GCh Bluecaleb's Loving The Storm
Old English Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Stormie - (Male)
Owner: Beth Gregson and Elizabeth Fast
Breeder: E. Fast
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 N/A 1 1 3
Group Ranking: 7 N/A 9 15 21
All Breed Ranking: 57 N/A 74 123 148

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 0 1   0 0 0 0 0   97
Win Record - 2020
Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Richard Paquette 17
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 2nd   Barbara Arndt 23
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 4th   Karen Day 12
Saturday Best Of Breed   Robert Denis 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 2nd   Robert Denis 22
  Group 2nd   Rick Fehler 23

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 3
Group Ranking: 6 6 9 15 21
All Breed Ranking: 46 48 74 123 148

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 10 5 7 5   0 1 0 0 1   1954
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Francis Smith Moffat 32
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 5
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 3
  Best Of Breed   Donald Mahoney 5
  Group 4th   Barbara Heal 19
  Group 2nd   Donald Mahoney 36
Friday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 6
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 42

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 5 (2-2-1-1)
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 22 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 5 (2-2-1-1)
  Group 4th   Guy Jeavons 21
Saturday Group 3rd   Patricia Trotter 21
  Best Of Breed   Patricia Trotter 5 (1-2-1-2)
  Best Of Breed   Charles Trotter 5 (1-2-1-2)
Friday Best In Show   Judith Shurb 173 *
  Group 1st   Judith Shurb 40
  Best Of Breed   Judith Shurb 6
  Best Of Opposite Sex   Tony Monk N/A

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 2
  Group 2nd   Judith A. Brown 36

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 1
  Group 2nd   Judith Taylor 28
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2
  Group 2nd   Wayne Thompson 29
Sunday Reserve Best In Show   Terry Carter 176
  Group 1st   Terry Carter 42
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Saturday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 2
  Group 3rd   Manuel Queijeiro 29
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 2
  Group 4th   Edgar Bajona 21
  Best Of Breed   Anik Primeau 2
  Group 1st   Anik Primeau 38

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   Judith Byrne 40
Saturday Group 3rd   William Byrne 48
  Best Of Breed   William Byrne 2 (1-0-1-1)
Friday Group 1st   Javinder Singh Pawar 58
  Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 2 (1-0-1-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Eric Liebes 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Eric Liebes 43
Sunday Select Dog   Kathrine Grant N/A
Saturday Select Dog   Hans van den Berg N/A
Friday Best In Show   Eric Liebes 343 *
  Group 1st   Arthur Fry 53
  Best Of Breed   Arthur Fry 2 (1-0-1-1)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Mel Saranchuk 24
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 25
Saturday Group 4th   John Hodgkinson 30
  Best Of Breed   John Hodgkinson 3 (2-1-1-0)
Friday Group 1st   Cheryl Paterson 32
  Group 2nd   Terry Gains 29
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (2-1-1-1)
  Best Of Breed   Terry Gains 3 (2-1-1-0)

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sylvia Barkey 12
  Select Dog   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (0-0-2-0)
Sunday Group 3rd   Stephen Dainard 14
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
Friday Select Dog   Pamela Bruce N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Sunday Select Dog   Joanne Paulk N/A
Saturday Reserve Best In Show   Carlos Quinones 528 (3-3-3-7)
  Best Of Breed   Raymundo Lo 15 (3-3-3-7)
  Group 1st   Garry Newton 78

Show Date
Old English Sheepdog Fanciers Western Canada August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Garry Newton N/A
  Best Team   Garry Newton N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 16 16 N/A N/A N/A
Group Ranking: 290 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1597 1644 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   45
Win Record - 2018
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 4

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Mavis McClintock 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 3 (1-2-1-0)
Friday Group 4th   Doug Gaudin 29
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (1-2-1-0)

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Virginia Lyne N/A
Sunday Select Dog   Terry Gains N/A
Saturday Select Dog   Jo Ann Pavey N/A
Friday Select Dog   William Gunn N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 25 25 22 22 22
Group Ranking: 578 575 545 522 470
All Breed Ranking: 3557 3534 3337 3160 2854

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   8
Win Record - 2017
Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 6
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Friday Best Puppy In Breed   Corinne Walker N/A
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Puppy In Breed   Karen Day N/A
  Best Of Breed   Karen Day 0

Show Date
Old English Sheepdog Fanciers Western Canada August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Charlotte McGowan N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Joyce Woolridge N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Edna Gonzalez-Rubio N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Bonnie Derry N/A
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By