GChB Keepsake's Fashion Icon
Soft-Coated Wheaten Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Veronica - (Female)
Owner: Shari Robinson, Sydney Robinson, Priscilla Tims
Breeder: Shari Robinson, Sydney Robinson
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 N/A 1 1 1
Group Ranking: 3 N/A 7 8 7
All Breed Ranking: 15 N/A 73 81 72

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 1 0 0   0 0 0 0 0   463
Win Record - 2024
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dawne Deeley 27
Saturday Group 1st   Shawn Nichols 25
Friday Group 2nd   Karen Day 19

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Bryson 6 (2-2-1-2)
  Group 1st   John Bryson 21
Saturday Best In Show   Raymond Yurick 352 *
  Best Of Breed   Raymond Yurick 6 (2-2-1-2)
  Group 1st   Raymond Yurick 19
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 19

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 7 8 7
All Breed Ranking: 82 80 73 81 72

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 6 22 6 7 2   1 0 0 0 1   1539
Win Record - 2023
Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 2nd   Shawn Nichols 20
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Guy Jeavons 15
Friday Best In Show   Shawn Nichols 201 *
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 16

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Raymond Yurick 3 (0-2-1-1)
  Group 1st LTD Breed Show Raymond Yurick 20
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 2 (0-2-0-1)
  Group 4th   Barbara Heal 14
Friday Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-2-0-1)
  Group 3rd   James Reynolds 13

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Julie Keenan N/A
Friday Group 1st   Joe Lobb 13
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Thursday Reserve Best In Show   Janet Lobb 169
  Group 1st   Janet Lobb 9
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 27
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (1-1-0-1)
Saturday Group 1st   Denys Janssen 27
  Best Of Breed   Denys Janssen 2 (0-1-1-1)
Friday Group 1st   Jo Ann Pavey 18
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (1-1-0-1)

Show Date
Atlantic Terrier Association July 22 to July 22, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Shawn Nichols 25
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-1-0-1)

Show Date
Miramichi Kennel Club July 21 to July 24, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 15
  Group 2nd   Jo Ann Pavey 14

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Gelinas 52
  Reserve Best In Show   Sandy Gelinas 57
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Robert Whitney 1
  Group 1st   Sandy Gelinas 3
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Michael Gelinas 3
  Group 1st   Elaine Whitney 4
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Raymond Lariviere 3
  Group 1st   Donna Conod 3

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Anderson 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Wendy Anderson 11
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Wendy Paquette 10
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Stephen Dainard 6

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Kristen Francis 176
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Kristen Francis 11
Sunday Reserve Best In Show   Elaine Whitney 247
  Best Of Breed   Robert Whitney 3 (1-1-0-2)
  Group 1st   Robert Whitney 16
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (1-1-0-2)
  Group 1st   Elaine Whitney 16
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (1-1-0-2)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 17

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Elizardo Valadez 5
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Janet Lobb 11
Friday Reserve Best In Show   Joe Lobb 152
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Joe Lobb 10

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 14
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 2nd   Jocelyne Gagne 19
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Kathrine Grant 18

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   William Lee N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 5 (2-1-0-3)
  BPIG   Mike Jackman N/A
  Group 3rd   Mike Jackman 30
Saturday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Breed   Kinji Itoi N/A
  Best Of Breed   Kinji Itoi 5 (2-1-0-3)
  Best Of Breed LTD Breed Show Robert Rowbotham 5 (2-1-0-3)
  Best Puppy in Limited Breeds Show   Robert Rowbotham N/A
Friday Best Puppy In Breed   William Lee N/A
  Best Of Breed   William Lee 5 (2-1-0-3)
  Group 4th   William Lee 22

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Edna Gonzalez-Rubio N/A
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 3 (2-0-1-1)
  BPIG   Edna Gonzalez-Rubio N/A
  Group 3rd   Edna Gonzalez-Rubio 17
Saturday Best Puppy In Show   Ricardo Saldana N/A
  BPIG   Ricardo Saldana N/A
  Group 3rd   Ricardo Saldana 22
  Best Puppy In Breed   Ricardo Saldana N/A
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 4 (1-0-1-3)
Friday Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (2-0-0-1)
  BPIG   Richard Paquette N/A
Thursday Best Puppy In Show   Richard Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A
  Best Of Breed   Maribel Sy 2 (1-0-1-1)
  BPIG   Maribel Sy N/A
  Group 3rd   Maribel Sy 21

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 12 16 N/A N/A
Group Ranking: 197 229 N/A N/A
All Breed Ranking: 1798 1764 2116 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 0   0 0 0 0 0   37
Win Record - 2022
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sandy Alexander N/A
  Group 3rd   Sandy Alexander 12
  Winners Bitch   Sandy Alexander (0-3-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-3-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sandy Alexander N/A
  BPIG   Sandy Alexander N/A
Saturday Winners Bitch   Michael Hill (1-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Michael Hill N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Raymond Yurick N/A
  Winners Bitch   Raymond Yurick (1-3-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Raymond Yurick N/A
Saturday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Winners   James Reynolds (1-3-0-1)
  Best Of Breed   James Reynolds 4 (1-3-0-1)
  Winners Bitch   James Reynolds (1-3-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   James Reynolds N/A
  BPIG   James Reynolds N/A
  Group 3rd   James Reynolds 25
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Dawson N/A
  Winners Bitch   Robert Dawson (1-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Robert Dawson N/A

Show Date
Soft-Coated Wheaten Terrier Association of Canada [National] September 03 to September 03, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Breed   Alfred Ferruggiaro N/A

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Friday 1st 4-6 Month Bitch Class   Terry Carter N/A
  Best Baby Puppy In Group   Terry Carter N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Dianne Miller N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Baby Puppy In Group   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday 1st 4-6 Month Bitch Class   Dianne Miller N/A
  Best Baby Puppy In Group   Dianne Miller N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By