GCh Catalyst's Hold My Beer
Australian Cattle Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Juno - (Male)
Owner: Desera & Dianna Jaynes
Breeder: Chuck Lamers
Conformation Handler: Desera Jaynes
Performance Handler: Desera Jaynes
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 4 5 2
Group Ranking: 89 86 81 90 71
All Breed Ranking: 516 510 445 498 373

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 3   0 0 0 1 2   100
Win Record - 2021
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Barbara Heal 27 (1-2-2-1)
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Heal 14
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Best Of Breed   Bea Sawka 0
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Davor Javor 0
Saturday Best Of Breed   Denis Kuzelj 0

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Select Dog   Ron Mahon N/A
Tuesday Select Dog   Marilyn O'Neill N/A
Monday Select Dog   Judith Taylor N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 1 (1-0-1-0)
Friday Select Dog LTD Breed Show Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 2 (1-0-2-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (2-1-1-0)
Tuesday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Winners Dog   Ann Felske-Jackman (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Ann Felske-Jackman (2-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 2 (2-1-0-0)

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga August 20 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (1-1-1-1)
Saturday Select Dog   Michael Hill N/A
Friday 1st Open Dog Class   Bruce Owen N/A
  1st Open Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  Winners Dog   Bruce Owen (2-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Karen Day 9 (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Winners Dog   Karen Day N/A
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Winners Dog   Michael Lanctot N/A
Saturday Best Of Breed   Starr White 0
  Winners Dog   Starr White N/A
Friday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Winners Dog   Joyce Love N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Dog   Melody Roth N/A
  1st Open Dog Class   Melody Roth N/A
Sunday Winners Dog   Jeremy Browne (3-2-0-0)
  Best Of Winners   Jeremy Browne (3-2-0-0)
  Best Of Breed   Jeremy Browne 4 (3-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Jeremy Browne N/A
Saturday Winners Dog   Glen Stark (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Glen Stark (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Nancy Tibben N/A

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 2 (1-2-0-0)
  Group 4th   Philip Wendling 9 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Philip Wendling N/A
  Winners Dog   Philip Wendling N/A
Saturday Winners Dog   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 0

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Winners Dog   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Winners Dog   Karen Day N/A
  Group 4th   Karen Day 24
Saturday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Winners Dog   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Bea Sawka 0
  Winners Dog   Bea Sawka N/A
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Winners Dog   Stephen Dainard N/A
Thursday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Winners Dog   Stewart Dankner N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 8 8 7 7 7
Group Ranking: 200 200 187 149 136
All Breed Ranking: 1322 1322 1252 1117 1015

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
  Winners Dog   Ann Felske-Jackman N/A
Saturday Winners Dog   Sandy Gelinas (1-1-1-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Donna Conod (1-0-1-1)
Saturday Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-1-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tony Vandendool N/A
  Winners Dog   Tony Vandendool N/A
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Brian Reid N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Brian Reid (1-0-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Lynn White N/A
  Best Of Breed   Lynn White 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Lynn White (1-0-1-0)
Friday Best Puppy In Breed   Ann Felske-Jackman N/A
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
  Winners Dog   Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Sean Shields (1-1-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Sean Shields N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Carol Graham N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Carol Graham N/A
Friday Reserve Winners Dog   Anik Primeau N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Anik Primeau N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Michael Hill N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Doug Windsor N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Melody Roth N/A
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Richard Paquette N/A
  Best Baby Puppy In Group   Richard Paquette N/A

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Sandra Lex N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Esther Joseph N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Tim Thomas N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Lee Anne Bateman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By