Am GCH Can GCH Sevenoaks Earth Wind And Rain
Setter (English)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Cooper - (Male)
Owner: Vanessa and Sam Maynard
Breeder: Hilary Oakes and Sabrina Oakes
Conformation Handler: Sabrina Oakes
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 7 9 16
All Breed Ranking: 24 29 40 48 80

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 4 22 9 6 3   0 0 0 0 2   3025
Win Record - 2019
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 209 *
  Group 1st   Virginia Lyne 35
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-1-1-0)
Saturday Best In Show   Virginia Lyne 237 *
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 41
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-1-1-0)
Friday Best In Show   Yvonne Savard 180 *
  Group 1st   Yvonne Savard 26
  Group 1st   Carmen Haller 28
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Catherine Barlow 38
  Best Of Breed   Catherine Barlow 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Javinder Singh Pawar 35
  Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Kathrine Grant 192 (0-0-1-0)
  Group 1st   Arthur Fry 44
  Best Of Breed   Arthur Fry 0
Sunday Best In Show   Arthur Fry 379 *
  Group 1st   Eric Liebes 56
  Best Of Breed   Eric Liebes 0
Saturday Group 1st   Kathrine Grant 62
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   David Denis 25
  Best Of Breed   David Denis 0
Saturday Reserve Best In Show   Murrel Purkhiser 185 (0-0-1-0)
  Group 1st   Murray Eason 31
  Best Of Breed   Murray Eason 0
Friday Group 3rd   Joe Purkhiser (Col) 16
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
English Setter Club of Canada [National] September 01 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garth Gourlay 21
  Best Canadian Bred   Garth Gourlay N/A

Show Date
English Setter Club of Canada [Regional] August 31 to August 31, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ashley Reid 18

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ashley Reid 68
  Best Of Breed   Yvonne Savard 13 (4-5-2-3)
Saturday Select Dog   Jacqueline Weekes N/A
Friday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 165
  Group 1st   Wayne Thompson 33
  Select Dog   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 9 (4-2-3-1)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Rowbotham 21
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Reserve Best In Show   Richard Paquette 103 (0-0-1-0)
  Group 1st   Richard Paquette 19
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best In Show   Lynda Saranchuk 125 *
  Group 1st   Mel Saranchuk 23
  Group 1st   Lynda Saranchuk 26
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Gilmour 18
  Best Of Breed   David Gilmour 0
Saturday Group 1st   Harold Pybus 21
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Friday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 21
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Thursday Group 1st   John Rowton 20
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joanne Paulk 1 (0-1-1-0)
Sunday Group 4th   Raymundo Lo 67
  Best Of Breed   Raymundo Lo 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Betty-Anne Stenmark N/A
Friday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1 (0-1-1-0)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rick Fehler 25
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 28
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 24
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 25
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   Charles Olvis 43
  Best Of Breed   Charles Olvis 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Sylvia Kerr (Dr) 1 (0-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1 (0-1-1-0)

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Glen Stark 47
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Gordon Hayburn 70
  Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 62
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doug Gaudin 31
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Group 3rd   Catherine Barlow 32
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0
Friday Group 2nd   Janet Lobb 31
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Dawson 42
  Best Of Breed   Robert Dawson 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Jocelyne Gagne 48
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Del Richards 0

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francesco Cochetti 0
Saturday Group 1st   Sandra Anderson 80
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Friday Best Of Breed   Shawn Bennett 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 58
  Best Of Breed   Mary White 1
Saturday Group 4th   Patricia Taylor 45
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 50
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 15 15 N/A N/A N/A
Group Ranking: 244 235 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1216 1178 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 1   0 0 0 0 0   65
Win Record - 2018
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 4th   Karsten Kaemling 29
  Winners Dog   Karsten Kaemling N/A
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Friday Group 2nd   Richard Lopaschuk 36
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Winners Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Dog   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By