Can GCh & Am Ch McCartney's Xcape From Reality
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ryan - (Male)
Owner: Jenny Mccartney
Breeder: Jenny Mccartney
Conformation Handler: Doug McIntyre
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 5 5 4
Group Ranking: 26 26 24 23 22
All Breed Ranking: 191 190 183 178 174

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 13 15 14 12   0 0 0 0 0   503
Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 4th   Cheryl Paterson 10
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 16
Friday Best Of Breed   Veronica Mercer 0
  Group 4th   Veronica Mercer 14

Show Date
Island Dog Club October 28 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Group 2nd   Michel Bouchard 6
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 5
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Saturday Best Of Breed   John Muldoon 0
  Best Of Breed   Colette Muldoon 0
  Group 3rd   Colette Muldoon 5

Show Date
Cobequid Dog Club October 07 to October 08, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 6
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 4th   Donna Conod 5
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (1-1-1-0)

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 4
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3

Show Date
Pictou County Kennel Club September 09 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Jacqueline Rusby 3
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 2 (2-0-1-0)
  Group 4th   Joan Beech 6
  Group 1st   Bruce Owen 8

Show Date
Halifax Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Lee Steeves 14

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 8
  Group 4th   Judith Byrne 8
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 3rd   William Byrne 8

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 17
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 16
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 15
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 15
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doug Windsor 8
  Group 3rd   Stephen Dainard 9
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Darle Heck 11
  Group 2nd   Wendy Schira 10
Friday Group 1st   Avery Gaudin 11
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 11

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 4
  Group 3rd   Ron Mahon 2
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 4
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 3

Show Date
Evangeline Kennel Club June 24 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 11
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 10
Saturday Best Of Opposite Sex   Robert Smith (Dr) N/A
  Best Of Breed   Polly Smith 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Polly Smith 7

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 1
  Group 2nd   Sandra Lex 15
Saturday Best Of Breed   Mary White 1
  Group 2nd   Mary White 14
Friday Group 2nd   Cec Ringstrom 16
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
Thursday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Group 2nd   Ray Smith 14
  Group 4th   Jacqueline Rusby 7
  Best Of Breed   Ray Smith 1

Show Date
South Shore Kennel Club June 03 to June 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 9
  Group 2nd   Valerie Gervais 7
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 6
  Group 3rd   Michael Lanctot 4
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-1-0)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 20 to May 21, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Rita Walker 10
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Janet Lobb 6

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 13 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Margaret Jones 8
  Group 3rd   Peter Machen 7
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Martin Doherty 8
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 7

Show Date
Fredericton Kennel Club April 08 to April 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 1st   Rosemary Shoreman 7
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 5
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   William Byrne 9
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Francois Bernier 2 (2-0-1-0)
  Group 4th   Judith Byrne 9
  Group 4th   Richard Paquette 11
Friday Group 4th   Allan Pepper 11
  Best Of Breed   Allan Pepper 2 (1-0-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
Thursday Best Of Breed   Doug Gaudin 4 (1-1-2-1)
  Group 2nd   Doug Gaudin 18

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 57 57 56 53 48
Group Ranking: 379 374 358 343 314
All Breed Ranking: 2859 2827 2717 2601 2396

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   16
Win Record - 2016
Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Sean Shields 2 (0-1-2-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Dianne Miller 13
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 24 24 22 20 19
All Breed Ranking: 229 228 206 194 191

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 6 5 3 2   0 0 1 0 2   384
Win Record - 2015
Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rafael Otalora Robayo N/A
  Best BBE In Group   Rafael Otalora Robayo N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
  Best BBE In Group   Dana Cline N/A
Friday Best Of Breed   Rui Oliveira 2 (1-0-1-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-1-0)
  Best BBE In Group   Stephen Dainard N/A
  Group 1st   Stephen Dainard 19

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Frederiksen 12
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 1st   Bruce Owen 14
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (1-0-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Bruce Owen N/A
  Group 2nd   Peter Machen 15
  Group 1st   Sandra Lex 17
  Best Of Breed   Sandra Lex 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Peter Machen 3 (0-2-2-0)

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 09 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Biddle 6

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ron Mahon 33
  Best Of Breed   Ron Mahon 1
Saturday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 4

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Michel Bouchard 4 (2-1-1-1)
  Group 1st   Michel Bouchard 15

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda More 3
  Group 4th   Linda More 17
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 6
  Group 3rd   Sean Shields 19

Show Date
Whippet Club Of Eastern Canada July 11 to July 11, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Edward Gilbert N/A

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 3
  Group 3rd   Edward Gilbert 29
Saturday Best Of Breed   Patricia Gilbert 5
Friday Group 2nd   Paul Odenkirchen 22
  Best Of Breed   David Eadie 4
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 3
  Group 2nd   David Eadie 21

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 2
Friday Group 4th   Neil Graves 15
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
  Best Of Breed   Neil Graves 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best B/O Handled In Group   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
All Hound Club of Ontario June 05 to June 05, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 13
  Group 3rd   Betty-Anne Stenmark 69

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Taylor 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Brian Taylor 15

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Bred By Exhibitor   Nancy Popovich N/A
  Best BBE In Group   Stephen Dainard N/A
  Group 2nd   Stephen Dainard 17
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-2-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Jacqueline Stacy 15

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Owner Handled In Group   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2013
Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Houston Clark N/A

Show Date
All Hound Club of Ontario November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Susan St.John-Brown N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   David Markus N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Elaine Whitney N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 22 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Olga Gagne N/A
  Best Baby Puppy In Group   John B. Ross N/A
Thursday Best Baby Puppy In Show   Mike Jackman N/A
  Best Baby Puppy In Group   Mike Jackman N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Kristen Francis N/A
  Best Baby Puppy In Group   Linda Millman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By