BIS SBIS GChEx Lorricbrook Fascinator
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Hatley - (Female)
Owner: Jenny McCartney
Breeder: Jenny McCartney
Handler: Doug McIntyre
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday 1st Veteran Bitch Class   David Strachan N/A
  Best Veteran In Group   David Strachan N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 57 57 56 53 48
Group Ranking: 379 374 358 343 314
All Breed Ranking: 2859 2827 2717 2601 2396

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   16
Win Record - 2016
Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 4 (0-1-1-3)
  Group 2nd   Nicholas De Bedout 16

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 4
All Breed Ranking: 15 15 15 22 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 8 62 21 15 7   0 0 1 0 1   2793
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Natalja Skalin 3
Saturday Best Of Breed   Bo Skalin 4
  Group 4th   Bo Skalin 32

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 30
  Best Of Breed   Len Harfield 4
Saturday Group 1st   Terry Carter 28
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 19

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 31
  Best Of Breed   Janet Lobb 5
Saturday Group 1st   Joe Lobb 34
  Best Of Breed   Joe Lobb 4
Friday Group 4th   Olga Gagne 17
  Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Caledon Kennel Association November 28 to November 30, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Charles Olvis 22
  Best Of Breed   Charles Olvis 4

Show Date
Moncton Kennel Club November 08 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Paterson 24
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4
Saturday Group 4th   Starr White 19
  Best Of Breed   Starr White 4

Show Date
All Hound Club of Ontario November 02 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 41
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 5

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sari Brewster Tietjen 42
  Best Of Breed   Sari Brewster Tietjen 4
Saturday Best Of Breed   Luc Boileau 4
  Group 1st   Luc Boileau 50
Friday Best Of Breed   Beverly Capstick 3
  Group 1st   Beverly Capstick 35

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Margaret Jones 36
  Best Of Breed   Margaret Jones 2
Saturday Group 1st   Martin Doherty 35
  Best Of Breed   Martin Doherty 6
Friday Best In Show   Rita Walker 165
  Best Of Breed   Rita Walker 4
  Group 1st   Rita Walker 24

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 8
  Group 1st   Elena Spector 68
Saturday Best Of Breed   Frank Sabella 13
  Group 1st   Frank Sabella 76
Friday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 5
  Group 3rd   Jacqueline Stacy 38

Show Date
Nipissing Kennel Club October 11 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 8
  Group 2nd   Ray Smith 8
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1
  Best Of Breed   Ray Smith 1
Saturday Group 2nd   William Gunn 9
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 2
  Best Of Breed   William Gunn 2

Show Date
Wine Country Kennel Club October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 14

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 03 to October 05, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rosemary Shoreman 13
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 16
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 2nd   Robert Dawson 17
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 12
  Best Of Breed   Robert Dawson 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Machen 6
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2
  Best Of Breed   Peter Machen 2
  Group 2nd   Paula Hartinger 7
Saturday Group 1st   Roger Hartinger 10
  Group 3rd   Olga Gagne 7
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2
  Best Of Breed   Olga Gagne 2
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 2
  Best Of Breed   Sean Shields 2
  Group 3rd   Brian Taylor 8
  Group 2nd   Sean Shields 10

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 32
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 2nd   Virginia Lyne 30
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Mike Jackman 8
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 4

Show Date
Pictou County Kennel Club September 06 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Alan Bennett 128
  Reserve Best In Show   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 1st   Charles Cyopik 14
  Group 1st   Alan Bennett 16
Saturday Group 1st   William Byrne 15
  Group 1st   Honey Glendinning 16
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avi Marshak 2
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
  Group 1st   Virginia Lyne 35
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 2
  Group 1st   Margaret Jones 31

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 3
  Group 4th   Karl Erik Johansson 12
Saturday Best Of Breed   Kaye McGhie 5

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 15 to August 18, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Harold Pybus 10
  Group 1st   Michel Bouchard 11
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1
Sunday Best In Show   Nancy Popovich 141
  Group 1st   Nancy Popovich 13
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Group 2nd   Rita Walker 15
  Best Of Breed   Rita Walker 1
Friday Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 1st   Donna Conod 13
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 09 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Group 1st   Lee Anne Bateman 16
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 2
  Best Of Breed   Wendy Paquette 2
  Group 1st   Jack Ireland 20
  Group 4th   Wendy Paquette 13

Show Date
Societe Canine de Quebec August 01 to August 03, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 1st   Ann Hennigan 22
Saturday Reserve Best In Show   Ann Hennigan N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 26
Friday Reserve Best In Show   Ray Smith N/A
  Group 1st   Richard Paquette 18
  Group 1st   Ray Smith 16
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 19 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Doug Gaudin 109
  Group 1st   William Byrne 14
  Group 1st   Doug Gaudin 16
  Best Of Breed   William Byrne 2
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
Saturday Reserve Best In Show   Avery Gaudin N/A
  Reserve Best In Show   Mike Macbeth N/A
  Group 1st   Mike Macbeth 16
  Group 1st   Avery Gaudin 15
  Best Of Breed   Mike Macbeth 2
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 12 to July 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 3
  Group 1st   Martin Doherty 13
Saturday Group 1st   Cheryl Paterson 13
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3
  Group 1st   Robert Rowbotham 15

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Judi Elford 20
  Best Of Breed   Judi Elford 3

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 03, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Heather Langfeld 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Tuesday Best Of Breed   Changsu You 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 28 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Hubbell 1
  Group 3rd   Sharon Derrick 7
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 1
  Best Of Breed   Allan Pepper 1
  Group 2nd   Carol Graham 10
  Group 2nd   Allan Pepper 10

Show Date
Abegweit Kennel Club June 21 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ron Mahon 6
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 2nd   William Gunn 6
Saturday Group 2nd   Mel Saranchuk 8
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 5
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 12 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 18
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
Saturday Group 4th   Fred Dewsbury 17
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Group 2nd   Olga Gagne 13
Thursday Group 3rd   Linda Kraft 15
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Group 1st   Nancy Popovich 17
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1

Show Date
Club Loisirs Canins June 07 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Janet Lobb 156
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 11
  Group 1st   Janet Lobb 10
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Best In Show   Rita Walker 168
  Group 1st   Rita Walker 11
  Best Of Breed   Rita Walker 1
  Group 1st   Joe Lobb 11
  Best Of Breed   Joe Lobb 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Linda More 19
Thursday Group 1st   Patricia Nemirovsky de Alsina 63
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 6

Show Date
Societe Canine de Thetford May 24 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ainslie Mills N/A
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 11
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Ainslie Mills 11
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Group 1st   Ole Nielsen 15
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Group 2nd   Terry Carter 14
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 17 to May 18, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 1st   Maida Puterman 11
  Group 1st   Peter Machen 11
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 1st   Jack Ireland 13
  Group 1st   Len Harfield 12
  Best Of Breed   Jack Ireland 1

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 10 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 15
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 19
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Group 2nd   Kristen Francis 22
  Best Of Breed   Kristen Francis 1
  Group 1st   Michael Lanctot 21
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1

Show Date
Moncton Kennel Club May 03 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michelle Scott 14
  Best Of Breed   Michelle Scott 2
  Group 3rd   Thora Brown 11
  Best Of Breed   Thora Brown 3
Saturday Group 1st   Deirdre McKinnon 18
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 12

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 2
  Best Of Breed   Robert Whitney 3
  Group 2nd   Elaine Whitney 16
  Group 1st   Robert Whitney 19
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 2
  Best Of Breed   Doug Windsor 2
  Group 1st   Wendy Maisey 18
  Group 3rd   Doug Windsor 16

Show Date
Cobequid Dog Club March 22 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mario Duarte 14
  Best Of Breed   Mario Duarte 0
Saturday Group 1st   Terry Carter 15
  Best Of Breed   Terry Carter 2

Show Date
Ontario Breeders Association February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Walter Pinsker 2
Sunday Group 3rd   Mike Jackman 28
  Best Of Breed   Mike Jackman 5

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 4 5 5 5
All Breed Ranking: 19 16 24 25 42

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 0 35 26 13 7   1 0 0 0 1   2766
Win Record - 2013
Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gretchen Bernardi 10
Friday Best Of Breed   Toddie Clark 3

Show Date
Show of Shows November 16 to November 16, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 8
  Group 1st   Rita Walker 39
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6
Friday Group 4th   James Reynolds 25
  Best Of Breed   James Reynolds 4

Show Date
Moncton Kennel Club November 09 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kathrine Grant 192
  Group 1st   Kathrine Grant 23
  Best Of Breed   Kathrine Grant 4
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 187
  Group 1st   Lee Anne Bateman 18
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 9
Saturday Best Of Breed   Eugene Blake 4
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 6
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 49

Show Date
Island Dog Club October 26 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 2nd   Allan Brown 18
  Group 1st   Thora Brown 19
Saturday Best In Show   Judith Taylor 144
  Group 2nd   Thomas Burke 20
  Group 1st   Donald Wallace 22
  Best Of Breed   Thomas Burke 4
  Best Of Breed   Donald Wallace 2

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thora Brown 22
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 31
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Norma Fonseca 3
Friday Best Of Breed   Oscar Echandi 1

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 8
  Group 2nd   Larry Kereluke 18
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 8
  Group 1st   Shirley Limoges 27
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 8
  Group 1st   Heather Langfeld 20

Show Date
Miramichi Kennel Club September 28 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 3
  Group 1st   Thomas Touzel 12
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  Group 1st   Christopher Neilson 11
Saturday Best In Show   Harold Hutchinson 112
  Best Of Breed   Bruce Owen 1
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1
  Group 1st   Bruce Owen 10

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 2
  Group 2nd   Dianne Miller 11
  Best Of Breed   Morley Thornton 3
  Group 2nd   Morley Thornton 14
Saturday Group 1st   Marilyn Foulds 19
  Group 1st   Kathrine Grant 19
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 5
  Best Of Breed   Kathrine Grant 5
Friday Best Of Breed   Sean Shields 3
  Group 1st   Rosemary Shoreman 16
  Group 1st   Sean Shields 17
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3

Show Date
Club Canin de l'Estrie September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 3rd   Elaine Whitney 21
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Honey Glendinning 22
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 3rd   Robert Whitney 18

Show Date
Pictou County Kennel Club September 07 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John Rowton 138
  Group 1st   Joe Lobb 12
  Group 1st   Rosemary Shoreman 13
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Best In Show   Joe Lobb 149
  Group 1st   John Rowton 13
  Best Of Breed   John Rowton 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 14

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 8
  Group 3rd   Sandy Alexander 32
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 13
Thursday Best Of Breed   Thomas Alexander 12
  Group 4th   Thomas Alexander 32

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ray Smith 5
Sunday Best Of Breed   Peter Frost 9
Saturday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 9

Show Date
Manitoba Hound Club August 17 to August 17, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Raymond Yurick 39
  Best Of Breed   Raymond Yurick 9

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 28

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 27
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
Thursday Group 3rd   Honey Glendinning 32
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 7
Friday Group 4th   Honey Glendinning 26
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ronald Besoff 5
  Group 2nd   Ronald Besoff 19
Monday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 7
  Best Of Breed   Letitia Bett 6
  Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 19
  Group 2nd   Letitia Bett 25

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 4
  Group 1st   Jacqueline Rusby 23
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 9
  Group 1st   Martin Doherty 37
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 23
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 13 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 1st   Karsten Kaemling 13
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 14
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 1st   William Gunn 14

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 16
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 3rd   Carmen Haller 23
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 2nd   Doug Windsor 21
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 2nd   William Byrne 22

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 2nd   Joe Lobb 6
Wednesday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 2
  Group 4th   Manuel Queijeiro 9
Tuesday Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Group 1st   Alan Bennett 6

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Cruz 2
  Group 2nd   Patricia Cruz 19
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 2
  Group 1st   Denys Janssen 27
Friday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 1st   Rita Walker 21

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 8
  Group 2nd   Bruce Owen 38
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 9
  Group 3rd   Elaine Whitney 33

Show Date
St Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 3rd   Jack Ireland 9
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 1st   Shirley Limoges 25
Friday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 2nd   Joan Beech 14
Thursday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Fred Heal 0
  Group 1st   Melvin Beech 21

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Valerie Gervais 168
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 12
  Group 1st   Valerie Gervais 13
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 16
  Group 1st   Dianne Miller 15

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Skip Stanbridge 21
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Sunday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 25
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Michele Billings 37
  Best Of Breed   Michele Billings 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Badick 3
Saturday Best Of Breed   Randy Garren 3
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 32

Show Date
Moncton Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Group 1st   John B. Ross 21
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 2
  Group 2nd   Sandra Anderson 38
Saturday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 35
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
Friday Group 2nd   Guy Jeavons 25
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2

Show Date
Champlain Dog Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 2
Saturday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 20
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Friday Group 2nd   Judi Elford 15
  Group 1st   Thora Brown 18
  Best Of Breed   Judi Elford 2
  Best Of Breed   Thora Brown 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 29 to March 31, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 1
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 3rd   Pamela Bruce 8
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 8
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 10
Friday Group 3rd   Robert Rowbotham 12
  Group 2nd   Fred Gordon 13
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 30 30 30 44 43
Group Ranking: 205 203 191 305 277
All Breed Ranking: 1701 1675 1616 2574 2387

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 1   41
Win Record - 2012
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 6
  Group 4th   Michel Bouchard 24

Show Date
Whippet Club Of Eastern Canada August 11 to August 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Winners   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 17

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Lisa Avery 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By