MBIS BISS Can GCh./Am Ch. Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
Samoyed
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dexter - (Male)
Owner: Lisa and Ken Ball, Lynette Blue
Breeder: Lynette Blue, Evy Widjaja
Handler: Larry Clark
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 10 10 10 13 10
All Breed Ranking: 47 45 39 47 36

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 16 10 14   0 0 0 0 2   1523
Win Record - 2019
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Murray Eason 43
  Best Of Breed   Kim Hamel 8
Friday Group 2nd   Joe Purkhiser (Col) 44
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 5

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ashley Reid 0
Sunday Best Of Breed   Lyn Brand 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Weekes 0
Friday Group 3rd   Wayne Thompson 10
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 11
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 12
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 9
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (0-2-1-0)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 9
Saturday Group 4th   Edgar Bajona 4
  Group 4th   Susan Norris-Jones 6
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
Friday Group 4th   Bruce Fraser 4
  Group 2nd   Bonnie Derry 10
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Samoyed Association Of Canada [National] August 03 to August 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Yates 35

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Sunday Select Dog LTD Breed Show Dan Ericsson N/A
  Select Dog   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Select Dog   Carlos Quinones N/A
Friday Select Dog   Sandy Alexander N/A

Show Date
Western Canada Samoyed Club August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Garry Newton N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mel Saranchuk 24
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Lee Anne Bateman 22
  Group 2nd   Linda Kraft 27
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Hastings 39
  Best Of Breed   Patricia Hastings 3 (1-1-2-0)
Saturday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 39
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3 (1-1-2-0)
Friday Group 4th   Nancy Popovich 29
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 34
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (1-1-2-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 7 (0-4-4-0)
Friday Group 1st   Tempest Deptuch 71
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 8 (2-4-3-0)
Thursday Best Of Breed   Sharon Redmer 6 (2-2-3-0)

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 11 to July 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 8

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michelle Scott 10
  Group 4th   Tim Doxtater 12
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 4th   Michael Hill 11
  Group 4th   Edna St Hilaire 8
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Lew Olson 78
  Best Of Breed   Lew Olson 2 (0-0-3-0)
Sunday Select Dog   Kim Meredith-Cavanna N/A
Friday Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Kelowna Kennel Club May 17 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Charles Bett 20
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Sunday Group 2nd   Letitia Bett 26
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Doug Gaudin 45
  Best Of Breed   Doug Gaudin 7 (2-4-2-0)
Saturday Select Dog   Joe Lobb N/A
Friday Group 3rd   Catherine Barlow 46
  Best Of Breed   Catherine Barlow 10 (3-5-3-0)

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Yvonne Savard 14
  Group 2nd   Tempest Deptuch 14
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Saturday Group 2nd   Kathrine Grant 17
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 6
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Group 4th   Sharon Derrick 14
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 17
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 20 to April 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Charles Olvis 0
Sunday Best Of Breed   Warren Hudson 0
Saturday Best Of Breed   Brian Reid 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 18 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0
Thursday Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 72
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Del Richards N/A
Saturday Group 2nd   Donnelle Richards 93
  Best Of Breed   Donnelle Richards 7 (3-3-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 90
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 7 (2-3-2-1)
Saturday Group 4th   Judi Elford 62
  Best Of Breed   Judi Elford 6 (2-3-1-1)
Friday Group 3rd   Francesco Cochetti 69
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 6 (2-2-2-1)

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 0
Saturday Group 3rd   Beth Warman 53
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Friday Group 4th   Stanley Shen 42
  Best Of Breed   Stanley Shen 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Nancy Popovich 65
  Best Of Breed   Nancy Popovich 9
Saturday Group 4th   Mary White 67
  Best Of Breed   Mary White 9
Friday Group 4th   Patricia Taylor 63
  Best Of Breed   Patricia Taylor 9

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 17 17 17 18 19
All Breed Ranking: 87 84 80 84 101

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 5 15 8 6   0 0 0 0 0   1132
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Robert Shreve N/A
Saturday Select Dog   Nikki Riggsbee N/A
Friday Best Of Breed   Gael Morison 5 (1-3-2-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carol Graham 16
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Mavis McClintock N/A
Saturday Select Dog   Rick Fehler N/A
  Select Dog   Bruce Fraser N/A
Friday Group 4th   Sulie Greendale-Paveza 12
  Group 4th   Avery Gaudin 13
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-2-0)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Yvonne Savard 31
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (1-1-1-0)
Sunday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 28
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Group 4th   Judith Taylor 27
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Friday Group 2nd   Norman Kenney 38
  Best Of Breed   Norman Kenney 0

Show Date
Skaha Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Brian Harris 12
  Best Of Breed   Brian Harris 0
Sunday Best In Show   Louise Harris 190 *
  Group 1st   Louise Harris 17
  Best Of Breed   Louise Harris 0
Saturday Group 3rd   Ben Wasylyshen 15
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Smith 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   William Smith 2 (0-1-2-0)
Friday Group 3rd   Eduardo Gazol Patino (Dr) 15
  Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-1-2-0)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Esther Hall 8
  Best Of Breed   Esther Hall 0
Saturday Group 3rd   Colette Ritchie 10
  Best Of Breed   Colette Ritchie 2 (0-1-2-0)
Friday Group 2nd   Letitia Bett 12
  Group 4th   Charles Bett 10
  Best Of Breed   Letitia Bett 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Charles Bett 2 (0-1-2-0)

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 65
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
Sunday Best Of Breed   Rafael de Santiago 1
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 67
  Best Of Breed   Carl Liepmann 1
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 2

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Taylor 7
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Group 2nd   John Hodgkinson 14
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 11
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
Friday Group 2nd   Floyd Jobson 13
  Group 2nd   Nancy Popovich 12
  Best Of Breed   Floyd Jobson 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 27
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 26
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
Friday Group 2nd   Michael Hill 26
  Best Of Breed   Michael Hill 2

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 140 (0-0-1-0)
  Group 3rd   Robert Whitney 14
  Group 1st   Lee Anne Bateman 18
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 16
  Group 4th   Ann Hennigan 7
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ainslie Mills 99 (0-0-1-0)
  Group 1st   Ainslie Mills 19
  Group 2nd   Tim Doxtater 13
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Saturday Group 1st   Ed Wild 22
  Group 1st   Vickie Umpleby 20
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harto Stockmari 2 (2-0-1-0)
Saturday Select Dog   Roger Hartinger N/A
Friday Group 3rd   Paula Hartinger 80
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2 (2-0-1-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 3 2 3 2 2
Group Ranking: 24 23 27 26 25
All Breed Ranking: 148 142 178 167 160

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 6 8 5   0 0 0 0 0   650
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ainslie Mills N/A
  Select Dog   Terry Carter N/A
Saturday Select Dog   Michael Lanctot N/A
  Select Dog   Patricia Lanctot N/A
Friday Select Dog   Jacqueline Rusby N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Janet Lobb N/A
Saturday Select Dog   Joe Lobb N/A
Friday Select Dog   Murray Eason N/A
  Select Dog   Nancy Popovich N/A

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 4th   Kathrine Grant 37
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Dianne Ivey 56
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (1-0-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gunnar Nymann 2 (0-0-2-1)
Saturday Select Dog   Brenda Wilson N/A
Friday Group 3rd   Erin Brown 67
  Best Of Breed   Erin Brown 2 (0-0-2-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Garry Allan 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Judy McVeigh 30
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Sunday Group 4th   Vickie Umpleby 25
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Roger Hartinger N/A
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Loraine Boutwell N/A
Friday Select Dog   James Reynolds N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Paquette 14
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Group 2nd   Yvonne Savard 18
  Group 2nd   Garry Allan 33
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Garry Allan 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sharon Derrick 6
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Group 3rd   Grant Townsend 10
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Group 1st   Darle Heck 18
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Katrina Santas 6
Friday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 7

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 0
Friday Best Of Breed   Davor Javor 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Lanctot 20
  Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 16
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
Saturday Group 3rd   Raymond Yurick 20
  Group 3rd   Edgar Bajona 20
  Best Of Breed   Raymond Yurick 1
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Fred Dewsbury 23
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 27
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Saturday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 26
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Judith Byrne 67
  Best Of Breed   Judith Byrne 11

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 17
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 20
  Group 2nd   Darle Heck 17
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Terry Berrios 6

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 3
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 3
Friday Best Of Breed   Fabricio Pastor 3
Thursday Group 2nd   Nancy Popovich 28
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3
  Best Of Breed   Catherine Barlow 2

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 14 14 14 14 17
All Breed Ranking: 85 85 77 72 81

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 6 8 2 7   0 0 0 0 0   977
Win Record - 2016
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Thomas Nesbitt 34
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Terry Gains 18
  BPIG   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 1
Sunday Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 26
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
Saturday Group 2nd   Michael Hill 42
  BPIG   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 2
Friday Group 2nd   Alan Ewles 28
  BPIG   Alan Ewles N/A
  Best Of Breed   Alan Ewles 1

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Friday Group 2nd   Tempest Deptuch 20
  BPIG   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2
  Best Of Breed   Rick Fehler 2

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 113
  Best Puppy In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 14
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Best Puppy In Show   Brenton Wright N/A
  Group 2nd   Brenton Wright 15
  BPIG   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 1
Friday Group 2nd   Denise Cornelssen 9
  BPIG   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Patricia Cruz N/A
  Best Of Breed   Patricia Cruz 1
Friday BPIG   Barbara Heal N/A

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Bonnie Linnell Clarke 76
  BPIG   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 3
Friday Best Puppy In Show   Simon Sim N/A
  Group 4th   Arley Hussin 70
  BPIG   Arley Hussin N/A
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 2

Show Date
Prince George Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 21
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  Group 1st   Yvonne Savard 27
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best In Show   Tim Doxtater 134
  Best Puppy In Show   Donald Emslie N/A
  Best Puppy In Show   Tim Doxtater N/A
  Group 1st   Donald Emslie 30
  BPIG   Donald Emslie N/A
  Group 1st   Tim Doxtater 30
  BPIG   Tim Doxtater N/A
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Friday Best Puppy In Show   Geraldine Taylor N/A
  Group 1st   Richard Paquette 28
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Group 1st   Geraldine Taylor 31
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Glen Stark N/A
Saturday Group 4th   Ann Ingram 33
  Best Of Breed   Ann Ingram 6
Thursday BPIG   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 25 to June 27, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Walter Pinsker 15
  BPIG   Walter Pinsker N/A
  Group 2nd   Honey Glendinning 18
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Sunday Group 4th   Brenton Wright 18
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Jacqueline Stacy N/A
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2
Sunday Group 2nd   Francis Smith Moffat 89
  BPIG   Francis Smith Moffat N/A
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2
Friday Best Puppy In Show   Francis Smith Moffat N/A
  Group 4th   Thomas Touzel 64
  BPIG   Thomas Touzel N/A
  Best Of Breed   Thomas Touzel 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Janet Lobb N/A
Friday BPIG   Patricia Hastings N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By