MBIS MRBIS GCh SAXMARKSTONEHILL INSTANTREPLAY
Bullmastiff
(Click on breed to view standings)

Call Name: Nash - (Male)
Owner: Laurie Francis, Richard Pickering, Andrea Malatestinic
Breeder: SHANNON SCHARLACH & ANDREA MALATESTINIC
Conformation Handler: Laurie Francis
Performance Handler: Laurie Francis
Website: https://www.instagram.com/nash_bullmastiff


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 2 2 N/A
Group Ranking: 8 8 33 31 N/A
All Breed Ranking: 25 30 236 258 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 2 16 6 3 2   0 0 0 0 0   1342
Win Record - 2022
Show Date
Evangeline Kennel Club June 25 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alison Jones (Dr) 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Alison Jones (Dr) 9 (0-0-1-0)
  Group 4th   Jeremy Browne 10 (0-2-1-1)
Saturday Best In Show   Daniel Dowling (Dr) 134 *
  Group 1st   Honey Glendinning 17 (0-0-1-0)
  Group 1st   Mary Spinelli 18 (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Todd Foley 3 (1-2-1-0)

Show Date
South Shore Kennel Club June 04 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mike Jackman 103 *
  Reserve Best In Show   Jocelyne Gagne 81
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Ann Felske-Jackman 11 (0-0-1-0)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 12 (0-0-0-1)
Saturday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 92
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Carmen Haller 7 (0-0-0-1)
  Group 1st   Yvonne Savard 14 (0-0-0-1)

Show Date
Moncton Kennel Club May 28 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 8 (1-1-0-2)
  Group 2nd   Sandra Lex 7 (0-0-1-0)
Saturday Best In Show   Michael Woods (Dr) 152 *
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Robin Hughes 0
  Group 1st   Raymond Lariviere 8 (0-1-0-0)
  Group 1st   Robin Hughes 8 (0-0-1-0)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Richard Lopaschuk 132 *
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 12 (0-1-0-0)
  Group 2nd   Barbara Heal 9 (0-1-0-0)
Saturday Best In Show   Doug Gaudin 148 *
  Best In Show   Avery Gaudin 147 *
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 15 (0-1-0-0)
  Group 1st   Doug Gaudin 14 (0-1-0-0)

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 14 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 1st   Margaret Jones 16
  Group 1st   Dianne Miller 16
Saturday Best In Show   Ron Mahon 147 *
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Ron Mahon 20
  Group 1st   Mary White 20

Show Date
Cobequid Dog Club April 23 to April 24, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 2nd   Thora Brown 9
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Anik Primeau 14
  Group 3rd   Judith Shurb 13

Show Date
Halifax Kennel Club March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sylvia Barkey 18
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 2 (0-1-1-1)
Saturday Group 4th   Mary Spinelli 5
  Group 2nd   Judith Byrne 9
  Best Of Breed   Mary Spinelli 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Group 2nd   William Byrne 11
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-1-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 4 3 3 1 1
Group Ranking: 28 26 23 16 21
All Breed Ranking: 139 133 120 88 134

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 7 3 2 3   0 0 0 0 0   477
Win Record - 2021
Show Date
Cobequid Dog Club October 09 to October 09, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Corinne Walker 15
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Michel Chaloux 16

Show Date
Pictou County Kennel Club September 11 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Patricia Lanctot 4
  Group 2nd   Michael Lanctot 9
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Brian Reid 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Guy Jeavons 13
  Group 1st   Brian Reid 10

Show Date
Halifax Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Margaret Jones 15
Sunday Reserve Best In Show   Kim Leblanc 149
  Best Of Breed   Kim Leblanc 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Barbara Heal N/A
  Group 1st   Kim Leblanc 24
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   David Kelland 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   David Kelland 21

Show Date
Moncton Kennel Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
Sunday Group 1st   Sylvia Barkey 13
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Saturday Best Of Breed   Robin Hughes 0
  Best Of Breed   Carol Gray 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 11
  Group 1st   Carol Gray 13

Show Date
Oromocto Kennel Club July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Lee Steeves (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Lee Steeves (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Lee Steeves 3 (1-2-1-0)
  Winners Dog   John (Fred) Peddie (1-2-1-0)
  Best Of Winners   John (Fred) Peddie (1-2-1-0)
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 3 (1-2-1-0)
  1st Open Dog Class   Lee Steeves N/A
  1st Open Dog Class   John (Fred) Peddie N/A
  Group 3rd   Lee Steeves 14
  Group 2nd   John (Fred) Peddie 14
Saturday Best In Show   Guy Jeavons 159 *
  Reserve Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   Guy Jeavons (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Guy Jeavons (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Guy Jeavons 3 (2-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  1st Open Dog Class   Guy Jeavons N/A
  Group 1st   Guy Jeavons 18

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd 4-6 Month Dog Class   Beverly Capstick N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Janet Lobb N/A
  2nd 4-6 Month Dog Class   Joe Lobb N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Olga Gagne N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Stephen Dainard N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Vickie Umpleby N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Denise Cornelssen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By