GCh Nirokii Da Vinci Code At Kopera
Rhodesian Ridgeback
(Click on breed to view standings)

Call Name: Vinnie - (Male)
Owner: Diana Hogan and Tina Andreatos
Breeder: Tina Andreatos
Conformation Handler: Leah Hogan
Performance Handler: Leah Hogan
Website: http://www.koperarhodesians.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 23 20 17 14 8
Group Ranking: 250 225 202 142 95
All Breed Ranking: 2005 1786 1642 1130 735

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   14
Win Record - 2024
Show Date
Kent Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Enrique Gonzalez Razo 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Corinne Walker 1 (1-0-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ernesto Lara 2 (0-0-2-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Diane Fast 0
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 3 (0-1-2-1)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 18 23 22 34 31
Group Ranking: 159 260 251 368 336
All Breed Ranking: 1389 2077 1963 2829 2648

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 0   58
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-0-2-0)
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Jocelyne Gagne 26

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Tom Johnston N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 5 (1-1-1-3)
  Group 4th   Michael Hill 19

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Sulie Greendale-Paveza N/A
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 1 (0-0-1-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denise Flaim 4 (1-0-2-2)
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (1-0-1-2)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 4 (0-1-2-2)
Saturday Select Dog   Edna Gonzalez-Rubio N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Lana Ferguson N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 26 27 27 24
Group Ranking: 310 316 306 284
All Breed Ranking: 2692 2641 2651 2497 2299

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   17
Win Record - 2022
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2 (1-1-1-0)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Elizardo Valadez N/A

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 07 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Gilmour 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joanne Boudreault 0
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 5 (0-3-2-1)
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 5 (0-3-2-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (1-3-2-0)
  BPIG   Sharon Derrick N/A
Saturday Select Dog   Mary White N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 24 23 21 N/A N/A
Group Ranking: 289 283 266 N/A N/A
All Breed Ranking: 2085 2025 1888 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   8
Win Record - 2021
Show Date
All Hound Club of Ontario October 31 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Winners   Johan Becerra-Hernandez (1-5-2-1)
  Winners Dog   Johan Becerra-Hernandez (1-5-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 8 (1-5-2-1)

Show Date
Ontario Sighthound Association October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Allan Pepper N/A
  Winners Dog   Allan Pepper (1-4-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Allan Pepper N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
  Winners Dog   Edgar Bajona (1-5-3-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  Best Of Winners   Starr White (1-4-4-1)
  Winners Dog   Starr White (1-4-4-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Starr White N/A
Friday Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Winners   Wendy Anderson (1-1-4-0)
  Winners Dog   Wendy Anderson (1-1-4-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Anderson N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Winners Dog   Doug Gaudin (1-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Doug Gaudin N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
Friday Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (1-0-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Winners Dog   Judith Shurb (1-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michael Gelinas (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A
  Best Of Winners   Michael Gelinas (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Gelinas N/A
Saturday Winners Dog   Donna Conod (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A
  BPIG   Donna Conod N/A

Show Date
Rhodesian Ridgeback Club of Eastern Canada September 12 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Roberta Parish N/A
  Reserve Winners Dog   Roberta Parish N/A

Show Date
Rhodesian Ridgeback Club of Canada [National] September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Jeff Horswell N/A
  Winners Dog   Jeff Horswell

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Joanne Boudreault N/A
  Best Puppy In Breed   Joanne Boudreault N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jeff Horswell N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Denis Kuzelj N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Denis Kuzelj N/A
Friday Reserve Winners Dog   Jean Tremblay N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Davor Javor N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Judith Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Reserve Winners Dog   Judith Taylor N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Winners   Lynda Saranchuk (2-2-4-4)
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (2-2-4-4)
  1st Junior Puppy Dog Class   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Lynn White N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Gordon Hayburn N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Jeremy Browne N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Baby Puppy In Group   Robert Whitney N/A
Monday Best Baby Puppy In Group   Janet Lobb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By