GCh Hampton Hills Inked In Pink
Miniature American Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Minka - (Female)
Owner: Jennifer Hampton
Breeder: Jennifer Hampton and Kerry Kirtley
Conformation Handler: Nadine Livingston
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 72 69 75 75 75
All Breed Ranking: 445 432 459 459 459

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   20
Win Record - 2020
Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (0-3-0-1)
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-1-0-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 5 (1-2-1-2)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Brian Reid N/A
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-0-1-2)
Friday Best Of Breed   Vivian Maury 3 (0-1-1-2)

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Arne Foss 0
Thursday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 14 27 33 52 44
All Breed Ranking: 116 194 230 343 304

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 10 3 3   0 0 0 0 0   919
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doug Windsor 23
  Best Of Breed   Doug Windsor 3 (1-1-1-1)
Saturday Reserve Best In Show   Doug Windsor 291
  Group 1st   Melody Roth 36
  Best Of Breed   Melody Roth 3 (1-1-1-1)
Friday Group 2nd   Richard Paquette 23
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Michelle Scott 37
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 38

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Esther Joseph 5 (1-1-2-2)
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 5 (2-1-1-2)
Friday Group 3rd   Fred Bassett 30
  Best Of Breed   Fred Bassett 4 (1-1-1-2)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Thomas Alexander 23
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 24
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 21

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carl Liepmann 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5 (2-1-0-3)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 4 (1-1-1-2)
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 4 (1-1-1-2)
  Group 2nd   David Swartwood 44
Friday Group 4th   Jean-Louis Blais 33
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 4 (1-1-1-2)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 1st   Virginia Lyne 40
Saturday Best Of Breed   John Wade 0
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 2 (1-0-0-2)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-0-0-2)
Saturday Group 3rd   Richard Lopaschuk 20
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (1-0-0-2)
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-0-0-2)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 3
  Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 8
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 4th   Bruce Owen 5
Friday Group 2nd   Guy Jeavons 10
  Best Of Breed   Guy Jeavons 3

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 70
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Winners Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Group 2nd   Jo Ann Pavey 56
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Winners Bitch   Jo Ann Pavey N/A
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Glen Stark 0
  Group 2nd LTD Breed Show Jean-Louis Blais 64
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Winners Bitch   Bruce Fraser N/A
  Winners Bitch LTD Breed Show Glen Stark N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Michael Canalizo 30
  1st Open Bitch Class   Michael Canalizo N/A
  Best Of Breed   Michael Canalizo 0
  Winners Bitch   Michael Canalizo N/A
Sunday 1st Open Bitch Class   Donna Francis N/A
  Best Of Breed   Donna Francis 0
  Winners Bitch   Donna Francis N/A
Saturday 1st Open Bitch Class   Garry Newton N/A
  Best Of Breed   Garry Newton 0
  Winners Bitch   Garry Newton N/A
Friday 1st Open Bitch Class   Melody Roth N/A
  Best Of Breed   Melody Roth 0
  Winners Bitch   Melody Roth N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By