BIS Am Can GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Setter (Irish)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Johnny - (Male)
Owner: Jill Taylor & William Alexander
Breeder: Jill Taylor
Conformation Handler: William Alexander
Website: https://www.captivakennels.com
https://captivakennels.com/pictures-and-pedigrees/the-boys/mrbigstuff/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 6 6 7 8 13

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 5 20 15 4 1   0 1 0 0 2   3827
Win Record - 2022
Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Michelle Scott 110 *
  Best In Show   Patricia Taylor 119 *
  Group 1st   Michelle Scott 17
  Group 1st   Patricia Taylor 19
Sunday Reserve Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 115
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 24
Saturday Best In Show   Carol Graham 141 *
  Group 1st   Carol Graham 31
Friday Group 1st   Cheryl Paterson 29
  Group 1st   Heather Brennan 30

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Joe Lobb 143 *
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 22
Thursday Reserve Best In Show   Janet Lobb 122
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 1st   Douglas Anderson 17

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Steven Herman (Dr) 135
  Best Of Breed   Steven Herman (Dr) 4 (1-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Douglas Johnson 6 (2-4-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Paul Stanton N/A
Friday Best In Show   Lee Anne Bateman 510 *
  Group 1st   Jean-Christophe Boulinguez 166
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 6 (2-3-1-1)

Show Date
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club June 03 to June 03, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carrie Paine 4

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Philip Wendling 25
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Ron Mahon 50
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Doris Willis 4 (2-2-1-0)
  Group 2nd   Anik Primeau 46
  Group 1st LTD Breed Show Doris Willis 58 (2-2-1-0)

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club May 14 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 86

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Olga Gagne 59
Saturday Reserve Best In Show   Olga Gagne 244
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 79
Friday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 2nd   Shawn Bennett 42
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 37

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 29
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Reserve Best In Show   Carmen Haller 205
  Group 1st   Ted Fahlgren 28
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Friday Group 1st   Dianne Miller 20
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ann Felske-Jackman 78
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 40
  Group 2nd   Patricia Lanctot 40
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Sylvia Barkey 33
  Group 2nd   Mike Jackman 33

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Elaine Whitney 39
Saturday Best In Show   Elaine Whitney 275 *
  Best Of Breed   Robert Whitney 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Robert Whitney 50
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Lana Ferguson 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd LTD Breed Show Lana Ferguson 42
  Group 1st   Tony Vandendool 57
Thursday Best Of Breed   Lee Steeves 3 (0-3-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 2nd   Tempest Deptuch 45 (1-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 51 (1-4-1-1)
Friday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 1st   Jaime Ganoza 37

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Danik Dancause 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 70 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Genevieve Munro 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Thora Brown 124 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
  Group 2nd   Dana Garcia Tice 115

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 58 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 2nd   James Reynolds 61 (1-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 62 (1-2-1-1)
Thursday Reserve Best In Show   Darle Heck 199
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 40

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 27 27 24 18 31
All Breed Ranking: 124 116 100 72 111

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 2 2   0 0 0 0 0   554
Win Record - 2021
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garth Gourlay 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Denis Kuzelj 81
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Davor Javor 130
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Michelle Scott 82

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Kathrine Grant 50
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Michael Hill 52
Friday Winners Dog   Bruce Owen (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Winners Dog   Joan Colbourn (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  1st Open Dog Class   Bruce Owen N/A
  1st Open Dog Class   Joan Colbourn N/A
  Group 1st   Bruce Owen 26

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Nancy Tibben 52
  Winners Dog   Nancy Tibben (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  1st Open Dog Class   Nancy Tibben N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Jeremy Browne N/A
  Group 3rd   Jeremy Browne 81
  Winners Dog   Glen Stark (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By