GChS Rae Anne's Top Gun
Papillon
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tommy - (Male)
Owner: Toby Hately
Breeder: Toby Hately
Conformation Handler: Xander Scriver
Performance Handler: Toby Hately
Website: http://www.raeannekennels.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 1 1 1
Group Ranking: 6 8 3 10 9
All Breed Ranking: 38 45 31 72 54

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 3 4 3 3   0 0 0 0 0   723
Win Record - 2024
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 24
  Group 3rd   David Denis 20

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Grant Townsend 58
Saturday Group 2nd   Joan Luna Liebes 52
Friday Group 4th   Catherine Barlow 34

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darryl Vice 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Gloria Kerr N/A
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 3rd   Sandra Lex 40

Show Date
Papillon Canada [National] April 20 to April 20, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Lee Whittier N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Darle Heck N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 9 (4-1-2-3)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 79
Saturday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A
Friday Select Dog   Stephen Dainard N/A

Show Date
Assiniboine Kennel Club March 29 to March 31, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 18
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4 (1-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 4 (2-1-2-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A
  Select Dog   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ana Beatriz Knoll N/A
Saturday Select Dog   Mario Knoll N/A
Friday Best Of Breed   Guy Spagnolo 10 (3-3-3-2)
  Group 4th   Guy Spagnolo 38

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Barbara Heal 269 *
  Best Of Breed   Barbara Heal 8 (1-5-2-1)
  Group 1st   Barbara Heal 50
Saturday Best Of Opposite Sex   Ben Wasylyshen N/A
Friday Best Of Breed   Rita Walker 6 (0-4-3-0)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (2-1-2-0)
  Best Of Breed   Carmen Haller 4 (2-1-2-0)
  Group 2nd   Patricia Taylor 21
  Group 3rd   Carmen Haller 22
Sunday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 4 (2-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Heather Brennan 4 (2-1-2-0)
  Select Dog   Joanne Fernall N/A
  Group 2nd   Heather Brennan 13

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 8 (4-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 12 (5-6-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   John Bryson N/A

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 11 13 13 12 11
All Breed Ranking: 67 73 71 69 63

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 11 19 17 10   0 0 0 0 2   1794
Win Record - 2023
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 28 to December 30, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karen Day 2 (1-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Group 3rd   Karen Day 16
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (1-0-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Ben Wasylyshen N/A
  Group 3rd   Michael Lanctot 20
Thursday Best Of Breed   Kim Hamel 3 (1-0-1-2)
  Best Of Breed   Sandra Orford 3 (1-0-1-2)
  Group 1st   Kim Hamel 23
  Group 4th   Sandra Orford 19

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Laurent Heinesche N/A
Saturday Select Dog   Jessi Limatainen N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] November 30 to December 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Linda Buckley 47
  Best Of Breed   Linda Buckley 9 (1-3-4-2)
Thursday Select Dog   Corinne Walker N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Ramirez N/A
Saturday Select Dog   Laurent Pichard N/A
Friday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 30
Friday Select Dog   David Swartwood N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Martin 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Peter Martin 24
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (1-1-2-1)
  Group 3rd   Mel Saranchuk 26
Friday Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (1-0-2-1)
  Group 2nd   Judy McVeigh 27

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 7 (0-3-3-2)
  Group 3rd   Tannis Postma 35
Saturday Best Of Breed   Gerson Ayala 9 (1-2-5-2)
  Group 1st   Gerson Ayala 59

Show Date
Heart Of The Continent Kennel Club September 23 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Taylor 18
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Sandra Orford N/A
Saturday Select Dog   Sandy Alexander N/A
  Select Dog   Thomas Alexander N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Sandy Alexander 23
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 5 (1-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 6 (2-3-1-1)
  Group 3rd   Avery Gaudin 38
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 5 (1-3-1-1)
  Group 4th   Doug Gaudin 33

Show Date
Papillon Canada [Regional] August 26 to August 26, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Peggy Gutierrez-Otero N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wayne Thompson N/A
Saturday Select Dog   Margaret Moran McQuinn N/A
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Roberta Parish 12 (5-2-2-4)
  Best Of Breed   Margaret Jones 11 (3-2-2-5)
  Group 1st   Margaret Jones 27
  Group 2nd LTD Breed Show Roberta Parish 24

Show Date
Glacier View Kennel Club August 11 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Raymond Yurick 15
  Best Of Breed   Raymond Yurick 6 (1-3-2-1)
Saturday Select Dog   Kristen Francis N/A
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 5 (0-3-2-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Susan Norris-Jones 6 (1-3-2-1)
  Group 3rd LTD Breed Show Susan Norris-Jones 18

Show Date
Alberni Valley Kennel Club August 08 to August 10, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   John Palmer 5 (0-3-2-1)
  Group 1st   John Palmer 22
Wednesday Best Of Breed   Terry Carter 6 (1-3-2-1)
  Group 1st   Terry Carter 18
Tuesday Select Dog   Patricia Cummins N/A

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 6 (1-3-2-1)
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 20
Sunday Select Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 5 (0-3-2-1)
  Group 4th   Wayne Thompson 11

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Christy Jie Wang N/A
Friday Select Dog   Barbara Arndt N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club July 14 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 4 (2-1-2-0)
  Group 3rd   Joe Lobb 21
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 4 (2-1-2-0)
  Group 4th   Janet Lobb 23
Friday Best Of Breed   Gerardo Bernard 2 (1-0-2-0)
  Group 2nd   Gerardo Bernard 25

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 12 to July 13, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 20
Wednesday Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Margaret Jones 17

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Denys Janssen 21
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Raymond Yurick 19

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (0-2-1-1)
  Group 4th   Cheryl Paterson 6
Sunday Group 3rd   Kim Hamel 12
  Best Of Breed   Kim Hamel 6 (1-2-3-1)
Saturday Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 24
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 4 (1-1-2-1)

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Saturday Best Of Breed   Kerryn Harvey 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Kerryn Harvey 43
Friday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
Thursday Best Of Breed   Roberta Parish 4 (1-2-1-1)

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 12, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (3-0-1-0)
  Group 2nd   Mel Saranchuk 20
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 6 (3-2-1-1)
  Group 2nd   Yvonne Savard 32
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 6 (3-2-1-1)
  Group 2nd   Wendy Schira 25

Show Date
Toy Dog Club of Alberta June 03 to June 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 7 (1-3-2-2)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 5 (0-1-2-3)
  Group 1st   Jean-Jacques Dupas 54
Sunday Best Of Breed   James Moses 6 (1-2-1-3)
  Group 4th   James Moses 39
Saturday Best Of Breed   Jean Delisle 6 (1-3-1-2)
  Group 3rd   Jean Delisle 56
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 5 (0-3-1-2)
  Group 2nd   Judy McVeigh 68

Show Date
Kelowna Kennel Club May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 27
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Heather Langfeld 36
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Murray Eason 34
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 33
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (1-2-1-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joyce Love 34
  Best Of Breed   Joyce Love 6 (2-3-1-1)
Saturday Group 3rd   Roberta Parish 43
  Best Of Breed   Roberta Parish 10 (2-5-2-2)
Friday Best Of Breed   David Gilmour 6 (1-4-1-1)

Show Date
Group V Dog Club of BC April 14 to April 14, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mary White 6 (0-3-2-2)

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 8 (0-5-2-2)
Saturday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 8 (0-5-2-2)
Friday Best Of Breed   Juan Luis Martinez Gutierrez 7 (0-4-2-2)
  Group 3rd   Juan Luis Martinez Gutierrez 52
Thursday Best Of Breed   Jose Luis Payro (Dr) 6 (0-3-3-1)
  Group 3rd   Jose Luis Payro (Dr) 40

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 4 (0-2-2-1)
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 4 (0-2-2-1)
  Group 2nd   Lee Steeves 54
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (0-2-2-1)
  Group 3rd   Stephen Dainard 41

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6 (0-4-1-2)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 24
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 6 (0-5-1-1)
  Group 4th   Linda Kraft 27
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 6 (0-5-1-1)
  Group 4th   Judy McVeigh 22

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ashley Reid 7 (1-5-1-1)
  Group 2nd   Ashley Reid 53
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 7 (1-5-1-1)
  Group 2nd   Yvonne Savard 53
Friday Best Of Breed   James Reynolds 6 (1-4-1-1)
  Group 3rd   James Reynolds 50

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 4 4 4 4
Group Ranking: 47 45 42 35
All Breed Ranking: 310 307 291 269 230

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 0 0 3   0 0 0 0 0   339
Win Record - 2022
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Patricia Cummins N/A
Sunday Select Dog   Ann Felske-Jackman N/A
Saturday Select Dog   Kim Hamel N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Haddon 11 (1-1-5-5)
  Group 4th   Hisayoshi Kadowaki 61
Sunday Select Dog   Hisayoshi Kadowaki N/A
Saturday Select Dog   Adrian Landarte N/A

Show Date
Papillon Canada [National] July 28 to July 28, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Award Of Merit   Richard Lopaschuk N/A
  Best Opposite in Juvenile Sweeps   Sandra Schumacher N/A

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Ashley Reid N/A
Friday Select Dog   Sharon Luckhart N/A
Thursday Select Dog   Manuel Queijeiro N/A
Wednesday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club July 15 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Colette Muldoon 195 *
  Best Of Breed   Paula Ahlman-Stockmari 3 (0-1-3-0)
  Group 1st   Paula Ahlman-Stockmari 29
Saturday Select Dog   John Muldoon N/A
Friday Select Dog   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 13 to July 14, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Michael Lanctot N/A
Wednesday Best Of Breed   Colette Muldoon 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Colette Muldoon 18

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club June 18 to June 18, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Francis Smith Moffat N/A
  Reserve Winners Dog   Francis Smith Moffat N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Francis Smith Moffat N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John Rowton 22
  Best Puppy In Breed   John Rowton N/A
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday BPIG   Ekarat Sangkunakup N/A
  Group 4th   Ekarat Sangkunakup 32
  Best Puppy In Breed   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Of Winners   Ekarat Sangkunakup (2-3-0-2)
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 6 (2-3-0-2)
  Winners Dog   Ekarat Sangkunakup (2-3-0-2)
  1st Senior Puppy Dog Class   Ekarat Sangkunakup N/A
Friday Best Puppy In Breed   David Denis N/A
  Reserve Winners Dog   David Denis N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   David Denis N/A
Thursday Best Of Winners   Grant Townsend (1-4-0-1)
  Best Of Breed   Grant Townsend 5 (1-4-0-1)
  Winners Dog   Grant Townsend (1-4-0-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Grant Townsend N/A
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 13, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  Best Of Winners   Judi Elford (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Judi Elford 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Judi Elford (2-2-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Judi Elford N/A
  BPIG   Judi Elford N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Winners   Jocelyne Gagne (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (2-2-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  BPIG   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  Reserve Winners Dog   Geraldine Taylor N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Winners Dog   Honey Glendinning (1-4-3-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
Saturday Winners Dog   Valerie Hansen (2-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Valerie Hansen N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Marion Postgate N/A
  Best Puppy In Breed   Marion Postgate N/A
  Best Of Winners   Marion Postgate (1-2-3-0)
  Winners Dog   Marion Postgate (1-2-3-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2021
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Best Baby Puppy In Group   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By