Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter
Great Dane
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gunnar - (Male)
Owner: Polly Hix & Tony Fair
Breeder: N Hillard, A Sanders, L Waran & R Payne
Handler: Nick Vanderlinden
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 15 14 14 13 13
Group Ranking: 204 195 186 181 170
All Breed Ranking: 1266 1224 1158 1108 1006

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 1   0 0 0 0 0   62
Win Record - 2018
Show Date
Oromocto Kennel Club June 09 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
  Group 3rd   Rita Walker 14
Saturday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Group 4th   Linda Kraft 14

Show Date
Lakehead Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Honey Glendinning 34
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 6 6 5 4 6
Group Ranking: 61 63 65 64 77
All Breed Ranking: 393 395 399 397 437

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 4 8   0 0 0 0 0   231
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 4 (2-0-3-0)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Benny Blid von Schedvin 4 (3-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Nancy Liebes 4 (2-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 7 (3-4-1-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William deVilleneuve 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Donna Morris 1 (0-0-2-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 1
Sunday Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 1
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1
  Group 4th   Bonnie Derry 10
Saturday Best Of Breed   Federico Fernandez 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Richard Paquette 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Richard Paquette 12

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Michel Bouchard 7
Friday Best Of Breed   William Gunn 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   William Gunn 5

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Charles Bett 2
  Group 3rd LTD Breed Show Charles Bett 15

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 5
Thursday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 27

Show Date
Societe Canine de Thetford May 27 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 5

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Richard Paquette 5

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ann Long-Doyle N/A
Saturday Select Dog   John Walsh N/A
  Best Puppy In Breed   John Walsh N/A
Friday Best Puppy In Breed   Richard Lake N/A
  Best Of Breed   Richard Lake 0
  Best Puppy In Breed   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
Friday Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Martin Doherty N/A
  Group 3rd   Martin Doherty 19
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Best Puppy In Breed   Kim Leblanc N/A
  Best Of Breed   Kim Leblanc 0
Friday Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Group 4th   Mel Saranchuk 14
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Fernando Da Costa Maia 2
Saturday Best Puppy In Breed   Lana Ferguson N/A
  Best Of Opposite Sex   Lana Ferguson N/A
Friday Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
  BPIG   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  BPIG   Michel Bouchard N/A
  Group 4th   Michel Bouchard 19
  Group 4th   Dianne Miller 17
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 4th   Lee Anne Bateman 19

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Cheryl Paterson N/A
  BPIG   Cheryl Paterson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Kathrine Grant N/A
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Reserve Winners Dog   Carol Gray N/A
  Best Puppy In Breed   Carol Gray N/A
  Winners Dog   Kathrine Grant (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (2-0-0-0)
Saturday Reserve Winners Dog   Chris Woodrow N/A
  Best Puppy In Breed   Chris Woodrow N/A
  BPIG   Ole Nielsen N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Ole Nielsen N/A
  Group 4th   Ole Nielsen 6
  1st Senior Puppy Dog Class   Chris Woodrow N/A
  BPIG   Chris Woodrow N/A
  Winners Dog   Peter Laventhall-Wolfish (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1 (2-0-0-0)
Friday Reserve Winners Dog   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Dog   Doug Windsor (2-0-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (2-0-0-0)
  BPIG   Wendy Schira N/A
  BPIG   Doug Windsor N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Denise Cornelssen (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Winners   Denise Cornelssen (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2 (2-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Denise Cornelssen N/A
  BPIG   Denise Cornelssen N/A
Saturday Winners Dog   Thora Brown (2-4-0-0)
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Winners   Thora Brown (2-4-0-0)
  Best Of Breed   Thora Brown 5 (2-4-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
Friday Winners Dog   Mary Spinelli (1-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Mary Spinelli N/A
  Winners Dog   Stephen Andrews (1-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Stephen Andrews N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Mary Spinelli N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   James Osborne N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Guy Jeavons N/A
  Reserve Winners Dog   Guy Jeavons N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Per Kristian Andersen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By