GChG Marinella's The Thunder Rolls
Portuguese Water Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Clark - (Male)
Owner: Byron Fulkerth & Kristle Maragon
Breeder: Kristle Maragon, Tasha Kramlich , Jennifer Holmberg Baggonstos, Tiffany Skinner
Conformation Handler: Byron Fulkerth
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 N/A N/A N/A
Group Ranking: 8 9 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 39 47 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 11 6 4 3   0 0 0 0 0   931
Win Record - 2024
Show Date
Monarch Kennel Club June 13 to June 16, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Denis 26
Saturday Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 35
Friday Group 1st   Pamela Bruce 33
Thursday Group 1st   Irene Latchford 33

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   David Strachan 26
Saturday Group 3rd   Randy Garren 72

Show Date
Ontario County Kennel Club May 31 to June 02, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Raymond Yurick 18
  Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Nancy Popovich 27
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-0-2-0)
Friday Group 3rd   Cheryl Paterson 17
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Kent Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Enrique Gonzalez Razo 118 *
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 9
  Group 2nd   Vickie Umpleby 9
Saturday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 147 *
  Best Of Breed   Enrique Gonzalez Razo 0
  Group 1st   Enrique Gonzalez Razo 17
  Group 1st   Corinne Walker 16
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 14
  Group 2nd   Carol Graham 13
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Irene Latchford 159
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Barbara Arndt 28
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Irene Latchford 1 (0-0-2-0)
  Group 1st LTD Breed Show Irene Latchford 51
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Sandra Lex 37
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Richard Paquette 41

Show Date
Nipissing Kennel Club May 10 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jennifer Sayers 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Jennifer Sayers 9
  Group 4th   Avery Gaudin 7
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 3rd   Doug Gaudin 11
  Group 2nd   Thomas Alexander 13
Friday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 1st   Shawn Bennett 11
  Group 1st   Brenton Wright 11

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 3 3 3 3 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
17 14 84 37 13 3   0 0 0 0 1   13687
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Judy McVeigh 37
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Paterson 4 (1-1-2-1)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (2-1-1-1)
  Group 1st LTD Breed Show Cheryl Paterson 60
  Group 2nd   Nancy Popovich 59
Wednesday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 40

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 7 (1-3-2-2)
  Group 1st   Annika Ulltveit-Moe 36
Saturday Best Of Breed   Ann-Christin Johansson 6 (1-2-2-2)
  Group 2nd   Ann-Christin Johansson 61
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Robin Hughes 5 (1-2-1-2)
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 5 (1-3-1-1)
  Group 1st LTD Breed Show Robin Hughes 33
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 38

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gloria Kerr 411 *
  Group 3rd LTD Breed Show Joanne Fernall 44
  Group 1st   Jo Ann Pavey 65
  Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 5 (0-5-1-0)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 7 (2-4-1-1)
Saturday Group 2nd   Dana Cline 71
  Best Of Breed   Dana Cline 9 (2-6-2-0)
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 8 (1-6-2-0)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Claudio De Giuliani 89
  Best Of Breed   Claudio De Giuliani 7 (0-5-1-2)
Saturday Group 2nd   Patricia Sosa 102
  Best Of Breed   Patricia Sosa 8 (0-5-2-2)
Friday Group 2nd   Stephen Meredith 76
  Group 4th LTD Breed Show Mark Johnston 59
  Best Of Breed LTD Breed Show Mark Johnston 7 (0-4-2-2)
  Best Of Breed   Stephen Meredith 7 (0-4-2-2)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ainslie Mills 7 (1-4-2-1)
Friday Best Of Breed   David Swartwood 8 (1-5-2-1)
  Group 3rd   David Swartwood 33

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Joe Walton 40
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 45
Friday Best Of Opposite Sex   Espen Engh N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Paul Lawless 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Paul Lawless 59
  Group 1st LTD Breed Show Ron Mahon 61
Friday Best Of Breed   Robert Denis 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Robert Denis 30

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Starr White 5 (1-3-2-0)
  Group 1st   Starr White 24
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Shawn Bennett 44
Friday Select Dog   Danik Dancause N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gael Morison 383 *
  Best Of Breed   Gael Morison 0
  Group 1st   Gael Morison 83
Saturday Best In Show   Edna Gonzalez-Rubio 420 *
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 91
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
Friday Reserve Best In Show   Robert Dawson 304
  Group 1st   Robert Dawson 65
  Best Of Breed   Robert Dawson 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Todd Foley 35

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Roberto Alvarez Marquez 328
  Group 1st   Raymond Yurick 61
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Barbara Heal 68
  Best Of Breed   Dominique Firetto 1 (0-0-1-1)
Friday Group 1st   Roberto Alvarez Marquez 54
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 1 (0-0-1-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Luckhart 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Dusan Paunovic 68
Saturday Best Of Breed   Dusan Paunovic 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Elizabet Caminade-Lavault 103
Friday Best Of Breed   Gerard Cox 5 (2-3-1-0)
  Group 3rd   Gerard Cox 54

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rick Fehler 20
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 2nd   Julie Keenan 44
  Best Of Breed   Julie Keenan 0
Friday Group 1st LTD Breed Show Todd Foley 39
  Group 2nd   Joe Lobb 39
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 0
Thursday Group 2nd   Janet Lobb 22
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-0-1-0)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Walker 0
Sunday Reserve Best In Show   Alejandro Rojas Sanchez 336
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 32
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
Saturday Best In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 438 *
  Group 1st LTD Breed Show Francisco Chapa Guajardo (Dr) 43
  Group 1st   Sandy Alexander 43
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Friday Group 1st   Denys Janssen 26
  Best Of Breed   Denys Janssen 0

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 23, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Tracie Austen 0
  Group 1st   Tracie Austen 9
Tuesday Best Of Breed LTD Breed Show Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
  Group 1st   Gordon Hayburn 19
  Group 2nd LTD Breed Show Peter Laventhall-Wolfish 15
Monday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 2nd   Vickie Umpleby 13

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lana Ferguson 26
  Best Of Breed   Lana Ferguson 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Joyce Love 39
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Taylor 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd LTD Breed Show Patricia Taylor 31
  Best Of Breed   Joyce Love 3 (1-2-1-0)
Friday Group 1st   Barbara Arndt 24
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (1-2-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Starr White 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Starr White 70
Saturday Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Maria Del Rocio Nadal 81
Friday Best In Show   Yvonne Savard 332 *
  Best Of Breed   Todd Foley 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Todd Foley 77
Thursday Best Of Breed   Christian Gomez 4 (0-1-3-1)
  Group 2nd   Christian Gomez 69

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Aramis (Joy) Lim Jr N/A
Sunday Group 1st LTD Breed Show Dana Cline 114
  Best Of Breed   Irene Latchford 7 (0-3-4-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Cline 6 (0-2-4-1)
Friday Select Dog   Lois Wilson N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 21 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Monk 0
Saturday Reserve Best In Show   Ed Wild 156
  Group 1st   Ed Wild 35
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 1st   Irene Latchford 21

Show Date
Ontario Breeders Association July 17 to July 20, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 122 *
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 22
Wednesday Reserve Best In Show   Wendy Schira 114
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Wendy Schira 28
Tuesday Reserve Best In Show   William Byrne 103
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 1st   William Byrne 26
Monday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 1st   Judith Byrne 24

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario July 15 to July 15, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Kars Dog Club July 13 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 39
Saturday Group 3rd   Pierrette McLean 36
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Friday Group 2nd   Tannis Postma 27
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
Thursday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 119
  Group 1st   Shawn Bennett 25
  Best Of Breed   Shawn Bennett 0

Show Date
London Canine Association July 06 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judi Elford 178 *
  Group 1st   Kristen Francis 39
  Best Of Breed LTD Breed Show Judi Elford 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-1-1-0)
  Group 1st LTD Breed Show Judi Elford 36
Saturday Group 2nd   Marilyn O'Neill 15
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Group 1st   Grant Townsend 14
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-1-1-0)
Thursday Group 2nd   Alison Jones (Dr) 14
  Best Of Breed   Alison Jones (Dr) 2 (0-2-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 03 to July 04, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 19
Monday Reserve Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 154
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Robert Denis 0
  Group 1st   Shawn Nichols 36
  Group 1st LTD Breed Show Robert Denis 33

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Mike Jackman 42
Saturday Best In Show   Pamela Bruce 219 *
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 42
  Group 1st LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 40

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Donna Conod 0
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 1st   Tony Vandendool 30

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Corinne Walker 38
  Best Of Breed   Corinne Walker 2 (2-0-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Corinne Walker 222
  Group 1st   Glen Stark 43
  Best Of Breed   Glen Stark 5 (2-3-1-0)
Friday Best In Show   Jo Ann Pavey 183 *
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 4 (2-2-1-0)
  Group 1st   Jo Ann Pavey 26
Thursday Group 3rd   Judith Taylor 12
  Best Of Breed   Judith Taylor 3 (2-1-1-0)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 65
Saturday Best In Show   Thomas Nesbitt 279 *
  Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Robin Hughes 1 (0-0-2-0)
  Group 1st LTD Breed Show Robin Hughes 68
  Group 1st   David Swartwood 67
Friday Reserve Best In Show   Jeremy Browne 203
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Barbara Arndt 56
Thursday Best In Show   Corinne Walker 190 *
  Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Corinne Walker 37

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jorge Nallem 31
  Best Of Breed   Jorge Nallem 2 (0-0-3-0)
Sunday Best In Show   Gael Morison 557 *
  Best Of Breed   Gael Morison 2 (0-0-3-0)
  Group 1st   Gael Morison 59
Saturday Best In Show   Carolyn Cederman 585 *
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-0-3-0)
  Group 1st   Anna Hewson 63
Friday Group 1st   Sharon Redmer 56
  Best Of Breed   Sharon Redmer 4 (0-1-3-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Carolyn Cederman 4 (0-2-3-0)
  Group 1st LTD Breed Show Carolyn Cederman 50

Show Date
Kent Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Pierrette McLean 20
  Group 3rd   Youngsik Kang 8
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Best Of Breed   Youngsik Kang 0
Saturday Reserve Best In Show   Denys Janssen 131
  Group 3rd   Phred Wong 14
  Group 1st   Denys Janssen 22
  Best Of Breed   Phred Wong 0
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Friday Group 1st   Ed Wild 20
  Group 2nd   Michael Gelinas 20
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michelle Scott 8 (2-4-3-0)
Sunday Group 2nd   Vickie Umpleby 60
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 8 (3-4-2-0)
Saturday Group 2nd   John (Fred) Peddie 42
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 6 (2-4-1-0)

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Todd Foley 0
  Group 1st   Todd Foley 41
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 3rd   Sandra Lex 41
Friday Best In Show   Esther Joseph 317 *
  Best Of Breed   Esther Joseph 0
  Group 1st   Esther Joseph 41
Thursday Best Of Breed   Laurel Deptuch 0
  Group 2nd   Laurel Deptuch 36

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 35
Saturday Reserve Best In Show   Kathrine Grant 244
  Group 1st   Jocelyne Gagne 42
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Kathrine Grant 34
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-2-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carmen Haller 70
  Best Of Breed   Carmen Haller 6 (0-6-1-0)
Saturday Group 2nd   David Denis 77
  Best Of Breed   David Denis 9 (1-7-1-1)
Friday Group 1st   Doug Gaudin 57
  Best Of Breed   Doug Gaudin 8 (1-7-1-0)

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tempest Deptuch 56
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 6 (1-3-1-2)
Saturday Best Of Breed   Juan Luis Martinez Gutierrez 6 (1-3-1-2)
  Group 1st   Juan Luis Martinez Gutierrez 63
Friday Best In Show   Richard Paquette 454 *
  Best Of Breed   Richard Paquette 6 (1-3-1-2)
  Group 1st   Richard Paquette 55
Thursday Best Of Breed   Brenton Wright 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Brenton Wright 52

Show Date
Nickel District Kennel Club April 07 to April 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 19
  Group 1st   Dana Garcia Tice 15
Saturday Best In Show   Judy McVeigh 180 *
  Best Of Breed   Kathryn Young 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Kathryn Young 19
  Group 1st   Judy McVeigh 18
Friday Best Of Breed   Laurel Deptuch 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 2nd   Laurel Deptuch 17
  Group 1st   Tempest Deptuch 17

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 108
  Best Of Breed   Joe Lobb 6 (2-3-2-0)
Saturday Group 2nd   Robert Vandiver 104
  Best Of Breed   Robert Vandiver 5 (2-2-2-0)
Friday Group 3rd   Janet Lobb 96
  Best Of Breed   Janet Lobb 5 (2-2-2-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 7 (2-3-3-0)
  Best Of Breed   Kinji Itoi 6 (2-2-3-0)
  Group 1st LTD Breed Show Todd Foley 78
Saturday Best Of Breed   William Lee 6 (1-3-3-0)
  Group 1st   William Lee 75
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 5 (2-2-2-0)
  Group 3rd   Tony Vandendool 42

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gordon Hayburn 345 *
  Best Of Breed   Darle Heck 6 (1-2-3-1)
  Group 1st   Darle Heck 52
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 8 (2-4-2-1)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 10 (2-6-3-0)
  Group 1st   Yvonne Savard 70
  Group 2nd LTD Breed Show Joanne Fernall 64
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 9 (2-5-3-0)
  Group 2nd   Dann Wilson 43

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 5 (1-1-3-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Luckhart 7 (1-3-3-1)
  Group 1st   Ricardo Saldana 70
  Group 2nd LTD Breed Show Sharon Luckhart 59
Saturday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 7 (1-4-3-0)
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 70
Friday Reserve Best In Show   Maribel Sy 321
  Group 1st   Maribel Sy 53
  Best Of Breed   Maribel Sy 6 (1-4-2-0)
Thursday Group 2nd   Richard Paquette 42
  Best Of Breed   Richard Paquette 7 (1-4-3-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dann Wilson 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Dann Wilson 79
Saturday Reserve Best In Show   James Reynolds 424
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   James Reynolds 79
Friday Best Of Breed   Ashley Reid 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Ashley Reid 88

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 33 30 28 26
Group Ranking: 589 546 516 473
All Breed Ranking: 4011 3774 3532 3228

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   5
Win Record - 2022
Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 5 (1-3-2-0)
Saturday Select Dog   Wayne Thompson N/A
Friday Select Dog   Judith Taylor N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 1 1 1
Group Ranking: 26 26 23 24 23
All Breed Ranking: 109 109 97 115 107

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 0 1 1   0 0 0 0 0   167
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Alison Jones (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Glen Stark N/A
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 5 (2-2-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 8 (2-4-3-0)
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 8 (3-4-2-0)
  Group 1st   Richard Paquette 46

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 7 (2-2-3-1)
Friday Best Of Breed   Donna Conod 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 3 (2-1-1-0)
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 12
  Group 1st   Bruce Owen 21

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 4 (1-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (1-2-2-0)
  Group 4th LTD Breed Show Dana Garcia Tice 50
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 4 (1-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-2-2-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathryn Young 3 (0-1-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Breed   Carol Graham 3 (0-1-2-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 62 61 57 53 52
All Breed Ranking: 431 422 399 368 336

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 5 1   0 0 0 0 0   226
Win Record - 2019
Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 3rd   David Gilmour 26
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 3rd   Raymond Lariviere 28
Friday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 3rd   John Rowton 26
Thursday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 26

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky-Alsina 5 (3-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Michael Yates 6 (3-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 6 (3-1-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda St-Hilaire 32
  Best Of Winners   Linda St-Hilaire (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 3 (1-2-1-0)
  Winners Dog   Linda St-Hilaire (1-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Thomas Nesbitt 23
  Best Of Winners   Terry Carter (3-2-2-0)
  Best Of Breed   Terry Carter 6 (3-2-2-0)
  Winners Dog   Terry Carter (3-2-2-0)
  Best Of Winners   Thomas Nesbitt (3-2-2-0)
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 6 (3-2-2-0)
  Winners Dog   Thomas Nesbitt (3-2-2-0)
Friday Group 4th   Robert Rowbotham 22
  Group 3rd   Davor Javor 20
  Best Of Winners   Robert Rowbotham (2-2-2-0)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 5 (2-2-2-0)
  Winners Dog   Robert Rowbotham (2-2-2-0)
  Best Of Winners   Davor Javor (2-2-2-0)
  Best Of Breed   Davor Javor 5 (2-2-2-0)
  Winners Dog   Davor Javor (2-2-2-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 64 64 57 54 52
Group Ranking: 896 875 824 786 723
All Breed Ranking: 5374 5240 4995 4806 4467

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2018
Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carl Liepmann 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By