BISS, BPISS GCH AMCH Tiamat's All About That Base RN RA CGN
Boxer
(Click on breed to view standings)

Call Name: Karma - (Female)
Owner: Winnie Kluck & Arlene Wood
Breeder: Arlene Wood
Conformation Handler: William Alexander
Performance Handler: Winnie Kluck
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 21 20 20 20 20
Group Ranking: 201 192 185 174
All Breed Ranking: 1296 1259 1191 1139 1033

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 0 0 0 0   60
Win Record - 2018
Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Group 4th   John (Fred) Peddie 5
  Best Of Breed   Corinna Hoberg 0
Tuesday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Oromocto Kennel Club June 09 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 18
  Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 3 (1-0-1-2)
Saturday Group 4th   Kristen Francis 13
  Best Of Breed   Kristen Francis 3 (1-0-1-2)
  Select Bitch   Michael Hill N/A

Show Date
Tantramar Kennel Club May 19 to May 20, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Group 3rd   Stephen Dainard 10
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-1-0-3)
Saturday Select Bitch   Doug Gaudin N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Eugenio Aguilo Gonzales 3
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michael Leonard N/A
Saturday Best Of Breed   Lana Ferguson 6 (3-1-0-3)
Friday Select Bitch   Mike Macbeth N/A
  Select Bitch LTD Breed Show Barbara Dempsey Alderman N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 9 11 14 13 13
All Breed Ranking: 59 69 82 81 79

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 11 24 20   0 0 0 0 0   1526
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Bruce Owen 42
  Best Of Breed   Bruce Owen 7 (3-0-0-5)
Thursday Group 3rd   Brian Reid 54
  Best Of Breed   Brian Reid 7 (3-1-0-4)
Wednesday Group 4th   Sylvia Barkey 49
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 6 (3-1-0-3)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Glen Stark 39
  Best Of Breed   Glen Stark 4 (1-1-0-3)
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 5 (2-2-0-2)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Liebes 5 (3-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 5 (3-1-0-2)
Friday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jay Richardson 1

Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (1-1-0-2)
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 24
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (1-1-0-2)
  Group 3rd   Cheryl Paterson 26

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd LTD Breed Show Jacqueline Rusby 62
  Group 4th   Robert Whitney 44
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 4 (1-2-1-1)
  Group 3rd   Elaine Whitney 50
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 4 (2-1-1-1)
  Group 2nd   Larry Kereluke 44

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Tannis Postma N/A
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (4-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Tony Monk 4 (3-0-1-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 26
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 1st   Barbara Heal 29
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 3 (1-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-0-0-2)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-0-0-2)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 4 (0-2-1-2)
  Group 3rd   Anna Hewson 22
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 5 (0-2-1-3)
  Group 4th   Larry Kereluke 17

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Osborne 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Alberto Berrios 3
  Group 3rd LTD Breed Show Alberto Berrios 61
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3 (0-2-0-2)
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Danik Dancause 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Joyce Love 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 2 (1-0-1-1)
Friday Group 3rd   Michael Shoreman 26
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-0-1-1)
Thursday Best Of Opposite Sex   Rosemary Shoreman N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ramon Podesta 2
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 2
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 15
  Group 2nd   Heather Langfeld 19
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (0-2-0-1)
Wednesday Group 4th   Thomas Alexander 15
  Best Of Breed   Bruce Owen 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-2-0-2)
Tuesday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 2nd   Rita Walker 17

Show Date
Boxer Club of Central Ontario August 07 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Carlos Quinones N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Faye Strauss 13 (5-1-5-3)
  Group 3rd   Faye Strauss 57
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A

Show Date
Northern Ontario Boxer Club August 05 to August 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   David Gilmour N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (1-3-0-1)
  Group 3rd   Michael Lanctot 23
Thursday Group 4th   Letitia Bett 31
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-3-0-1)
  Group 3rd   Patricia Lanctot 26
  Best Of Breed   Letitia Bett 3 (0-3-0-1)
Wednesday Best Of Breed   Nancy Tibben 3 (0-3-0-1)
  Group 4th   Nancy Tibben 29
  Best Of Breed   Sean Shields 3 (0-3-0-1)
  Group 3rd   Sean Shields 22

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Thora Brown 1
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (2-1-0-1)
Friday Group 4th   Tony Vandendool 13
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Charles Bett 1
  Group 2nd LTD Breed Show Charles Bett 17

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Richard Lopaschuk 1
  Best Of Breed   Lynn White 2

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
  Group 4th   Deirdre McKinnon 8
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 16
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 2
  Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Group 3rd   Glen Stark 11
  Group 3rd   Jack Ireland 9

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Group 3rd   Joe Lobb 19
  Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 4th   John Rowton 14
Thursday Best Of Breed   Janet Lobb 1
  Best Of Breed   Terry Carter 1
  Group 4th   Terry Carter 15

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 7
  Group 3rd   Stephen Dainard 22
Saturday Group 3rd   Bruce Owen 32
  Best Of Breed   Cherie Holmes 7
Friday Best Of Breed   Judi Elford 7

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 2
  Group 4th   Anna Hewson 14
Saturday Best Of Breed   Ivan Sandoval 2
  Group 2nd   Ivan Sandoval 21
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Jean Lawless N/A
Sunday Best Of Breed   George Marquis 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Ronald Spritzer (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Shirley Bell 3 (0-2-1-1)
  Group 3rd   Shirley Bell 50

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Judy McVeigh 13
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1
Saturday Group 4th   Sharon Derrick 10
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
Friday Group 3rd   Judith Shurb 7
  Group 3rd   Susan Norris-Jones 9
  Best Of Breed   Judith Shurb 1
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Melody Roth 19
  Best Of Breed   Brian Reid 3 (1-1-0-2)
  Group 2nd   Brian Reid 18
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (1-2-0-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Kim Ramey-Leblanc N/A
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 18
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 18

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 4th   Sandy Alexander 7
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 4th   Avery Gaudin 16
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   David Swartwood 14
  Best Of Breed   David Swartwood 5

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 5 (1-3-0-2)
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 5 (1-3-0-2)
  Group 4th   Thora Brown 29
Friday Group 3rd   Mary Spinelli 11
  Group 3rd   James Osborne 15
  Best Of Breed   Mary Spinelli 0
  Best Of Breed   Stephen Andrews 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 11 (3-5-1-3)
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 53
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 11 (3-5-1-3)
  Group 4th   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 44
Friday Best Of Breed   Michel Chaloux 5 (2-2-1-1)
Thursday Group 4th   Doug Gaudin 13
  Best Of Breed   Doug Gaudin 4 (2-1-1-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 5 5
Group Ranking: 26 28 35 50 50
All Breed Ranking: 145 164 198 265 279

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 7 9 7   0 0 0 0 1   622
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Alan Ewles 5 (0-2-2-2)
  Group 2nd   Alan Ewles 55
Tuesday Best Of Breed   Lee Steeves 5 (1-2-1-2)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 3 (1-1-0-2)
Saturday Group 2nd   Robert Smith (Dr) 85
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 3 (1-1-0-2)
Friday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 1 (1-0-0-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   Bruce Owen 21
Saturday Select Bitch   Judi Elford N/A
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 1 (1-0-0-1)
  Group 3rd   Judith Shurb 14

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (0-0-0-2)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 3rd   Phyllis Pancel 20
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cherie Holmes 5
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 8
  Group 1st   Joe Purkhiser (Col) 32

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Julio Rueda 7 (1-0-1-6)
  Group 1st   Julio Rueda 15
  Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 7 (2-0-1-5)
  Best Of Opposite Sex   Judy Horton N/A
  Group 2nd   Donna Conod 17
Saturday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 8 (2-0-1-6)
  Group 1st   Javier Ramirez Gomez 20

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ray Smith 12
  Group 2nd   Thora Brown 9
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 3
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 4th   David Gilmour 11
  Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-0-1-2)
Friday Group 3rd   Glen Stark 21
  Best Of Opposite Sex   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (0-0-1-2)

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 1

Show Date
Boxer Club Of Canada September 10 to September 10, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 4th   Bonnie Linnell Clarke 17
  Best Of Breed   Nancy Tibben 1 (0-0-0-2)
Friday Select Bitch   Brenda Wilson N/A
  Select Bitch   Deirdre McKinnon N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Esther Joseph 1
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 1
Saturday Best Of Breed   Norma Egginton 0
Friday Best Of Breed   Wayne Douglas 2
  Best Of Breed   Lee Steeves 2

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Group 3rd   James Reynolds 31
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 2

Show Date
Boxer Club of Canada July 31 to July 31, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 9 (1-2-2-5)
Saturday Select Bitch   Paul Stanton N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 4th   Guillermo Carrillo (Dr) 12
  Select Bitch   Rosemary Kemp N/A
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 1 (0-0-0-2)
Monday Best Of Breed   David Kelland 2 (0-1-0-2)

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 1
Friday Group 4th   Mike Jackman 14
  Best Of Breed   Mike Jackman 1

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Federico Fernandez N/A
  Select Bitch   Mary White N/A
Sunday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 3 (0-0-1-3)
  Group 2nd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 13
Saturday Group 2nd   Lawrence Sinclair 17
  Best Of Breed   Lawrence Sinclair 6 (0-1-2-4)
Friday Best Of Opposite Sex   Janet Sinclair N/A
  Best Of Opposite Sex   Joan Beech N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
Friday Best Of Breed   Harold Pybus 1
  Best Of Breed   Kristen Francis 1
  Group 3rd   Harold Pybus 13
  Group 2nd   Kristen Francis 23

Show Date
Oromocto Kennel Club June 11 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-2-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
  Group 3rd   Doug Gaudin 23

Show Date
South Shore Kennel Club June 04 to June 05, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Tim Doxtater N/A
  Select Bitch   Donald Emslie N/A
Saturday Select Bitch   Kenneth Chuah N/A

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A
  Best Of Opposite Sex   Phyllis Pancel N/A
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 3 (0-1-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Group 4th   Ron Mahon 17

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 14 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Lynn White N/A
  Select Bitch   Michelle Scott N/A
Saturday Select Bitch   James Reynolds N/A
  Select Bitch   Honey Glendinning N/A

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Heal 17
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (2-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
Saturday Best Of Breed   Terry Gains 3 (2-1-0-1)
  BPIG   Terry Gains N/A
  Group 4th   Terry Gains 14
  Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Shinichi Sonoda N/A
  Best Of Breed   Shinichi Sonoda 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Ronnie Natividad 1
  Best Puppy In Breed   Walter Pinsker N/A
  Best Of Breed   Walter Pinsker 2 (0-2-0-1)

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Igor Vygouzov 5
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Friday Reserve Best Puppy In Show   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 5
  Best Of Breed   Michael Gelinas 5
  BPIG   Michael Gelinas N/A
  Group 4th   Michael Gelinas 17

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
Saturday Winners Bitch   Thomas Alexander (2-2-2-2)
  Winners Bitch   David Swartwood (2-2-2-2)
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Winners   David Swartwood (2-2-2-2)
  Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A
  BPIG   David Swartwood N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   David Swartwood N/A

Show Date
Boxer Club of Central Ontario March 12 to March 12, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   David Gilmour N/A
  Best Puppy In Breed   David Gilmour N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Ed Wild N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Ed Wild N/A
  Winners Bitch   Ed Wild (2-5-2-3)
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Winners   Ed Wild (2-5-2-3)
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Larry Kereluke N/A
  Winners Bitch   Larry Kereluke (2-5-3-3)
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Terill Udenberg (Dr) N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   David Kelland N/A
  Winners Bitch   Terill Udenberg (Dr) (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Winners Bitch   David Kelland (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   David Kelland N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Michael Woods (Dr) N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Winners Bitch   Jack Ireland (1-1-3-1)
  Best Of Winners   Jack Ireland (1-1-3-1)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Jack Ireland N/A
Friday Winners Bitch   Raymond Lariviere (0-2-2-2)
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Raymond Lariviere N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   James Frederiksen N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Michael Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
Thursday Reserve Winners Bitch   Jeremy Browne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Jeremy Browne N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  Best Of Winners   Irene Latchford (1-3-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Irene Latchford N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Irene Latchford N/A
  Winners Bitch   Irene Latchford (1-3-2-0)
Sunday Reserve Winners Bitch   Melody Roth N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Melody Roth N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Tony Vandendool N/A
  Winners Bitch   Tony Vandendool (1-2-2-1)
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Cheryl Paterson N/A
  Reserve Winners Bitch   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Rui Oliveira N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Rafael Otalora Robayo N/A
Friday 1st 3-6 Month Bitch Class   Dana Cline N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Friday 1st 3-6 Month Bitch Class   Wendy Schira N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Brian Taylor N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Francis Smith Moffat N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 88 78 75 73 69
All Breed Ranking: 719 680 643 599 551

Statistics
Average
Score
Advanced
Average
Excellent
Average
Master
Average
Total
Points
81.00 81.00 0.00 0.00 5

2019

Win Record - 2019
Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Advanced A   Leslie Marshall 83.0(3 Pts)
  Advanced A   Bonnie Christie 79.0(2 Pts)
Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2017

Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Sharon Smith 76.0
Saturday Novice B   Susan Bosence 94.0

Show Date
Simcoe Performance Dogs October 08 to October 08, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Jaimie Short 70.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By