Am.Ch.Can.GChS Tallywood Coalescence
Collie (Rough)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Vino - (Male)
Owner: Nancy Anstruther
Breeder: Nancy Anstruther
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 1 2 2 2
All Breed Ranking: 14 5 12 13 14

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 2 0 0 0   0 0 0 0 1   496
Win Record - 2024
Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association January 27 to January 27, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 7 (4-3-1-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Raymond Yurick 405
  Best Of Breed   Raymond Yurick 7 (3-3-1-1)
  Group 1st   Raymond Yurick 77
Saturday Group 1st   Jo Ann Pavey 77
  Best Of Breed   Joe Deleo 7 (4-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 7 (4-3-1-0)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 14 13 12 13 14

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 6 24 17 14 8   1 0 0 0 2   4885
Win Record - 2023
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Shawn Nichols 50
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (0-1-2-0)

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 28
Saturday Best Of Breed   Peter Martin 0
Friday Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 200 *
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed LTD Breed Show David Gilmour 0
  Group 1st LTD Breed Show David Gilmour 41
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 40
Thursday Best In Show   Judy McVeigh 175 *
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Judy McVeigh 33

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Monica McCaffrey 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Gerson Ayala 3 (1-0-2-1)
  Group 1st   Gerson Ayala 61
Friday Best In Show   Michael Hill 337 *
  Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Michael Hill 58

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 2 (2-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   David Denis 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   David Denis 47

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-0-2-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (1-0-2-0)
  Group 3rd   Janet Lobb 27
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (1-0-2-0)
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (1-0-2-0)
  Group 3rd   Vickie Umpleby 32
Friday Group 3rd   Richard Paquette 29
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (1-0-2-0)
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Tempest Deptuch 33

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-0-2-1)
  Group 2nd   Thomas Alexander 17
Sunday Best In Show   Sandy Alexander 292 *
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Sandy Alexander 33
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Susan Quesnel 31
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (0-0-2-1)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Wayne Thompson 15
Saturday Reserve Best In Show   Virginia Lyne 129
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Margaret Jones 18
Friday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 15

Show Date
Manitoba Working & Herding Association August 19 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 27

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Cummins 19
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 23
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Group 2nd   Bruce Fraser 21
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Thursday Group 2nd   Nancy Popovich 17
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   John Rowton 262
  Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   John Rowton 45
Saturday Reserve Best In Show   Maria Del Rocio Nadal 299
  Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Maria Del Rocio Nadal 51
Friday Best Of Breed   Todd Foley 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Todd Foley 21
Thursday Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Yvonne Savard 19

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rui Oliveira 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show John Burgess 1 (0-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   John Palmer 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim Jr 1 (0-1-1-0)

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Yuhasz 2 (1-0-2-0)
Saturday Select Dog   Christy Jie Wang N/A
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (1-0-2-0)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 26
Thursday Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Barbara Arndt 28

Show Date
Victoria City Kennel Club July 14 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Janet Lobb 30
Saturday Best Of Breed   Rhonda Silveira 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Rhonda Silveira 31
Friday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 57

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 12 to July 13, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 34
Wednesday Best Of Breed   Gerardo Bernard 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Gerardo Bernard 36

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mel Saranchuk 22
  Group 2nd   Grant Townsend 21
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Group 1st   Brenton Wright 28
  Group 2nd   Carmen Haller 23
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Reserve Best In Show   Terry Gains 132
  Group 1st   Terry Gains 29
  Group 2nd   Bonnie Derry 29
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Denis 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Best In Show   Judy McVeigh 157 *
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Judy McVeigh 18
  Group 2nd   Honey Glendinning 17
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 13

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 5 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Anna Hewson 5 (2-2-1-1)
  Group 2nd   Terry Gains 22
  Group 4th   Anna Hewson 15
Saturday Best Of Breed   Karen Day 5 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Grant Townsend 5 (2-2-1-1)
  Group 3rd   Karen Day 22
  Group 4th   Grant Townsend 15
Friday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 5 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Mike Jackman 5 (2-2-1-1)
  Group 3rd   Ann Felske-Jackman 30

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 0
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   James Moses 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   James Moses 71
Friday Reserve Best In Show   Mary White 432
  Best Of Breed   Pierre Talbot 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Pierre Talbot 92

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 21, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Patricia Taylor 34
  Group 2nd   Jo Ann Pavey 31
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Heather Brennan 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Thomas Alexander 30
  Group 3rd   Heather Brennan 36

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (0-2-1-1)
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 71
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (0-4-1-0)
Friday Best Of Breed   Joyce Love 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Joanne Fernall 53

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Juan Luis Martinez Gutierrez 370
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Richard Paquette 41
Saturday Best In Show   Jose Luis Payro (Dr) 479 *
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Mary White 41
Friday Best Of Breed   Jose Luis Payro (Dr) 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Jose Luis Payro (Dr) 37
Thursday Best Of Breed   Juan Luis Martinez Gutierrez 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Juan Luis Martinez Gutierrez 31

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Carter 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Brenton Wright 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Terry Carter 30
  Group 2nd   Brenton Wright 27
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Rick Fehler 31
Saturday Best Of Breed   Lynn White 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Lynn White 34

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best Of Breed   Patrick Mudge 0

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association January 27 to January 28, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Taki Kamei 2 (0-1-2-0)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 14 13 13 13
All Breed Ranking: 97 95 88 85 73

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 5 4 1   0 0 0 1 2   1027
Win Record - 2022
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 42
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-2-2-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Lori Iverson N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
Friday Best Of Breed   Dianne Ivey 6 (2-3-2-0)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Mel Saranchuk 20
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 2nd   Tempest Deptuch 23
Thursday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (0-2-2-1)
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 44
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 4 (0-2-2-1)
  Group 3rd   Michel Chaloux 34
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Robert Rowbotham 30
Thursday Best Of Breed   Brian Reid 3 (1-2-1-0)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Nancy Tibben 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Wendy Paquette 59
  Group 2nd LTD Breed Show Nancy Tibben 43
Sunday Best Of Breed   Susan Ross Godek 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Susan Ross Godek 69
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Kim Haddon 2 (0-2-1-0)

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty] July 16 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Zielinski 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Rick Fehler 52

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 08 to July 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   David Denis 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 25

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Simmons 6 (2-2-2-1)
  Group 2nd   Nancy Simmons 62
Sunday Reserve Best In Show   Susan Quesnel 427
  Best Of Breed   Susan Quesnel 7 (2-2-3-1)
  Group 1st   Susan Quesnel 88
Saturday Best Of Breed   Rick Gschwender 7 (2-3-3-0)
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 7 (2-3-3-0)
  Group 2nd   Margaret Jones 72

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 32 32 29 26 33
All Breed Ranking: 189 184 170 147 190

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 4 2   0 0 1 0 2   332
Win Record - 2021
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Grant Townsend 29
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 0
Friday Group 3rd   Judy McVeigh 21
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 4th   Judith Byrne 37
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Carmen Haller 21
  Best Of Breed   Carmen Haller 4 (1-1-1-2)
Sunday Group 1st   Rick Fehler 37
  Best Of Breed   Rick Fehler 4 (1-1-1-2)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Wayne Thompson 22
  Best Of Breed   Wayne Thompson 4 (1-1-1-2)
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (1-1-1-2)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Rick Fehler 4 (1-2-1-1)
  Group 3rd LTD Breed Show Rick Fehler 22
  Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Shirley Hubenig N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 05 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Denis N/A
Thursday Best Of Breed   Patricia Cummins 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd   Patricia Cummins 31

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Thomas Alexander N/A
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (1-1-0-0)
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 55
  Best Of Winners   Lynda Saranchuk (1-1-0-0)
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
Saturday Best Of Winners   Sandy Alexander (1-1-0-0)
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (1-1-0-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A
  Winners Dog   Mel Saranchuk (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty] July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Corinne Walker (1-0-1-0)
Saturday Winners Dog   Bonnie Derry (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Bonnie Derry 48

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club Of Alberta October 10 to October 11, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Darle Heck N/A
  Winners Dog   Darle Heck (3-2-0-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A
  Winners Dog   Terry Carter (3-2-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By