MBIS MRBIS AM CANGCH Matsutake's This Moment In Time
Dachshund (Standard Wire-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Brakken - (Male)
Owner: Deborah Wold
Breeder: Deborah Wold
Conformation Handler: Shannon Scheer CPHA and Alana Smith
Website: http://www.matsutakekennels.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 4 4
All Breed Ranking: 21 20 19 17 18

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
10 4 37 18 11 3   0 0 0 0 2   3963
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 41
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Gael Morison 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Nikki Riggsbee 18

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dianne Miller 12
  Group 2nd   Carol Graham 14
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Bruce Fraser 16
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Rick Fehler 16
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Sulie Greendale-Paveza 13
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 1 (0-0-1-1)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Kraft 8
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Group 1st   Karsten Kaemling 14
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 11
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 9

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 40
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 1st   Ted Fahlgren 41
Friday Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 1st   James Frederiksen 34

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 14
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Group 3rd   Judith Taylor 28
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Brenton Wright 27

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Bruce Owen 18
  Group 2nd   Fred Dewsbury 15
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 14
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 2nd   Bill Walkey 15
Friday Best In Show   Joy Lynne Huntley 170 *
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 2nd   Bonnie Derry 14
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 15

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 4 (0-2-1-2)
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 5 (0-2-2-2)
  Group 3rd   Linda Kraft 46 (0-2-2-2)
Friday Best Of Breed   Martin Baskaran 5 (0-2-2-2)
  Group 3rd   Martin Baskaran 41 (0-2-2-2)
Thursday Best Of Breed   Fabian Daza 5 (0-2-2-2)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 13
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 13
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Mel Saranchuk 13

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 13
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best In Show   William Gunn 192 *
  Group 1st   Terry Gains 13
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Friday Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 1st   William Gunn 12

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Smith 14
  Best Of Breed   Jack Kilgour 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Denise Smith 16
  Best Of Breed   Denise Smith 1 (0-1-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Eduardo Gazol Patino (Dr) 126 (0-1-1-0)
  Group 1st   Eduardo Gazol Patino (Dr) 16
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 14
  Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-1-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Elaine Whitney 257 *
  Group 1st   Robert Whitney 28
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best In Show   Robert Whitney 295 *
  Group 1st   Elaine Whitney 34
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 2nd   Francois Bernier 26
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
Thursday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 23

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rafael de Santiago 3
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 4
Saturday Best Of Breed   Robert Hutton 4
Friday Best Of Breed   Sergio Pizzorno 4

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 03 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Suzanne Goodchild 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 27
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (1-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 4 (1-2-2-0)
  Group 3rd   Aramis (Joy) Lim 25
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-0-2-0)
Thursday Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Sandy Alexander 24

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Hill 30
  Best Of Breed   Michael Hill 6
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 6
  Group 1st   Michael Lanctot 33
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 5
  Group 1st   Patricia Lanctot 30

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 160 *
  Best In Show   Robert Whitney 154 *
  Best Of Breed   Robert Whitney 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 19
  Group 1st   Robert Whitney 19
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-2-1-1)
Saturday Reserve Best In Show   Elaine Whitney 146 (1-2-1-1)
  Group 1st   Elaine Whitney 21
  Best Of Breed   Ann Hennigan 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd   Ann Hennigan 20

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Peter Machen 133
  Group 1st   Shauna McLauchlan 19
  Group 1st   Dianne Miller 18
  Best Of Breed   Shauna McLauchlan 2
  Best Of Breed   Dianne Miller 2
Saturday Best In Show   Mary White 162
  Reserve Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 141
  Best Of Breed   Mary White 2
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 21
  Group 1st   Mary White 23
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2
Friday Best In Show   Elaine Whitney 150
  Best In Show   Robert Whitney 145
  Group 1st   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Group 1st   Elaine Whitney 20

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Keith Brown 389 *
  Best Of Breed   Raymond Filburn 0
  Group 1st   Raymond Filburn 31
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ole Nielsen 44
Saturday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 43
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (1-0-1-0)
Friday Group 1st   Keith Brown 26
  Best Of Breed   Keith Brown 1 (1-0-1-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Wendy Schira 28
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (1-2-1-0)

Show Date
Prairie Dachshund Club May 06 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gopi Krishnan 8
  Best In Multi Breed Specialty   Gopi Krishnan N/A

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Saturday Best Of Breed   Kenneth Chuah 5

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Group 1st   Cec Ringstrom 13
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 1
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Group 1st   Lynda Saranchuk 12
  Best Of Breed   Corinne Walker 1
  Group 1st   Mel Saranchuk 13

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harto Stockmari 0
  Group 3rd   Harto Stockmari 42
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 4th   Roger Hartinger 45
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cesar Gutierrez Perez 47
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
Saturday Group 3rd   James Reynolds 35
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best Of Breed   Jack Kilgour 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Rita Walker 32
Saturday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Bonnie Derry 27

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 4 4
All Breed Ranking: 27 27 23 24 22

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 4 20 25 11 5   0 0 1 0 2   2516
Win Record - 2017
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 4th   Nancy Popovich 10
  Group 3rd   Brenton Wright 12

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Shawn Nichols 19
  Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (1-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3 (1-1-1-1)

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Kathrine Grant 21
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 2nd   Martin Doherty 17

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erin Brown 0
Saturday Group 2nd   Shawn Nichols 36
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 0

Show Date
Prairie Dachshund Club October 28 to October 28, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (0-1-2-1)
  Group 2nd   Grant Townsend 45
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (0-1-2-1)
  Group 3rd   Barbara Arndt 50
Friday Group 2nd   Bruce Fraser 42
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (0-1-2-1)

Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Elaine Whitney 179
  Best Of Breed   Corinne Walker 3
  Group 1st   Elaine Whitney 23
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 3
  Group 1st   Robert Whitney 25

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Hill 19
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 3rd   Bruce Fraser 23

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elizardo Valadez 44
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 3
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 3
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Vickie Umpleby 18
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Sunday Group 2nd   James Frederiksen 19
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 21
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 22

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 2nd   Cesar Gutierrez Perez 29
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Group 3rd   Loraine Boutwell 29
  Best Of Breed   Loraine Boutwell 0
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 12
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 16
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Friday Group 3rd   Yvonne Savard 15
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Garry Allan 16
  Best Of Breed   Garry Allan 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Starr White 0
  Group 2nd   Starr White 28
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 33
Friday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 32
Thursday Group 1st   Larry Kereluke 25
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 2nd   John Rowton 42
Sunday Group 2nd   Stanley Shen 58
  Best Of Breed   Stanley Shen 1
Saturday Group 2nd   Manuel Queijeiro 61
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 1
Friday Best Of Breed   Katrina Santas 1

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 04 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sean Shields 1
  Group 3rd   Sean Shields 48

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Saturday Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
  Group 2nd   Dianne Jovanovic 20
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 4th   Judith Taylor 8
Thursday Best Of Breed   Keith Simmons 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Group 1st   Michael Lanctot 17
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Group 1st   Edgar Bajona 15
  Group 2nd   Patricia Lanctot 13
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Hiroshi Kamisato N/A
  Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 0
  Group 1st   Hiroshi Kamisato 23
Saturday Group 1st   John Rowton 28
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Reserve Best In Show   Robert Whitney N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 21
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Thursday Best In Show   Elaine Whitney 207
  Group 1st   Robert Whitney 21
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 13, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Harold Pybus 14
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Monday Group 1st   Richard Lopaschuk 20
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Sunday Best Of Breed   Mirtha Mortera 0
  Group 4th   Mirtha Mortera 33
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 44
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 2nd   Bruce Fraser 24
Sunday Reserve Best In Show   Bruce Fraser N/A
  Group 1st   Bill Walkey 30
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Best In Show   William Byrne 390
  Group 1st   Judith Byrne 34
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Group 1st   William Byrne 30
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 2
  Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 18
Friday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 2
  Group 3rd   Richard Meen (Dr) 20

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Karsten Kaemling 31
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 7
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 9
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 8

Show Date
Western Dachshund Club April 15 to April 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Carla Mathies N/A

Show Date
Aristocrat Hound Association April 14 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 11

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 9
Thursday Best Of Breed   Walter Pinsker 8
  Group 1st   Walter Pinsker 46

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 2nd   Terry Gains 55
Saturday Group 2nd   Tanya Stockmari 63
  Best Of Breed   Tanya Stockmari 0
Friday Group 2nd   Alberto Berrios 37
  Best Of Breed   Alberto Berrios 0

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymundo Lo 0
  Group 3rd   Raymundo Lo 33
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 45
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Barbara Heal 33

Show Date
Alberta Kennel Club January 20 to January 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 4th   Cec Ringstrom 25
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 29
Friday Best Of Breed   Susan Badick 0
  Group 2nd   Susan Badick 29

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 20 20 17 17 17
Group Ranking: 367 363 347 333 355
All Breed Ranking: 2788 2757 2650 2540 2605

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   17
Win Record - 2016
Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Tetlock 4

Show Date
Western Dachshund Club July 22 to July 22, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Harold Pybus N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 25 to June 27, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 4th   Honey Glendinning 13
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 11 11 10 8 8
Group Ranking: 216 214 197 185 185
All Breed Ranking: 1678 1666 1557 1489 1469

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 3   0 0 0 0 0   37
Win Record - 2015
Show Date
Mount Cheam Canine Association September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Satoshi Bessho 4

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Wendy Maisey N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Federico Fernandez N/A

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Bonnie Derry N/A
Saturday BPIG   Karsten Kaemling N/A
Friday BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Stephen Dainard N/A
Saturday BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  BPIG   Michael Shoreman N/A
Friday BPIG   Russel Fletcher N/A
  BPIG   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Walter Pinsker N/A
  Group 4th   Walter Pinsker 3
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Sunday BPIG   Anne Katona N/A
  Best Of Breed   Anne Katona 3
Saturday BPIG   Oscar Valverde-Calvo N/A
  Group 4th   Oscar Valverde-Calvo 20
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 3
Friday Group 4th   Carmen Haller 7
  BPIG   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Houston Clark N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By