GChG Roschel Foxrun Thistle Do
Border Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Whiskey - (Male)
Owner: Emily Burdon
Breeder: Rosemary & Michael Shoreman & Jen Holder
Conformation Handler: Emily Burdon & Team
Website: http://www.emilyburdon.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 11 11 11 13 14

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 12 66 44 26 11   1 0 1 0 5   6463
Win Record - 2022
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Jeremy Browne 18

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Delmar 0
Saturday Select Dog   Sean Delmar N/A
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Vickie Umpleby 21

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lois Wilson 392
  Best Of Breed   Joao Machado 0
  Group 1st   Joao Machado 39
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 42
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 0
  Group 2nd   Stefan Sinko 22

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tim Thomas 23
  Best Of Breed   Tim Thomas 4 (0-1-2-2)
Saturday Reserve Best In Show   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 183
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 26
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 5 (0-2-2-2)
Friday Group 2nd   Joe Lobb 21
  Best Of Breed   Joe Lobb 4 (0-1-2-2)
Thursday Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (0-1-2-2)
  Group 2nd   Patricia Taylor 23

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Carol Graham 7
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-1-1-0)
Tuesday Best Of Breed   Patricia Keenan 0
Monday Group 2nd   Lee Anne Bateman 11
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 3rd   Sandra Lex 16
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 4th   Allan Brown 9
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 3rd   Raymond Yurick 21
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 0
  Group 2nd   Robert Dawson 19

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 2nd   Shawn Nichols 11
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 2nd   Heather Langfeld 15
  Group 2nd   Wendy Schira 12
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Lee Steeves 18
  Group 2nd   Kristen Francis 15

Show Date
Wine Country Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Richard Paquette 12
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-0-2-1)
  Group 2nd   Patricia Taylor 14
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Carmen Haller 13

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 9
Sunday Reserve Best In Show   Roberto Velez-Pico 255
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 12
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 1st   Jon Cole 15
Friday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 0
  Group 1st   Gerardo Paolucci 16

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 7 (0-3-3-2)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 7 (0-3-3-2)
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 14
  Group 1st   Sharon Derrick 14
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 146
  Best Of Breed   Michael Lanctot 7 (0-3-3-2)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 7 (0-3-3-2)
  Group 1st   Michael Lanctot 17
  Group 1st   Patricia Lanctot 16
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 7 (0-4-3-1)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 7 (0-4-3-1)
  Group 2nd   Doug Gaudin 15
  Group 1st   Avery Gaudin 16

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 4th   Ben Wasylyshen 19
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 2nd   Barbara Heal 21
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 3rd   Corinne Walker 24

Show Date
Fredericton Kennel Club September 21 to September 22, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 5

Show Date
Oromocto Kennel Club September 19 to September 20, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 1st   Wendy Anderson 4
Monday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 7

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 23
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 6 (1-2-2-2)
Saturday Group 3rd   Lee Anne Bateman 28
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6 (1-2-2-2)
Friday Group 4th   Denys Janssen 16
  Best Of Breed   Denys Janssen 2 (0-0-2-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Brown 0
  Group 1st   Pamela Brown 29
Saturday Reserve Best In Show   Jose Homem de Mello 444
  Best Of Breed   Anthony Kelly 0
  Group 1st   Anthony Kelly 33
Friday Reserve Best In Show   Rosemary Green 261
  Group 1st   Rosemary Green 28
  Best Of Breed   Ann Radford 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Patricia Lanctot 23
Saturday Select Dog   Joyce Love N/A
Friday Group 4th   Charles Bett 16
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Thursday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 4th   Letitia Bett 7

Show Date
Rideau Terrier Club [Group Specialty] August 27 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 20 (4-11-2-4)
  Group 1st   Elizardo Valadez 64

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Wayne Douglas 22
  Best Of Breed   Wayne Douglas 6 (2-3-2-0)
Sunday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 48
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 16 (2-9-3-3)
Saturday Best In Show   Wayne Douglas 547 *
  Group 1st   David Swartwood 57
  Best Of Breed   David Swartwood 17 (3-9-3-3)
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 13 (3-8-2-1)
  Group 1st   Stewart Dankner 48

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 14
  Best Of Breed   Carol Gray 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Carol Gray 15
Tuesday Group 1st   Nancy Popovich 15
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Dana Garcia Tice 16
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Olga Gagne 22
Saturday Select Dog   Sylvia Barkey N/A
Friday Best Of Breed   Rodi Hubenthal 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Wera Hubenthal 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Rodi Hubenthal 13

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 27
Saturday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 23
Friday Reserve Best In Show   Rick Fehler 149
  Group 1st   Rick Fehler 25
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 16

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cindy Lane 4 (1-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 40
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-2-1-1)
  Group 3rd   Linda Kraft 31
Thursday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-3-1-0)
  Group 4th   Robert Rowbotham 30

Show Date
Border Terrier Canada [Regional] July 30 to July 30, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bergit Coady-Kabel 18 (3-3-9-4)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Adrian Landarte 8 (3-1-3-2)
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 8 (2-1-4-2)
Saturday Group 3rd   Allan Brown 106
  Best Of Breed   Allan Brown 8 (2-2-4-1)
Friday Best Of Breed   Hisayoshi Kadowaki 8 (3-1-4-1)

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 29 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 13 (3-1-7-3)

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 0
  Group 1st   Maria Del Rocio Nadal 7
Friday Reserve Best In Show   Ben Wasylyshen 122
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 1st   Rita Walker 4

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Peter Scott 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Peter Scott 15
Wednesday Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Edgar Bajona 10
Tuesday Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
  Group 1st   Kenneth Chuah 13
Monday Best Of Breed   Yogesh Tuteja 0

Show Date
Kars Dog Club July 14 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Guillermo Carrillo (Dr) 16
Saturday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Nikki Riggsbee 22
Friday Best Of Breed   Peter Martin 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Peter Martin 18
Thursday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
  Group 1st   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 17

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 6
  Group 2nd   Charles Bett 7
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Saturday Group 1st   Marilyn O'Neill 11
  Group 1st   Letitia Bett 9
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Group 1st   Richard Paquette 11
  Group 1st   Pamela Bruce 9
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 04 to July 05, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 2
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 2
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 4
  Group 2nd   Glen Stark 3

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Sandy Gelinas 7
Saturday Best In Show   Michael Gelinas 203 *
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Michael Gelinas 4
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Joe Lobb 7

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 6
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Group 2nd   Sandra Anderson 5
  Group 1st   Avery Gaudin 5
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Group 1st   Jeremy Browne 7
  Group 2nd   Barbara Heal 5
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 192
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 12
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 2nd   Bonnie Derry 12
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 12
Thursday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 3rd   Allan Brown N/A
  Group 1st   Allan Brown 6

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [National] June 05 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Carrie Paine 391 *
  Group 1st   Carrie Paine 33
  Best Of Breed   Carrie Paine 3 (0-3-1-0)
Sunday Group 3rd   Dann Wilson 50
  Best Of Breed   Dann Wilson 5 (0-4-2-0)
Saturday Group 4th   Rony Doedijns 44
  Best Of Breed   Rony Doedijns 5 (0-4-2-0)
Friday Group 3rd   Paul Stanton 37
  Best Of Breed   Paul Stanton 2 (0-2-1-0)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 10
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 7
  Group 2nd   Heather Langfeld 6
Friday Reserve Best In Show   David Swartwood 146
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 12
  Group 1st   David Swartwood 12

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 15
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 16
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Sandra Lex 17
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 17

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 17
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 14
  Group 1st   Kathrine Grant 18

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 14
Saturday Group 3rd   Kim Leblanc 11
  Best Of Breed   Kim Leblanc 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Patrick Mudge 13
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (0-1-1-0)

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Anik Primeau 10
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
Saturday Reserve Best In Show   Anik Primeau 92
  Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 93
  Group 1st   Joyce Love 10
  Group 1st   Vickie Umpleby 10
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Group 1st   Wendy Schira 10
  Best Of Breed   Wendy Schira 0

Show Date
Cobequid Dog Club April 23 to April 24, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 11
  Group 2nd   Allan Brown 9
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 2nd   Judith Shurb 7
  Group 2nd   Anik Primeau 9

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Group Specialty] April 17 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Graham Kerr 0
  Group 3rd   Graham Kerr 49

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 4th   Sandra Lex 44
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 4th   Michael Hill 46
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Thursday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 42

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 3rd   Jaime Ganoza 16
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Friday Group 1st   Kristen Francis 24
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 9 (2-6-1-1)
  Group 3rd   Cheryl Paterson 60
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 10 (2-6-2-1)
  Group 3rd   Honey Glendinning 61
Friday Best Of Breed   Starr White 8 (2-5-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dawne Deeley 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Guy Jeavons 49
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 7 (1-5-1-1)
  Group 2nd   Judith Taylor 58
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Wayne Thompson 45

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 25 to February 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 42
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 43
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Patrick Mudge 29
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ben Wasylyshen 31
Saturday Group 2nd   Mary Spinelli 23
  Best Of Breed   Mary Spinelli 1 (1-0-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 3rd   James Reynolds 24
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 28
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Darle Heck 27
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Group 3rd   Jeremy Browne 20

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 8 (2-4-2-1)
  Group 3rd   Glen Stark 40
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 7 (2-3-2-1)
  Group 1st   Kristen Francis 48
Friday Best Of Breed   Michael Hill 7 (2-3-2-1)
  Group 2nd   Michael Hill 45

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 3
All Breed Ranking: 13 13 12 8 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 2 13 30 19 6   0 0 0 0 0   3156
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 22
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 0
  Group 3rd   Dann Wilson 12

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 5 (1-2-2-1)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 44
Saturday Best Of Breed   Mary White 4 (1-1-2-1)
Friday Select Dog   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Terry Carter 25
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Sharon Derrick 29

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 5 (1-4-1-0)
  Group 3rd   Cheryl Paterson 19
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 5 (1-4-1-0)
  Group 2nd   Michael Lanctot 21

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (1-1-2-0)
  Group 4th   Wendy Anderson 23
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 4 (1-2-2-0)
  Group 3rd   Wendy Maisey 29
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 3 (1-1-2-0)
  Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 31

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Patricia Lanctot 49
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Terry Gains 3 (1-1-1-1)
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Michael Lanctot 43

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 8
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Joe Lobb 10
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Barbara Heal 12
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Janet Lobb 10

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 2nd   Corinne Walker 17
Saturday Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Group 3rd   Dawne Deeley 15
Friday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 18
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Fredericton Kennel Club September 22 to September 23, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Terry Carter 0
Wednesday Group 1st   Pierrette McLean 18
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 21, 2021
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Kristen Francis 13
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Monday Group 2nd   Sandra Anderson 16
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 4th   Michelle Scott 12
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 2nd   Wendy Anderson 15
Friday Best Of Breed   Mary Spinelli 0
  Group 3rd   Mary Spinelli 15

Show Date
Pictou County Kennel Club September 11 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 8
  Group 3rd   Michael Lanctot 6
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
Saturday Best In Show   Guy Jeavons 148 *
  Group 1st   Guy Jeavons 10
  Group 2nd   Patrick Mudge 10
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (0-1-1-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 4 (1-3-1-0)
Friday Best In Show   David Swartwood 367 *
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 22
Thursday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 15

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 9
Tuesday Best In Show   Pamela Bruce 219 *
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 11
Monday Best In Show   Sandra Lex 238 *
  Group 1st   Ron Mahon 10
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-2-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 17
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 23
Friday Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Carol Graham 14
Thursday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Richard Paquette 18

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga August 20 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Cheryl Paterson 16
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Michelle Scott 14

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Michael Hill 12
Saturday Select Dog   Kathrine Grant N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 05 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 3 (0-1-3-0)
  Group 2nd   Ron Mahon 36
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 3 (0-1-3-0)
  Group 3rd   Mike Jackman 24
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 3 (0-1-3-0)
  Group 2nd   Brenton Wright 29
Thursday Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (0-1-3-0)
  Group 2nd   Shawn Nichols 22

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Lynda Saranchuk 487
  Best Of Breed   Sandy Alexander 11 (3-2-4-3)
  Group 1st   Sandy Alexander 76
Sunday Reserve Best In Show   Margaret Jones 490
  Best Of Breed   Yvonne Savard 12 (3-3-4-3)
  Group 1st   Mel Saranchuk 73
Saturday Group 1st   Lynda Saranchuk 85
  Best Of Breed   Richard Paquette 11 (3-3-4-2)
Friday Group 1st   Richard Lopaschuk 86
  Best Of Breed   Thomas Alexander 11 (3-3-4-2)

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 30 to July 30, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Nancy Popovich N/A

Show Date
Ontario Breeders Association July 19 to July 22, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 1st   John Hodgkinson 5
Wednesday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Dawne Deeley 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 6
  Group 3rd   Dawne Deeley 5
Tuesday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 6
  Group 3rd   David Gilmour 7
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 4
  Group 2nd   Patricia Taylor 6

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Kristen Francis 10
  Group 2nd   Pierrette McLean 13
Saturday Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Dann Wilson 0
  Group 2nd   Philip Wendling 18
  Group 2nd   Dann Wilson 19
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Lee Anne Bateman 15
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 17
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Stephen Dainard 17

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Thora Brown 12
Saturday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Friday Select Dog   Allan Brown N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Janet Lobb 12
Wednesday Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Joe Lobb 15
Tuesday Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Elaine Whitney 16
Monday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Heather Langfeld 13

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 8 8 8
All Breed Ranking: 111 111 102 98 91

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 5 3   0 0 0 0 0   161
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Richard Paquette 13

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Lex 1 (1-0-1-0)
Sunday Select Dog   Michael Gelinas N/A
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (2-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Starr White 2 (2-0-1-0)

Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 3rd   Pierrette McLean 22
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 3rd   Donna Conod 24
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 8

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (0-3-1-0)
  BPIG   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Dana Garcia Tice N/A
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
Friday Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (1-1-1-0)
  BPIG   Wendy Anderson N/A
  Group 4th   Wendy Anderson 7

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Vivian Maury N/A
  Best Of Breed   Vivian Maury 4 (1-3-1-0)
  Best Of Winners LTD Breed Show Patricia Taylor (2-3-0-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Patricia Taylor (2-3-0-0)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Taylor 4 (2-3-0-0)
Friday Best Puppy In Show   Vivian Maury N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Best Of Winners   Mike Jackman (1-3-0-1)
  Best Of Breed   Mike Jackman 4 (1-3-0-1)
  Winners Dog   Mike Jackman (1-3-0-1)
  BPIG   Mike Jackman N/A
  Group 3rd   Mike Jackman 17

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 4th   James Reynolds 28
  Winners Dog   James Reynolds (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Winners Dog   Carol Graham (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
Friday Best Puppy In Show   Anik Primeau N/A
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  BPIG   Carol Graham N/A
  Group 4th   Carol Graham 13
  Winners Dog   Cherie Holmes (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Cherie Holmes N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Carol Graham N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Arne Foss N/A
  Best Of Winners   Arne Foss (1-1-1-1)
  Winners Dog   Arne Foss (1-1-1-1)
Saturday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Peter Machen N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Peter Machen N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Peter Machen (1-1-0-1)
  Winners Dog LTD Breed Show Peter Machen (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Winners   Michael Hill (1-1-1-1)
  Winners Dog   Michael Hill (1-1-1-1)
Friday Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (1-0-1-0)
Thursday Best Puppy In Breed   Victoria Thomas N/A
  Winners Dog   Victoria Thomas (1-0-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  Best Baby Puppy In Group   Peter Machen N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Gloria Geringer N/A
  Best Baby Puppy In Group   Gloria Geringer N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By