MBPIS,MBPIG,MBBPIG CGH Three Little Bird's Grooving ToThe Music
Irish Wolfhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gypsy - (Female)
Owner: Tina Ing
Breeder: Mario Essl
Conformation Handler: Tina Ing, Emily Burdon
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 14 14 N/A N/A N/A
Group Ranking: 158 158 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1322 1322 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Glen Stark N/A
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-0-2)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Dana Garcia Tice N/A
Saturday Select Bitch   Yvonne Savard N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Jean Tremblay N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Carol Graham N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 16 16 15 16 31
Group Ranking: 156 161 164 162 301
All Breed Ranking: 1234 1272 1314 1278 2329

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 2   0 0 0 0 1   65
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   Wendy Anderson (2-3-0-2)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Winners Bitch   Barbara Dempsey Alderman (1-2-1-2)
Saturday Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Of Winners   Sandra Lex (1-1-1-2)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Sandra Lex N/A
  Winners Bitch   Sandra Lex (1-1-1-2)
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Stewart Dankner N/A
  Best Of Breed   Stewart Dankner 4 (0-1-1-3)
  Winners Bitch   Glen Stark (1-1-1-3)
  BPIG   Stewart Dankner N/A
  Winners Bitch   Stewart Dankner (0-1-1-3)
  Best Puppy In Breed   Stewart Dankner N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Glen Stark N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Michelle Scott (2-1-1-3)
  Best Of Winners   Michelle Scott (2-1-1-3)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Michelle Scott N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Kristen Francis N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Kristen Francis N/A
Friday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Ted Fahlgren N/A
  Reserve Winners Bitch   Donna Conod N/A
  Reserve Winners Bitch   Ted Fahlgren N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Donna Conod N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Nicholas De Bedout N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Nicholas De Bedout N/A
Saturday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Andrew Brown N/A
  Best Puppy in Limited Breeds Show   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Friday Winners Bitch   Shawn Nichols (0-2-2-2)
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Shawn Nichols N/A

Show Date
All Hound Club Of Quebec November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   D Scott Pfeil 6

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  Winners Bitch   Peter Machen (0-1-0-1)
Saturday Winners Bitch   Jean-Christophe Boulinguez (0-1-3-1)
  Best Puppy In Breed   Jean-Christophe Boulinguez N/A
Friday BPIG LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Ross N/A
  Best Of Winners   Elaine Ross (1-2-3-1)
  Winners Bitch   Elaine Ross (1-2-3-1)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Jacqueline Rusby (2-2-3-1)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  Winners Bitch LTD Breed Show Jacqueline Rusby (2-2-3-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Virginia Lyne N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 3 (0-1-1-2)
  Winners Bitch   Virginia Lyne (0-1-1-2)
Saturday Best Puppy In Breed   Susan St.John-Brown N/A
  Winners Bitch   Susan St.John-Brown (0-1-0-2)
Friday Best Puppy In Breed   Patrick Mudge N/A
  Winners Bitch   Patrick Mudge (0-1-0-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Winners Bitch   Alex Yu-Feng Zee (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Alex Yu-Feng Zee N/A
  Best Of Winners   Alex Yu-Feng Zee (1-1-2-1)
  Winners Bitch   Peggy Gutierrez-Otero (2-1-3-1)
  Best Puppy In Breed   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Best Of Winners   Peggy Gutierrez-Otero (2-1-3-1)
  BPIG   Alex Yu-Feng Zee N/A
  Best Of Opposite Sex   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  BPIG   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Alex Yu-Feng Zee N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Peggy Gutierrez-Otero N/A
Sunday Best Puppy In Show   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Ian Rasmussen N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ian Rasmussen N/A
  Best Of Winners   Ian Rasmussen (2-2-1-3)
  Winners Bitch   Ian Rasmussen (2-2-1-3)
  BPIG   Ian Rasmussen N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Gordon Hayburn N/A
  Winners Bitch   Gordon Hayburn (2-2-3-2)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Shurb N/A
  Best Puppy In Breed   Gordon Hayburn N/A
  Best Of Winners   Gordon Hayburn (2-2-3-2)
  Reserve Winners Bitch   Judith Shurb N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Sharon Derrick (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Winners   Sharon Derrick (1-2-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (1-2-1-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Colette Muldoon N/A
  Reserve Winners Bitch   Colette Muldoon N/A
  Best Puppy In Breed   Colette Muldoon N/A
Saturday Best Of Winners   John Muldoon (1-2-3-2)
  BPIG   John Muldoon N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   John Muldoon N/A
  Winners Bitch   John Muldoon (1-2-3-2)
  Best Puppy In Breed   John Muldoon N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Niksa Lemo 4
Friday Winners Bitch   Jean-Christophe Boulinguez (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 3 (1-2-0-1)
  Best Of Winners   Jean-Christophe Boulinguez (1-2-0-1)
  Group 4th   Niksa Lemo 13
  1st Junior Puppy Bitch Class   Niksa Lemo N/A

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Ann Hennigan N/A
  Winners Bitch   Phyllis Pancel (0-1-0-1)
  Group 2nd   Ann Hennigan 15
  Best Puppy In Breed   Phyllis Pancel N/A
  Winners Bitch   Ann Hennigan (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Ann Hennigan N/A
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Phyllis Pancel N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ann Hennigan N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Dana Cline N/A
  BPIG   Dana Cline N/A
  Group 4th   Dana Cline 17
  Winners Bitch   Dana Cline (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 2 (0-2-0-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   Peter Machen (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Peter Machen N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday 1st Junior Puppy Bitch Class   Tim Doxtater N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  Winners Bitch   Tim Doxtater (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Tim Doxtater N/A
  Winners Bitch   Wendy Schira (0-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  BPIG   Tim Doxtater N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Maria Del Rocio Nadal N/A
  Winners Bitch   Maria Del Rocio Nadal (0-3-2-2)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Tuesday Reserve Winners Bitch   William Byrne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   William Byrne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Derrick Seow N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Derrick Seow N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Stewart Dankner N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Jose Antonio Molina Ortiz N/A

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Melvin Beech N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Melvin Beech N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Michelle Scott N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Ed Wild N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Ed Wild N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Brian Taylor N/A
  Best Baby Puppy In Group   Kresten Scheel N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   David Swartwood N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday 1st 3-6 Month Bitch Class   David Strachan N/A
  Best Baby Puppy In Group   David Strachan N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Wendy Maisey N/A
  Best Baby Puppy In Group   Wendy Maisey N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Doris Willis N/A
  Best Baby Puppy In Group   Doris Willis N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Luis Pinto Teixeira N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Felipe Baeza Xacur N/A
  Best Baby Puppy In Group   Felipe Baeza Xacur N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Pedro Armando Ramos Lang N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Pedro Armando Ramos Lang N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By