CH Danier Muirs Lil Running Mouse
Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Mouse - (Female)
Owner: Lesley Beckman
Breeder:
Conformation Handler: Trevor Harris
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 28
Group Ranking: 38 43 38 37 284
All Breed Ranking: 332 357 351 336 2329

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 1 1 3 5   0 0 0 0 0   297
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 7 (2-2-3-1)

Show Date
Bulldog Club of Canada [Regional] December 14 to December 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   John Constantine-Amodei N/A

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandra Lex N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Starr White N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (0-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Michelle Scott 16
Friday Best Of Opposite Sex   Ron Mahon N/A
  Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Nicholas De Bedout N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Geoff Whitfield N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Tim Thomas N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Sandy Alexander 7
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (1-0-0-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 4th   Alex Yu-Feng Zee 1
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 2nd   Ian Rasmussen 12

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 0
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 3rd   Andrea Robins 14
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Vickie Umpleby 11
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Group 4th   Allan Brown 10
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Colette Muldoon N/A
Saturday Select Bitch   John Muldoon N/A
Friday Reserve Best In Show   Niksa Lemo 196
  Best Of Breed   Niksa Lemo 3 (1-1-0-2)
  Group 1st   Niksa Lemo 23

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3 (0-1-0-3)
Wednesday Select Bitch   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2 (0-1-0-2)
  Group 3rd   Denise Cornelssen 9
Tuesday Group 4th   William Byrne 5
  Best Of Breed   William Byrne 2 (0-1-0-2)

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday 1st Open Bitch Class   Letitia Bett N/A
  Winners Bitch   Letitia Bett (0-3-0-2)
Thursday 1st Open Bitch Class   Elaine Whitney N/A
  1st Open Bitch Class   Dianne Miller N/A
  Reserve Winners Bitch   Elaine Whitney N/A
  Winners Bitch   Dianne Miller (1-5-0-3)
  Best Of Winners   Dianne Miller (1-5-0-3)
Wednesday Best Of Winners   Joy Lynne Huntley (2-4-0-3)
  Winners Bitch   Rick Fehler (2-4-0-3)
  1st Open Bitch Class   Joy Lynne Huntley N/A
  1st Open Bitch Class   Rick Fehler N/A
  Winners Bitch   Joy Lynne Huntley (2-4-0-3)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By