GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion
Bichon Frise
(Click on breed to view standings)

Call Name: Leo - (Male)
Owner: Ian Gray
Breeder: Lori Hargreaves
Conformation Handler: Scott Leitz / Tammy Sawatsky
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 1 2
Group Ranking: 36 27 19 13 13
All Breed Ranking: 327 253 159 128 89

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 4   0 0 0 0 0   108
Win Record - 2024
Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cindy Meyer 0
  Group 2nd   Cindy Meyer 21
Saturday Best Of Breed   Darryl Vice 0
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guy Spagnolo 38
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
Saturday Best Of Breed   Patrick Mudge 0
Friday Best Of Breed   Mario Knoll 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carola Adams 3 (2-0-2-0)
  Select Dog   Carmen Haller N/A
  Group 4th   Patrick Mudge 18
Sunday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 3 (3-0-1-0)
  Group 4th   Terry Gains 11
Saturday Best Of Breed   Heather Brennan 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Heather Brennan 16

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Bryson 4 (1-1-2-1)
Saturday Select Dog   Kim Meredith-Cavanna N/A
Friday Select Dog   Jo Ann Pavey N/A

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 54 53 48 47 72
All Breed Ranking: 379 370 342 327 574

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 2 4 6 4   0 0 0 0 0   283
Win Record - 2023
Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 4th   Carmen Haller 4
Saturday Group 3rd   Ted Fahlgren 6
  Best Of Breed   Lynn White 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 1st   Lynn White 11
Friday Reserve Best In Show   Dianne Ivey 128
  Group 1st   Dianne Ivey 11
  Group 4th   Heather Brennan 5
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Best Of Breed   Heather Brennan 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Peter Laventhall-Wolfish 6
  Group 3rd   Ron Mahon 6
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Tuesday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 7
  Group 2nd   Stewart Dankner 7
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
Monday Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 2nd   William Byrne 7
  Best Of Breed   Judith Byrne 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 3rd   Anna Hewson 15
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Sandra Anderson 9
  Group 4th   Grant Townsend 11
Friday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Donna Conod 18
  Group 2nd   Mike Jackman 16

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 21, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Raymond Yurick N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (0-3-2-0)
Saturday Select Dog   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Heather Brennan 5 (0-4-2-0)
  Group 3rd   Heather Brennan 15

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Robert Vandiver 1 (0-1-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Ed Wild 2 (0-2-1-0)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 2 2 2 1
Group Ranking: 23 24 24 24
All Breed Ranking: 152 170 178 181 201

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 9 8 5   0 0 0 0 0   696
Win Record - 2022
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 12
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 4th   Judy McVeigh 8
Thursday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 03 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mukal Vaid 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Kerry Lee 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Kerry Lee 31

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 01 to December 02, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Sue Bownds N/A
Thursday Best Of Breed   Anjeli Vaid 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Anjeli Vaid 33

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   John Rowton 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Diane Fast 1 (0-1-1-0)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Grant Townsend N/A
Saturday Select Dog   Thomas Alexander N/A
Friday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 26
Saturday Select Dog   Tim Thomas N/A
Friday Select Dog   Joe Lobb N/A
Thursday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 22

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Joyce Love 1 (0-1-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   Dianne Ivey 40
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-1-1-0)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Select Dog   Darle Heck N/A
Saturday Select Dog   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Avery Gaudin N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mike Jackman 0
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 4th   Sandy Gelinas 28
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 2nd   Michael Gelinas 35

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Glen Stark N/A
Sunday Best Of Breed   Doris Willis 3 (0-2-2-0)
  Group 3rd   Doris Willis 34
Saturday Select Dog   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (0-2-2-0)
  Group 3rd   Kathrine Grant 26

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 29 to September 01, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Anna Hewson N/A
Wednesday Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Group 4th   Yvonne Savard 13
Tuesday Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Douglas Anderson 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Judith Shurb 17
Monday Group 3rd   Patrick Mudge 11
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (0-0-2-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cindy Lane 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Brian Reid 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Brian Reid 29

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Hisayoshi Kadowaki N/A
Sunday Select Dog   John Constantine-Amodei N/A
Saturday Select Dog   Susan Ross Godek N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Thora Brown 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Wendy Paquette N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Nancy Simmons 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-1-1-0)

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 22, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-2-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Sandra Orford N/A
  Group 3rd   Tempest Deptuch 23
Saturday Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Joyce Love 3 (0-3-1-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Douglas Anderson N/A
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 8
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (0-4-1-0)
Friday Best Of Breed   Diane Fast 4 (0-4-1-0)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (0-4-1-0)
  Group 2nd   Diane Fast 6
  Group 1st   Nancy Popovich 13

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Karen Day 0
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marion Postgate 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-1-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 55
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Guy Jeavons 63
Friday Best Of Breed   Joan Colbourn 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Judith Taylor 64

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   Mike Jackman 23
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (2-0-1-0)
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 24
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 20

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (0-2-2-0)
Saturday Select Dog   Glen Stark N/A
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (0-2-2-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 3 N/A N/A N/A
Group Ranking: 97 124 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 860 1055 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 0   0 0 0 0 0   53
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Honey Glendinning 16
Thursday Select Dog   Michael Lanctot N/A
  Select Dog   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laurie Campbell 0
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 2nd   Andrea Robins 37
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Lanctot N/A
Saturday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Friday Select Dog   Patricia Lanctot N/A
Thursday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Winners   Carmen Haller (2-3-1-0)
  Winners Dog   Carmen Haller (2-3-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Carmen Haller N/A
Sunday Best Of Winners   Lucie Paradis (Dr) (2-3-1-0)
  Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) (2-3-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday Best Of Winners   Ed Wild (2-4-1-0)
  Winners Dog   Ed Wild (2-4-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Ed Wild N/A
Friday Best Of Winners   Grant Townsend (3-5-1-1)
  Winners Dog   Grant Townsend (3-5-1-1)
  1st 12-18 Month Dog Class   Grant Townsend N/A

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  Winners Dog   Carmen Haller (1-0-1-0)
Sunday Best Puppy In Breed   Margaret Moran McQuinn N/A
  Winners Dog   Margaret Moran McQuinn (1-0-1-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best Puppy In Show   Tannis Postma N/A
  BPIG   Raymond Yurick N/A
  BPIG   Tannis Postma N/A
  Best Puppy In Breed   Raymond Yurick N/A
  Winners Dog   Raymond Yurick (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  Winners Dog   Tannis Postma (1-0-1-0)
Wednesday Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
  Winners Dog   Philip Wendling (1-0-1-0)
Tuesday Winners Dog   Valerie Hansen (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Winners Dog   Guy Jeavons (1-0-1-0)
  BPIG   Guy Jeavons N/A
  Best Puppy In Breed   Valerie Hansen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By