BIS RBIS BPIS GCH Nightshade Solar Powered Of Kuvuk
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)

Call Name: Solar - (Male)
Owner: Margie Leopold / Angie Panczak
Breeder: Angie Panczak / Rosemary Young
Conformation Handler: Margie Leopold
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 22 22 21 21 21
All Breed Ranking: 137 133 125 125 126

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 4 5 1 3   0 0 0 0 0   835
Win Record - 2023
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-0-2-1)
  Select Dog LTD Breed Show Honey Glendinning N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gael Morison 7 (0-1-3-4)
  Group 4th   Gael Morison 70
Saturday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 6 (0-0-3-4)
Friday Select Dog   Robert Dawson N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Group 2nd   Doug Gaudin 74
  Best Of Breed   Doug Gaudin 6 (1-3-1-2)
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 6 (1-3-1-2)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Margaret Jones 109
  Group 1st   Margaret Jones 25
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Group 1st   Terry Carter 27
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 156 *
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 27
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 21, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Brenton Wright 8
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 13
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 13
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Group 1st   Susan Quesnel 17

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim Jr 3 (0-2-1-1)
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Cline 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd LTD Breed Show Dana Cline 107
Saturday Best Of Breed   Rui Oliveira 3 (0-2-1-1)
  Group 4th   Rui Oliveira 90
Friday Best Of Opposite Sex   Lois Wilson N/A

Show Date
Siberian Husky Club of Canada [National] April 15 to April 15, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A

Show Date
Siberian Husky Club Of Canada [Regional] April 14 to April 14, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Mary White N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Brenton Wright N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Dann Wilson N/A
  Best Of Breed   Dann Wilson 5 (1-1-2-2)
  BPIG   Dann Wilson N/A
  Group 4th   Dann Wilson 55
Saturday Select Dog   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
Friday Best Puppy In Show   Ashley Reid N/A
  Best Of Breed   Ashley Reid 8 (2-3-2-2)
  Best Puppy In Breed   Ashley Reid N/A
  BPIG   Ashley Reid N/A
  Group 3rd   Ashley Reid 74

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2022
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Grant Townsend (3-1-2-0)
  Winners Dog   Grant Townsend (3-1-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Winners   Thomas Alexander (3-2-2-1)
  Winners Dog   Thomas Alexander (3-2-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
Friday Reserve Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Thomas Nesbitt (4-4-2-3)
  Winners Dog   Thomas Nesbitt (4-4-2-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Nesbitt N/A
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   Tannis Postma N/A
Friday Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Best Of Winners   Dianne Ivey (4-4-2-2)
  Winners Dog   Dianne Ivey (4-4-2-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Dianne Ivey N/A
  BPIG   Dianne Ivey N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Best Baby Puppy In Group   Stephen Dainard N/A
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Honey Glendinning N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By