Ch Bluestones Special Edition
Spaniel (English Cocker)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Murphy - (Male)
Owner: Grace Harvie
Breeder: Cindy Baker
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 12 12 12 11 11
Group Ranking: 236 236 225 209 189
All Breed Ranking: 1180 1180 1113 988 896

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2020
Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (0-0-1-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 38 38 34 33 39
Group Ranking: 934 909 874 836 828
All Breed Ranking: 4698 4614 4389 4161 4127

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2019
Show Date
Cobequid Dog Club October 11 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Delmar 0
Saturday Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Denys Janssen 1 (0-0-1-1)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 28 28 26 25 N/A
Group Ranking: 385 376 358 347 N/A
All Breed Ranking: 1891 1830 1750 1687 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   35
Win Record - 2018
Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Janet Lobb N/A
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Allan Brown N/A
  Select Dog   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Allan Brown (1-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Harto Stockmari 35
  Winners Dog   Harto Stockmari (1-0-0-3)
  Best Of Breed   Harto Stockmari 3 (1-0-0-3)
  1st 12-18 Month Dog Class   Harto Stockmari N/A
Sunday Winners Dog   Bruce Owen (1-0-0-4)
  1st 12-18 Month Dog Class   Bruce Owen N/A
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Pierrette McLean N/A
  Winners Dog   Pierrette McLean (1-0-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Pierrette McLean N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Winners Dog   Robert Whitney (1-0-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Elaine Whitney N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Robert Whitney N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-0-3)

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Winners   Mel Saranchuk (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A
  Winners Dog   Mel Saranchuk (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-1-0-1)
Saturday Winners Dog   James Reynolds (1-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A
  Winners Dog   Carol Graham (1-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
  Winners Dog   Grant Townsend (1-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (1-1-0-2)

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Richard Paquette (2-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Janet Lobb N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A
  Reserve Winners Dog   Janet Lobb N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Terry Carter N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Winners Dog   Terry Carter (2-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A
  Winners Dog   Pamela Bruce (2-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Barbara Heal (1-2-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Barbara Heal N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Karl Erik Johansson N/A
  Winners Dog   Karl Erik Johansson (1-2-0-2)
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A
  Best Of Opposite Sex   Karl Erik Johansson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By