Ch Chetcote The Edge of Glory
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Glory - (Female)
Owner: Philippa Smedley
Breeder: Philippa Smedley
Conformation Handler: Norm Fargo
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 4 4 4 3 3
Group Ranking: 44 44 44 36 36
All Breed Ranking: 398 398 386 336 320

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   34
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Pierre Talbot 2 (1-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-0-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Pierrette McLean N/A
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 11 (1-7-2-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Vivian Maury N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Honey Glendinning 2 (0-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 6 (2-2-2-1)
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 3 (1-0-2-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Arne Foss N/A
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Peter Machen 5 (0-3-1-2)
  Select Bitch   Michael Hill N/A
Friday Select Bitch   Michael Woods (Dr) N/A
Thursday Best Of Breed   Karen Day 2 (0-0-1-2)
  Select Bitch LTD Breed Show Shauna McLauchlan N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 4 4 8
Group Ranking: 66 89 100 96 206
All Breed Ranking: 513 632 707 704 1628

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 0 5 1   0 0 0 0 0   186
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 3 (0-1-2-1)
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 2 (0-1-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Stewart Dankner 13

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Kristen Francis N/A
Friday Select Bitch   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 6 (1-3-2-1)
  Group 1st   Ted Fahlgren 24

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Group 1st   Michael Lanctot 15
Saturday Select Bitch   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 10

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Hutton N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Cheryl Myers-Egerton N/A
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-0-2-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Virginia Lyne N/A
Friday Select Bitch   Patrick Mudge N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (1-0-2-1)
  Group 3rd   Barbara Heal 6
Saturday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
  Select Bitch   Richard Lopaschuk N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 4 (2-0-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Colette Muldoon 30
  Best Of Breed   Colette Muldoon 6 (1-2-3-1)
Saturday Group 3rd   John Muldoon 24
  Best Of Breed   John Muldoon 4 (1-0-3-1)
Friday Group 3rd   Niksa Lemo 17
  Best Of Breed   Niksa Lemo 3 (0-0-3-1)

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Susan Quesnel N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Phyllis Pancel N/A
  Best Of Opposite Sex   Ann Hennigan N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
  Best Of Opposite Sex   Rosemary Shoreman N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Pierrette McLean N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Raymond Filburn N/A
Saturday Best Of Breed   Leif-Herman Wilberg 2 (2-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Fabian Daza 2 (2-0-0-1)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2 (2-0-0-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Pedro Armando Ramos Lang N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Veronica Mercer N/A
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Best Of Opposite Sex   Dianne Miller N/A
Friday Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
  Best Of Opposite Sex   Valerie Gervais N/A

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Branislav Rajic N/A
  Best Puppy In Breed   James Osborne N/A
  Best Puppy In Breed   Branislav Rajic N/A
  Best Of Breed   James Osborne 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Branislav Rajic 3 (0-2-1-1)
Saturday Winners Bitch   Wendy Anderson (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A
  Winners Bitch   Lee Steeves (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Victoria Thomas N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Lee Steeves N/A
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 4 (0-4-1-0)
  BPIG   Wendy Schira N/A
  Group 3rd   Wendy Schira 19
  BPIG   Doug Windsor N/A
  Winners Bitch   Wendy Schira (0-4-1-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Bitch   Doug Windsor (0-4-1-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Wendy Schira N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 4 (0-4-1-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By