judith Taylor 8
  Group 1st   Anik Primeau 10
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
  Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bruce Fraser 23
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 1st   Carol Graham 21
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-2-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Mary White 11
  Group 1st LTD Breed Show Sharon Derrick 10
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best In Show   Dianne Ivey 134 *
  Group 1st   Robert Denis 11
  Group 1st   Dianne Ivey 12
  Best Of Breed   Robert Denis 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Dianne Ivey 2 (0-0-2-1)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ben Wasylyshen 10
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-0-2-0)
Sunday Select Dog   Edgar Bajona N/A
Saturday Select Dog   Sandy Gelinas N/A
Friday Select Dog   Michael Gelinas N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Carol Graham 139 *
  Group 1st   Thomas Alexander 9
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-0-2-1)
Saturday Best In Show   Thomas Alexander 161 *
  Group 1st   David Kelland 12
  Best Of Breed   David Kelland 5 (0-3-1-2)
Friday Best In Show   Sandy Alexander 121 *
  Best In Show   Paul Odenkirchen 124 *
  Group 1st   Paul Odenkirchen 6
  Group 1st   Sandy Alexander 6
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-0-2-1)

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Wera Hubenthal 29
  Best Of Breed   Wera Hubenthal 3
Sunday Group 3rd   Peter Machen 37
  Best Of Breed   Peter Machen 3

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Sandra Anderson 15
  Best Of Breed   Sandra Anderson 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By