BISS RBIS Can/Am Ch Mytuk’s The Main Event
Alaskan Malamute
(Click on breed to view standings)

Call Name: Cassius - (Male)
Owner: Annette Milburn & Dave Milburn
Breeder: Annette Milburn & Dave Milburn
Handler:
Website: http://www.mytuk.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 N/A N/A
Group Ranking: 9 6 5 N/A N/A
All Breed Ranking: 41 23 25 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 6 2 3   0 0 0 0 0   814
Win Record - 2021
Show Date
West Kootenay Kennel Club August 29 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Michael Hill 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-1-1-0)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Pamela Bruce 29
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Rick Fehler 19 (1-1-1-0)
Thursday Group 2nd   Lana Ferguson 33
  Best Of Breed   Lana Ferguson 2 (1-1-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 05 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Ann Felske-Jackman 90
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 1st   Lynn White 91
Thursday Best Of Breed   Patricia Cummins 0
  Group 1st   Patricia Cummins 75

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Jones 5
  Group 2nd   Margaret Jones 99
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 5
  Group 2nd   Mel Saranchuk 94
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5 (2-2-2-0)

Show Date
Mount Cheam Canine Association July 16 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Shurb 44
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Group 2nd   Gordon Hayburn 39
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
Friday Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 2nd   David Gilmour 38

Show Date
Tyee Kennel Club July 08 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Honey Glendinning 39
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Group 3rd   Carol Graham 38
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Group 4th   Robert Rowbotham 35
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Thursday Group 4th   Tannis Postma 35
  Best Of Breed   Tannis Postma 0

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 43 43 42 34 32
All Breed Ranking: 242 242 232 202 190

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 0   0 0 0 0 0   63
Win Record - 2020
Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
Friday Best Of Breed   Igor Vygouzov 0

Show Date
Ladies Kennel Club of BC February 07 to February 09, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Bruce Fraser 36
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Hastings N/A
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Virginia Lyne 27

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 N/A N/A
Group Ranking: 37 36 34 N/A N/A
All Breed Ranking: 240 230 213 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 1 1 0 0   0 0 0 0 1   431
Win Record - 2019
Show Date
Alaskan Malamute Club of Canada [National] October 12 to October 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Eric Liebes N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 5 (2-2-1-1)
Sunday Reserve Best In Show   Arthur Fry 322 (3-3-1-1)
  Group 1st   Arthur Fry 96
  Best Of Breed   Arthur Fry 7 (3-3-1-1)
Saturday Group 2nd   Wanda Spediacci (Dr) 88
  Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 12 (3-5-3-2)
Friday Select Dog   Kathrine Grant N/A

Show Date
Alaskan Malamute Club Of Canada [Regional] October 11 to October 11, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Hans van den Berg 16

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 21 19 17 16 20
Group Ranking: 608 587 562 543 557
All Breed Ranking: 3771 3677 3544 3420 3529

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2018
Show Date
Alaskan Malamute Club Of Canada [National] December 01 to December 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Winners   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   John Rowton N/A
Friday Winners Dog   Wendy Paquette (3-6-4-2)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Wendy Paquette N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Winners   Norman Kenney (1-2-1-0)
  Winners Dog   Norman Kenney (1-2-1-0)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Linda Kraft (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Linda Kraft (1-1-0-0)
Saturday Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Lana Ferguson (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Lana Ferguson (1-1-0-0)

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Janet Buchanan N/A
  Best Of Breed   Janet Buchanan 2
  BPIG   Janet Buchanan N/A
Friday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Garry Dryburgh N/A
  Best Puppy In Breed   Garry Dryburgh N/A
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 0
Saturday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Linda St-Hilaire N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Linda St-Hilaire 0
  Winners Dog LTD Breed Show Linda St-Hilaire N/A
  Breeder Owner Handled   Pedro Gonzalez-Teja N/A
  Best Puppy In Breed   Pedro Gonzalez-Teja N/A
  Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 0
  Winners Dog   Pedro Gonzalez-Teja N/A
Friday Best Puppy In Breed   Andy Gong N/A
  Best Of Breed   Andy Gong 0
  Winners Dog   Andy Gong N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Ricardo Saldana N/A
  Reserve Winners Dog   Ricardo Saldana N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Reserve Winners Dog   Michael Hill N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Robert Shreve N/A
Friday Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By