MBIS MBISS MRBIS CAN GCH CH AM GCHG CH Krisma's Xman First Class RATI
Kerry Blue Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Xavier - (Male)
Owner: Marcel Bourgon (2018), Lois Grier and Ted Grier, Cheryl Kabarchuk (2018)
Breeder: Lois Grier, Ted Grier, Jana Deaton
Conformation Handler: Connie Krohn and Aaron Andrish (2018) / Lois Grier (USA)
Performance Handler: Lois Grier
Website: http://www.krismakerries.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 1 1 1 1 1

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
37 25 125 23 5 3   0 1 1 0 2   15373
Win Record - 2018
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 174 *
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 1st   Tabatha Buckley-Bettis 11
  Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 10
Saturday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 167 *
  Group 3rd   Terry Gains 8
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 7
Friday Reserve Best In Show   Tabatha Buckley-Bettis 122
  Best Of Breed   Linda Buckley 0
  Group 1st   Linda Buckley 8
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 8

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Paquette 27
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Best Of Breed   Mareth Kipp 0
  Group 2nd   Mareth Kipp 35
Friday Best Of Breed   Darryl Vice 0
  Group 1st   Darryl Vice 29

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 10
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Carol Graham 9
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Saturday Best In Show   Bruce Fraser 142 *
  Reserve Best In Show   Rick Fehler 129 (0-0-1-0)
  Group 1st   Rick Fehler 8
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Group 1st   Margaret Moran McQuinn 8
Friday Best In Show   Doug Gaudin 150 *
  Group 1st   Avery Gaudin 11
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 12
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Linda Kraft 178 (1-1-1-0)
  Group 1st   Linda Kraft 32
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 2 (1-1-1-0)
Saturday Best In Show   Karsten Kaemling 240 *
  Group 1st   Linda Kraft 32
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-1-1-0)
Friday Best In Show   Lee Anne Bateman 171 *
  Best In Show   Richard Lopaschuk 168 *
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 23
  Group 1st   Richard Lopaschuk 25
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 2 (1-1-1-0)

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Noe Aburto Velazquez 154
  Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 0
  Group 1st   Ana Vazquez Lievano (Dr) 16
Saturday Reserve Best In Show   Ana Vazquez Lievano (Dr) 165
  Best Of Breed   Noe Aburto Velazquez 1
  Group 1st   Noe Aburto Velazquez 18
Friday Best In Show   Corinne Walker 152
  Group 1st   Dawne Deeley 15
  Group 1st   Wendy Anderson 17
  Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Best Of Breed   Wendy Anderson 1

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   James Frederiksen 415 *
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 1st   James Frederiksen 33
Saturday Group 2nd   Jon Cole 31
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 28
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 3rd   Yvonne Savard 15
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 2nd   Norman Kenney 22
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Best In Show   Judith Taylor 299 *
  Group 1st   Judith Taylor 25
  Best Of Breed   Norman Kenney 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bruce Owen 160 *
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Bruce Owen 12
  Group 1st   Valerie Gervais 11
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Saturday Best In Show   Fred Dewsbury 163 *
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 12
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 13
Friday Best In Show   Judith Taylor 169 *
  Group 1st   Judith Taylor 13
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Bonnie Derry 13
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Barbara Heal 22
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Heal 0
  Group 1st   William Byrne 23
Saturday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
  Group 2nd   Carlos Navarro Seemann 26
Friday Best In Show   William Byrne 262 *
  Group 1st   Judith Byrne 24
  Best Of Breed   Judith Byrne 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 9
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 10
Friday Reserve Best In Show   Erin Brown 136 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Erin Brown 0
  Group 1st   Erin Brown 12
Thursday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 8

Show Date
Rideau Terrier Club August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rosalind Kramer 0
  Group 3rd   Rosalind Kramer 44

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Alejandro Rojas Sanchez 302
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 29
Sunday Reserve Best In Show   Sandra Mashford 453
  Group 1st   Denys Janssen 47
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Saturday Group 2nd   Rui Oliveira 52
  Best Of Breed   Rui Oliveira 0
Friday Group 1st   Sandra Mashford 41
  Best Of Breed   Sandra Mashford 0

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Kristen Francis 121
  Group 1st   Kristen Francis 18
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 16
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Tuesday Group 1st   Corinna Hoberg 14
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Best Of Breed   Corinna Hoberg 0
  Group 1st   John (Fred) Peddie 13

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Terry Stacy 0
  Group 4th   Terry Stacy 14
Friday Best In Show   Barbara Heal 180 *
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 15
  Group 1st   Barbara Arndt 16

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 1st   Edgar Bajona 13
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Carol Gray 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Sandra Anderson N/A
  Group 1st LTD Breed Show Carol Gray 24
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Michael Gelinas 28
Friday Group 2nd   Sandy Gelinas 22
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 4
  Group 1st   Honey Glendinning 8
Wednesday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Jon Cole N/A
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 9

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Judith Shurb 223 *
  Group 1st   Davida Brown 11
  Best Of Breed   Davida Brown 0
Sunday Best In Show   Davida Brown 302 *
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Judith Shurb 19
Saturday Best In Show   Laurent Pichard 304 *
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 28

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 6
Thursday Reserve Best In Show   John Hodgkinson 146
  Group 1st   Judith Byrne 12
  Group 1st   Robert Rowbotham 10
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Wednesday Best In Show   William Byrne 165 *
  Group 3rd   John Hodgkinson 8
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 1st   William Byrne 11
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 16
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Donna Conod 15
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Philip Wendling 3
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 9

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
  Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 21
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 17
Friday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Aramis (Joy) Lim 17
Thursday Group 2nd   Maribel Sy 14
  Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Maribel Sy 272 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Aramis (Joy) Lim 35
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Sandy Alexander 34
Friday Select Dog   Joseph Gregory N/A
Thursday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 278 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Maribel Sy 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Maribel Sy 28

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Lanctot 239
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
  Group 1st   Patricia Lanctot 31
Saturday Reserve Best In Show   Michael Hill 249
  Best Of Breed   Michael Hill 4
  Group 1st   Michael Hill 32
Friday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 236
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3
  Group 1st   Michael Lanctot 30

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Jocelyne Gagne 142
  Group 1st   Jocelyne Gagne 10
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 9
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
Saturday Group 1st   Javier Ramirez Gomez 8
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sean Delmar N/A
Saturday Select Dog   Dianne Miller N/A
Friday Select Dog   Cathy Delmar N/A
  Best Of Breed   Dann Wilson 0
  Group 1st   Dann Wilson 32

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Machen 11
  Group 1st   Dianne Miller 11
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Reserve Best In Show   Mary White 140
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 11
  Group 1st   Mary White 11
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 10
  Group 1st   Elaine Whitney 10

Show Date
Kenora & District Dog Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Beech 10
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Ron Mahon 10
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Reserve Best In Show   Jack Ireland 96
  Reserve Best In Show   Ed Wild 104
  Group 1st   Jack Ireland 9
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 9
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Friday Best In Show   Vickie Umpleby 101
  Reserve Best In Show   Brenton Wright 95
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 8
  Group 1st   Brenton Wright 8

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Yvonne Savard 28
  Best Of Breed   Yvonne Savard 5 (2-2-1-1)
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 37
Saturday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 481 *
  Group 1st   Ole Nielsen 36
  Best Of Breed   Ole Nielsen 5 (2-2-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Keith Brown 6 (2-2-2-1)
  Group 2nd LTD Breed Show Keith Brown 40
Friday Best In Show   David Kelland 427 *
  Group 1st   Valerie Hansen 29
  Best Of Breed   Valerie Hansen 5 (2-2-1-1)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Lee Steeves 8
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Friday Best In Show   Honey Glendinning 138
  Reserve Best In Show   Ainslie Mills 126
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 7
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 1st   Ainslie Mills 7

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Larry Kereluke 142
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Judith Shurb 6
  Group 1st   Larry Kereluke 6
Sunday Reserve Best In Show   Bruce Fraser 150
  Group 2nd   Bruce Fraser 7
  Group 1st   Wendy Maisey 8
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Best In Show   Michael Woods (Dr) 176
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 7
  Group 1st   Guy Jeavons 8
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Group 2nd   Janet Lobb 7
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Joe Lobb 8

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 0
Saturday Reserve Best In Show   Sharon Derrick 277 (0-0-1-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 33
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 31

Show Date
Lakehead Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judith Taylor 146 *
  Group 1st   Judith Taylor 12
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 163 *
  Best In Show   Cheryl Paterson 162 *
  Group 1st   Cheryl Paterson 11
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Honey Glendinning 11
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best In Show   Honey Glendinning 163 *
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 10

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kristen Francis 10
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (1-0-1-1)
  Group 2nd   Stephen Dainard 10
Friday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada April 15 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynne Myall 0
  Group 2nd   Lynne Myall 55

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 276
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Yvonne Savard 44
Sunday Group 1st   Aida Rivera Franco 60
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0
Saturday Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 54
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Ronnie Natividad 427
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 0
  Group 1st   Ronnie Natividad 53
Thursday Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 53
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 3 (1-0-1-2)
  Group 2nd   Roger Hartinger 34
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 3 (1-0-1-2)
Friday Best Of Breed   Harto Stockmari 3 (1-0-1-2)
  Group 1st   Harto Stockmari 42

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sharron Taylor 0
  Group 2nd   Sharron Taylor 19
Saturday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 1
  Group 2nd   Francis Smith Moffat 18
Friday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 21
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 396 *
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 39
Saturday Best In Show   James Reynolds 422 *
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 40
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 40

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Hill 271 *
  Group 1st   Karsten Kaemling 21
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 1st   Michael Hill 17
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Reserve Best In Show   Anik Primeau 152
  Group 1st   Judith Taylor 10
  Best Of Breed   Dann Wilson 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 29
Saturday Best Of Breed   Francesco Cochetti 0
  Group 1st   Francesco Cochetti 29
Friday Group 2nd   Arne Foss 25
  Best Of Breed   Arne Foss 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Garry Dryburgh 302 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Andy Gong 0
  Group 1st   Andy Gong 29
Saturday Best In Show   Pedro Gonzalez-Teja 366 *
  Group 1st   Garry Dryburgh 32
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 1 (1-0-1-0)
Friday Group 4th   Pedro Gonzalez-Teja 23
  Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Geraldine Taylor 15
  Group 1st   Pierrette McLean 20
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 1
Sunday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor 159
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 19
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
  Group 1st   Sandy Gelinas 19
Saturday Group 2nd   Susan Quesnel 18
  Group 1st   Michael Gelinas 20
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Leonard 264 *
  Group 1st   Mike Macbeth 15
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 3rd   Wendy Schira 19
  Group 1st LTD Breed Show Michael Leonard 29
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Leonard 0
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Thursday Group 1st   Pierrette McLean 19
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Winners Dog   Pierrette McLean N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Rita Walker (2-2-0-0)
  Winners Dog   Rita Walker (2-2-0-0)
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 3 (2-2-0-0)
  Group 4th   Terry Carter 33
  Best Of Winners   Terry Carter (2-2-0-0)
  Winners Dog   Terry Carter (2-2-0-0)
Friday Winners Dog   Bonnie Derry (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Bonnie Derry 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Bonnie Derry (2-2-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By