Maanhaar Primo-Creatus Justa Supervillain At Angel
Rhodesian Ridgeback
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Ellen Ceccanese
Breeder:
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 16 14 13 12 9
Group Ranking: 161 154 138 117 118
All Breed Ranking: 1265 1208 1083 932 985

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 1 3   0 0 0 0 0   57
Win Record - 2019
Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Dianne Miller 1
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Dianne Miller N/A
  Best Of Winners   Dianne Miller (1-1-0-0)
  Winners Dog   Dianne Miller (1-1-0-0)
Thursday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Letitia Bett N/A
  Best Of Winners   Joy Lynne Huntley (1-1-0-0)
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Letitia Bett (1-1-0-0)
  Winners Dog   Letitia Bett (1-1-0-0)
Wednesday Group 4th   Rick Fehler 3
  Group 2nd   Elaine Whitney 9
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Rick Fehler N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Elaine Whitney N/A
  Best Of Winners   Rick Fehler (1-1-0-0)
  Winners Dog   Rick Fehler (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Elaine Whitney (1-1-0-0)
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-1-0-0)

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Allan Brown 7
  Group 2nd   Thora Brown 9
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Best Of Breed   Thora Brown 1
Sunday Group 4th   Olga Gagne 13
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 13
  Best Owner Handled In Group   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Branislav Rajic N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Igor Selimovic N/A
  Winners Dog   Jean-Christophe Boulinguez (1-0-1-0)
  Winners Dog   Igor Selimovic (1-0-1-0)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Lee Steeves N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Victoria Thomas N/A
  Winners Dog   Lee Steeves (1-0-1-0)
  Winners Dog   Victoria Thomas (1-0-1-0)
Friday 1st 12-18 Month Dog Class   Doug Windsor N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Wendy Schira N/A
  Winners Dog   Doug Windsor (1-0-1-0)
  Winners Dog   Wendy Schira (1-0-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Winners Dog   Bonnie Linnell Clarke N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Sandra Lex (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
Saturday BPIG   Joy Lynne Huntley N/A
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By