Am Gr. Ch./Can. GCh. Brackley Prince Valiant
Miniature Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Val - (Male)
Owner: Cynthia Kowalchuk-Corrigal
Breeder: W. Boyette
Handler: Cynthia Kowalchuk-Corrigal
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 32 32 28 24 25
All Breed Ranking: 216 215 201 184 177

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 7 7 8   0 0 0 0 1   435
Win Record - 2016
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 1

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 1
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 3
  Best Of Breed   Ed Wild 3
Saturday Group 2nd   Ron Mahon 21
  Best Of Breed   Ron Mahon 4
Friday Group 4th   Thomas Nesbitt 12
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 20
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Friday Group 3rd   Sharon Derrick 19
  Best Of Breed   Wendy Maisey 2
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1

Show Date
Prairie Toy Association August 13 to August 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 2

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 2
Friday Best Of Breed   Mary White 2
Thursday Best Of Breed   Philip Wendling 2

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Gunn 9
  Best Of Breed   William Gunn 1
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Friday Group 3rd   Joy Hodgkinson 14
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bruce Owen 24
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 1
Friday Group 3rd   Susan Quesnel 33
  Best Of Breed   Thora Brown 3
  Best Of Breed   Susan Quesnel 3

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Terry Stacy 56
  Best Of Breed   Terry Stacy 2
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 1
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 2
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Darle Heck 9
  Best Of Breed   Darle Heck 2
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 2
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 2
Saturday Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 13
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 2

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Emslie 14
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
Saturday Group 2nd   Tim Doxtater 18
  Best Of Breed   Tim Doxtater 1
Friday Group 2nd   Wendy Schira 11
  Best Of Breed   Doug Windsor 1
  Best Of Breed   Wendy Schira 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 08 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 11
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Saturday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 13
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 21
  Group 2nd   Dianne Miller 21
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Best Of Breed   Dianne Miller 1

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 15, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Terry Gains 15
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Sunday Group 2nd   Rick Fehler 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 2nd   Vickie Umpleby 11
  Group 4th   Mel Saranchuk 18
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 2 2 3 2 1
Group Ranking: 25 25 32 31 37
All Breed Ranking: 166 165 221 211 219

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 7 13 12   0 0 0 0 1   523
Win Record - 2015
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 20 to November 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 14
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
Saturday Group 3rd   William Byrne 24
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Group 3rd   Peter Machen 20
  Group 4th   Dianne Ivey 23
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Lopaschuk 14
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Group 2nd   Ray Smith 23
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Friday Group 1st   Gloria Kerr 25
  Group 2nd   Russel Fletcher 23
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Best Of Breed   Gloria Kerr 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Gunn 16
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Group 3rd   Wayne Thompson 16
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Group 3rd   Lee Steeves 14
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Hill 24
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Group 3rd   Geraldine Taylor 25
  Group 4th   Murray Eason 28
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Murray Eason 0

Show Date
Prairie Toy Association August 15 to August 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Karen Day 24
  Best Of Breed   Jean McErlane 2
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 3
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 1
Saturday Group 3rd   Allan Brown 16
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Group 4th   Ed Wild 13
  Best Of Breed   Ed Wild 1
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Group 4th   Mike Jackman 13
  Group 4th   Patricia Taylor 15
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ainslie Mills 4
  Group 3rd   Terry Carter 3
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Group 2nd   Rosemary Shoreman 5
  Group 4th   Michael Shoreman 1
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Group 4th   Christopher Neilson 1
  Group 4th   Bonnie Derry 2
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 2nd   Nancy Popovich 12
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 10
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thora Brown 13
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 3rd   Ben Wasylyshen 14
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Friday Group 4th   Mary White 13
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 3rd   Ray Smith 18
  Group 3rd   Nancy Popovich 18
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 16, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Katelon Bajona-Fox 14
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
Sunday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 9
  Group 3rd   Martin Doherty 8
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 8 8 8 7 7
Group Ranking: 251 245 236 224 212
All Breed Ranking: 1696 1665 1580 1502 1393

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 1   0 0 0 0 0   38
Win Record - 2014
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 07 to March 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 2nd   Wayne Thompson 11
  Group 4th   Denise Cornelssen 7
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Friday Group 3rd   Lynda Saranchuk 10
  Group 3rd   Mel Saranchuk 10
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 9 9 N/A N/A N/A
Group Ranking: 213 211 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1374 1344 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 1   0 0 0 0 0   52
Win Record - 2013
Show Date
Wheat City Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 16
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 2nd   Doreen Marsh 18
  BPIG   Doreen Marsh N/A
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0
Friday Group 2nd   Dianne Miller 18
  BPIG   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By