GCh Contessa's Not So Angel's Mason
Cane Corso
(Click on breed to view standings)

Call Name: Mason - (Male)
Owner: Barb Fischler
Breeder: Barb & Joe Fischler
Handler: Sarah Muth
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Thursday Best Of Breed   Doug Gaudin 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 11 12 12 12 10
All Breed Ranking: 53 57 63 60 52

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 11 10 17   0 0 0 0 0   1498
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Wednesday Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 1st   Alan Ewles 56
Tuesday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 2nd   Lee Steeves 43

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 4th   Guy Jeavons 22
Saturday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 0
  Group 1st   Per Kristian Andersen 45

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 2 (0-2-1-0)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Group 4th   James Frederiksen 20
  Group 2nd   Paula Hartinger 36
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 3rd   Barbara Heal 41
  Group 4th   Roger Hartinger 35
  Group 4th   Sandra Lex 30

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Joe Lobb 25

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irenne Bader 2
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 1

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Esther Joseph 0
  Group 4th   Esther Joseph 15
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 1
  Group 1st   Denys Janssen 61
Saturday Best Of Breed   Norma Egginton 1
Friday Group 2nd   Lee Steeves 59
  Best Of Breed   Lee Steeves 1
  Best Of Breed   Wayne Douglas 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 22
Saturday Best Of Breed   Kenneth Chuah 1
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 17
  Group 4th   Kenneth Chuah 19
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 20

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 4th   Jon Cole 23
Sunday Best Of Breed   Fabio Amorim 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   William deVilleneuve 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 0
  Group 2nd   Francesca Browning-Christina 52

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 4th   Bill Walkey 35
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Sean Shields 28
  Group 4th   Judi Elford 17
  Best Of Breed   Sean Shields 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Judi Elford 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Corinne Walker 28
  Group 3rd   Mike Jackman 22

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jocelyne Gagne 12
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shinichi Sonoda 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Shinichi Sonoda 50
Saturday Best Of Breed   Ronnie Natividad 3
  Group 4th   Ronnie Natividad 29
  Select Dog   Walter Pinsker N/A
Friday Best Of Breed   Weng Woh Chan 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Weng Woh Chan 32
  Group 3rd   Edgar Bajona 35

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Igor Vygouzov 2
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
  Group 4th   Igor Vygouzov 26
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Group 3rd   Olga Gagne 24
Friday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 2
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 3rd   Sandy Alexander 7
  Group 2nd   Irene Latchford 11
Saturday Best In Show   Lee Steeves 154 *
  Group 1st   Lee Steeves 15
  Group 2nd   Ann Felske-Jackman 13
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Friday Group 4th   Marilyn O'Neill 11
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 4th   Thomas Alexander 20

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 4th   Ed Wild 63
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 3rd   Larry Kereluke 60
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   David Kelland 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 52
Saturday Winners Dog   Jack Ireland (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Jack Ireland (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Jack Ireland N/A
  Best Of Breed   Jack Ireland 1 (1-1-0-0)
  Group 2nd   Jack Ireland 52
Friday Winners Dog   Raymond Lariviere N/A
  1st Open Dog Class   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Frederiksen 41
  1st 12-18 Month Dog Class   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   James Frederiksen (1-1-0-0)
  Best Of Winners   James Frederiksen (1-1-0-0)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Michael Lanctot (1-1-0-0)
Friday Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Thursday Winners Dog   Jeremy Browne N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Jeremy Browne N/A
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 4 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 258 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1570 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   41
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Winners Dog   Irene Latchford N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Irene Latchford N/A
Monday Winners Dog   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Lee Steeves N/A
  Group 3rd   Lee Steeves 41
Sunday Winners Dog   Melody Roth N/A
  Best Of Breed   Melody Roth 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Melody Roth N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Tony Vandendool N/A
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Tony Vandendool N/A
Saturday Winners Dog   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Kristen Francis N/A
Friday Winners Dog   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Debra Thornton 0
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   William Sahloff 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By