GCh Conestoga & Crossroads Family Tradition
Otterhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Henry - (Male)
Owner: Gordon Barker & Christiane Clouthier
Breeder: Diana Patterson & Cherylyn Mullen
Conformation Handler: Amanda McAllister
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 45 51 41 57 40
All Breed Ranking: 382 430 348 449 305

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 6 2   0 0 0 0 0   181
Win Record - 2024
Show Date
Miramichi Kennel Club July 19 to July 22, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   William Alexander 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Lynn White 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Sandra Anderson N/A

Show Date
London Canine Association July 11 to July 14, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Denise Branch 16
Friday Group 3rd LTD Breed Show Mary Spinelli 9
  Group 4th   Anna Hewson 9

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 04 to July 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Barbara Heal N/A
Saturday Select Dog   Jeremy Browne N/A
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (0-0-2-0)
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Jocelyne Gagne 12

Show Date
Forest City Kennel Club June 28 to June 30, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 0
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Elaine Whitney N/A
Saturday Select Dog   Heather Langfeld N/A
Friday Select Dog   Joan Goldstein N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 13 to June 16, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Denis 0
  Group 3rd   Robert Denis 7
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Thursday Best Of Breed   Pierre Talbot 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Randy Garren N/A
Sunday Select Dog   Esther Joseph N/A
Saturday Best Of Breed   D Scott Pfeil 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   David Strachan 1 (0-0-2-0)

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Hal Biermann N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
Saturday Group 1st   Stewart Dankner 31
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
Friday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 3rd   Rita Walker 20

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Irene Latchford N/A
Sunday Select Dog   Rosemary Shoreman N/A
Saturday Select Dog   Lyzane Hamel N/A
Friday Select Dog   Richard Paquette N/A

Show Date
Fredericton Kennel Club May 04 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 26

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 26 to April 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Saturday Select Dog   Pierre Talbot N/A
Friday Select Dog   Stephen Dainard N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Roberto Velez-Pico N/A
  Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Glen Stark N/A
Friday Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Alison Jones (Dr) N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 11 to April 14, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Penny Lewis N/A
Saturday Select Dog   Yogesh Tuteja N/A
Friday Best Of Breed   Luis Fernando Arce (Dr) 1 (0-0-2-0)
Thursday Select Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Club Canin de l'Estrie March 29 to April 01, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Todd Foley N/A
Sunday Best Of Breed   Jean Tremblay 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Donna Conod N/A
Friday Select Dog   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Maribel Sy N/A
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Bruce Owen 0
  Select Dog   Chakkapan Chantarasmee N/A
Friday Select Dog   Ivan Sandoval N/A

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ernesto Lara N/A
Saturday Select Dog   Wendy Paquette N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Diane Fast 0
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Linda St-Hilaire N/A
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Shawn Nichols 13

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Todd Foley 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Mary White N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Pierrette McLean 0
Thursday Best Of Breed   John Bryson 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   John Bryson 25

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 65 61 57 52 59
All Breed Ranking: 594 581 542 502 551

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 2 2   0 0 0 0 1   170
Win Record - 2023
Show Date
Miramichi Kennel Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Bennett 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Starr White 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   David Kelland N/A
Friday Select Dog   Karen Day N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-2-0)

Show Date
Fredericton Kennel Club September 21 to September 21, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Lynn White 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Pierre Talbot 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Pierre Talbot 14

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 20, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Bruce Owen 14
  Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-0-2-0)

Show Date
Manitoba Hound Club August 19 to August 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-2-0)

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-0-2-0)
Thursday Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-2-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francois Bernier 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Starr White N/A
Friday Best Of Breed   Christian Gomez 1 (0-0-2-0)
Thursday Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-0-2-0)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-0-2-0)
Sunday Select Dog   Murray Eason N/A
Saturday Select Dog   Cindy Vogels N/A
Friday Best Of Breed   John Palmer 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   John Palmer 83

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Ted Fahlgren 13
Saturday Best Of Breed   Jean Tremblay 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Jean Tremblay 10
Friday Winners Dog   Anna Hewson (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Anna Hewson 1 (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Anna Hewson N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Elaine Whitney N/A
  Group 2nd   Anna Hewson 13

Show Date
Miramichi Kennel Club July 21 to July 24, 2023
Day Position   Judge Points
Monday 1st 12-18 Month Dog Class   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Jean-Louis Blais (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Jean-Louis Blais N/A
  Winners Dog   Barbara Heal (1-0-1-0)
Sunday Winners Dog   Shawn Nichols (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Shawn Nichols N/A
Saturday Winners Dog   Murray Eason (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Murray Eason N/A
Friday Winners Dog   Jo Ann Pavey (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Jo Ann Pavey N/A
  Winners Dog   Nancy Popovich (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Nancy Popovich N/A

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Stewart Dankner (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Stewart Dankner N/A
Saturday Winners Dog   Judith Taylor (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Judith Taylor N/A
Friday Winners Dog   Heather Langfeld (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Heather Langfeld N/A

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Melody Roth (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Melody Roth N/A
Saturday Winners Dog   Mel Saranchuk (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Mel Saranchuk N/A
Friday Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Jean Tremblay (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Jean Tremblay 1 (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Jean Tremblay N/A
Saturday Winners Dog   Corinne Walker (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Corinne Walker N/A
Friday Winners Dog   Jo Ann Pavey (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Jo Ann Pavey N/A
Thursday Winners Dog   Veronica Mercer (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Veronica Mercer N/A

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Jeremy Browne N/A
  Winners Dog   Jeremy Browne (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   David Swartwood (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   David Swartwood N/A
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Thomas Nesbitt (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
Sunday Best Of Breed   Mary White 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Mary White (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Mary White N/A
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Donna Conod (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Donna Conod N/A
Friday Best Of Breed   Pierre Talbot 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Pierre Talbot (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Pierre Talbot N/A

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Veronica Mercer (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Veronica Mercer N/A
Saturday Winners Dog   Murray Eason (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Murray Eason N/A
Friday Winners Dog   Rita Walker (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Rita Walker N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Kinji Itoi (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Kinji Itoi N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Kinji Itoi N/A
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Mike Jackman (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Mike Jackman N/A
Friday Winners Dog   William Lee (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   William Lee N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   William Lee N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2022
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Martin Johansson (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Martin Johansson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Martin Johansson N/A
Saturday Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
Friday Winners Dog   Johan Becerra-Hernandez (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Irene Latchford N/A
  Winners Dog   Irene Latchford (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Eugene Blake N/A
  Winners Dog   Eugene Blake (1-0-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Eugene Blake N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Robert Dawson N/A
  Winners Dog   Robert Dawson (1-0-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Robert Dawson N/A
Friday Best Puppy In Breed   Gary Anderson N/A
  Winners Dog   Gary Anderson (1-1-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Gary Anderson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By