GCh Bearfactz Rumor Has It
Akita
(Click on breed to view standings)

Call Name: Kayden - (Male)
Owner: Brenda Panko
Breeder: Brenda Panko
Handler: Owner
Website: http://www.bearfactzakitas.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 13 13 13 13 13
All Breed Ranking: 80 80 75 70 64

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 8 9 4 3   0 0 0 0 1   996
Win Record - 2016
Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3

Show Date
Manitoba Working & Herding Association August 14 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 2

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 1
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2
Friday Best Of Breed   James Reynolds 2
Thursday Best Of Breed   Sandy Alexander 1

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 1
  Group 4th   Ann Hennigan 6
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
  Group 1st   Bill Walkey 15
Friday Group 3rd   Maribel Sy 10
  Best Of Breed   Irenne Bader 1
  Group 2nd   Irenne Bader 11
  Best Of Breed   Maribel Sy 1

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 3rd   Michael Lanctot 9
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 10
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Michelle Scott 9
Friday Group 4th   Stephen Dainard 6
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2
  Group 1st   Vickie Umpleby 68
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 4
Friday Best Of Breed   Thomas Touzel 3
  Group 3rd   Thomas Touzel 68

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Tim Doxtater 22
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1
Saturday Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Group 2nd   Donald Emslie 24
Friday Best In Show   Doug Windsor 129
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 25
  Group 1st   Wendy Schira 26

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 1
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1
  Group 2nd   Yvonne Savard 16
Saturday Best In Show   Wendy Schira 157
  Group 1st   Doug Windsor 22
  Best Of Breed   Wendy Schira 1
  Best Of Breed   Doug Windsor 1
  Group 1st   Wendy Schira 20
Friday Group 4th   Honey Glendinning 14
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 15, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Rick Fehler 26
  Group 1st   Terry Gains 40
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Terry Gains 1
Sunday Group 2nd   Mel Saranchuk 36
  Group 1st   Denise Cornelssen 39
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
Saturday Best In Show   Vickie Umpleby 178
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1
  Group 1st   Vickie Umpleby 42
  Group 2nd   Judy McVeigh 38
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 15 15 13 13 12
All Breed Ranking: 77 76 71 66 65

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 11 10 7 1   0 0 0 1 1   1110
Win Record - 2015
Show Date
Wheat City Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ray Smith 2
  Group 3rd   Ray Smith 15
Friday Group 2nd   Tempest Deptuch 26
  Group 3rd   Brenton Wright 25
  Best Of Breed   Brenton Wright 2
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2

Show Date
Fort Garry Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wayne Thompson 30
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 1st   William Gunn 32
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 29

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 14
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Best In Show   Terry Carter 176
  Group 1st   Terry Carter 21
  Group 3rd   Geraldine Taylor 17
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Yvonne Savard 9
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 1
  Group 1st   Michelle Scott 11
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1
  Best Of Breed   Richard Paquette 1
  Group 1st   Vickie Umpleby 9

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 02 to May 02, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 1
  Group 4th   Corinne Walker 31

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 3
Saturday Best Of Breed   William Gunn 3
  Group 3rd   William Gunn 41
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 3rd   Rick Fehler 42

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 42
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2
Saturday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 180
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 46
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Group 2nd   Robert Whitney 30

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 1
  Group 2nd   Sharon Derrick 24
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Group 1st   Olga Gagne 31
Friday Best Of Breed   Rita Walker 2
  Best Of Breed   Wendy Maisey 2
  Group 2nd   Wendy Maisey 22

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 1
  Group 2nd   Grant Townsend 29
  Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 4th   Judith Shurb 20
Saturday Group 2nd   Robert Whitney 29
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Best Of Breed   Robert Whitney 1
Friday Group 2nd   Ray Smith 31
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Best Of Breed   Ray Smith 1

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 16, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Katelon Bajona-Fox 25
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 1
Sunday Reserve Best In Show   Alan Bennett N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
  Group 2nd   Alan Bennett 32
  Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 34
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 32
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Group 1st   Sandy Alexander 33
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 10 9 9 9
All Breed Ranking: 47 45 40 35 31

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 3 18 13 8 5   0 0 0 0 1   1595
Win Record - 2014
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 14 to November 16, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 2nd   Peter Machen 31
Saturday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Group 1st   Paul Odenkirchen 34
Friday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brenton Wright 24
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Group 1st   Shirley Hubenig 34
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
Friday Group 1st   David Gilmour 26
  Best Of Breed   David Gilmour 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sandy Alexander 24
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 2
  Group 2nd   Wendy Paquette 25
Saturday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 202
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 51

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 37
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 39
Friday Reserve Best In Show   Maribel Sy N/A
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Group 1st   Maribel Sy 39
Thursday Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Argus Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 3rd   Stephen Dainard 14
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Pamela Bruce 20
Saturday Group 2nd   Alan Bennett 22
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Friday Group 1st   Thomas Alexander 24
  Group 4th   Doris Willis 14
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Doris Willis 1

Show Date
Prairie Canine Academy June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Alan Bennett 144
  Group 1st   Alan Bennett 21
  Group 1st   Edgar Bajona 25
  Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1
Saturday Reserve Best In Show   Peter Machen N/A
  Group 1st   Linda Kraft 28
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Group 1st   Peter Machen 29
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Friday Group 4th   Len Harfield 14
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
  Best Of Breed   Len Harfield 1

Show Date
Akita Club of Alberta May 31 to June 01, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Susan Norris-Jones N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 5
Sunday Best Of Breed   Norman Kenney 4
Saturday Best Of Breed   Felicity Prideaux 12
Friday Best Of Breed   Jane Treiber 7

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lynda Berar 9
  Best Of Breed   Lynda Berar 0
Sunday Best In Show   Richard Meen (Dr) 162
  Group 1st   Wendy Maisey 12
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 11
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 10
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0

Show Date
Mid Canada Dog Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 3rd   Michelle Scott 13
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Group 2nd   Janet Lobb 15
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 03 to May 03, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cheryl Stuber 3

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Cyopik 2
  Group 1st   Charles Cyopik 32
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 2
  Group 3rd   Garry Allan 27
Friday Group 3rd   David Denis 29
  Best Of Breed   David Denis 3

Show Date
Chautauqua Canine Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Natalie Dunfee 26
  Group 2nd   Dianne Miller 27
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 2
  Best Of Breed   Dianne Miller 2
Saturday Group 3rd   Alan Ewles 29
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1
  Best Of Breed   Alan Ewles 2
Friday Best Of Breed   Edward MacDonald 0
  Group 4th   Ray Smith 22
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 34
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 3rd   Robert Rowbotham 36
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 41
  Group 2nd   Rick Fehler 32

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 07 to March 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Saturday Group 4th   Denise Cornelssen 36
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
  Group 2nd   Mel Saranchuk 40
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Whitney 1
  Group 2nd   Robert Whitney 15
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Group 4th   Elaine Whitney 16
Saturday Reserve Best In Show   Valerie Hansen N/A
  Group 1st   Vickie Umpleby 23
  Best Of Breed   Darle Heck 1
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1
  Group 1st   Darle Heck 22

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 54 49 56 51 55
All Breed Ranking: 274 265 289 261 295

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 4 8   0 0 0 0 0   346
Win Record - 2013
Show Date
Wheat City Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 1
  Group 4th   Glen Stark 18
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
Friday Best Of Breed   Doreen Marsh 1
  Group 4th   Doreen Marsh 17

Show Date
Prairie Canine Academy September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 1
Saturday Best Of Breed   Mary White 1
Friday Group 2nd   Martin Doherty 19
  Group 4th   Edward MacDonald 11
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
  Best Of Breed   Edward MacDonald 1

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lynda Saranchuk 30
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
Saturday Group 3rd   Polly Smith 17
  Best Of Breed   Polly Smith 0

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 9
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
Saturday Group 2nd   Cec Ringstrom 10
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
Friday Best Of Breed   Jean McErlane 0
  BPIG   Jean McErlane N/A
Thursday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  BPIG   Yvonne Savard N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 2
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 2

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Allan Pepper N/A
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Group 4th   Stephen Dainard 13
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 14 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 3rd   Janet Lobb 23
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lois Wilson 6
Saturday Best Of Breed   Nancy Simmons 6
Friday Best Of Breed   Glen Stark 7

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Group 4th   Stephen Dainard 4
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 1

Show Date
Mid Canada Dog Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Bouchard 2
Friday Group 4th   Alan Ewles 26
  Best Of Breed   Alan Ewles 2

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Donna Conod 2

Show Date
Northwinds Dog Club March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Garry Allan 31
  Best Of Breed   Ole Nielsen 3
  Best Of Breed   Garry Allan 3
  BPIG   Garry Allan N/A
Saturday Best Puppy In Show   Heather Langfeld N/A
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Group 3rd   Heather Langfeld 25
  Best Of Breed   Heather Langfeld 3
  Best Of Breed   Ron Mahon 4
Friday Group 4th   Doug Gaudin 20
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4
  Best Of Breed   Doug Gaudin 4

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 3
  BPIG   Janet Buchanan N/A
  BPIG   Butch MacDonald N/A
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
Saturday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  BPIG   Sharon Derrick N/A
Friday BPIG   Allan Brown N/A
  Group 4th   Allan Brown 15
  Best Of Breed   Thora Brown 3
  Best Of Breed   Allan Brown 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By