BIS RBIS MBPIS MBPIG CAN GCH HESSENVILLA'S BUDDY HOLLY
Boston Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Huey - (Male)
Owner: Patricia Wride
Breeder: Corina Munch, Germany
Conformation Handler: Pat Wride
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 1 1 1
Group Ranking: 19 23 18 21 17
All Breed Ranking: 167 203 182 188 182

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 11 11 8 1   0 0 0 0 0   516
Win Record - 2019
Show Date
Pictou County Kennel Club September 07 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John (Fred) Peddie 8
  Group 3rd   Fred Dewsbury 4
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1 (0-0-1-1)
Saturday Best In Show   John (Fred) Peddie 83 *
  Group 1st   Rosemary Shoreman 13
  Group 2nd   Linda Hurlebaus 10
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Linda Hurlebaus 1 (0-0-1-1)

Show Date
Boston Terrier Club of Canada [National] September 01 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A

Show Date
Boston Terrier Club of Canada [Regional] August 31 to August 31, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Wendy Anderson N/A

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cherie Holmes 18
  Best Of Breed   Cherie Holmes 3 (1-0-2-1)
Saturday Group 1st   Lucie Paradis 22
  Best Of Breed   Denys Janssen 5 (2-1-2-1)
  Best Of Breed   Lucie Paradis 5 (2-0-2-2)
Friday Group 1st   Ed Wild 17
  Best Of Breed   Ed Wild 5 (2-1-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Valerie Gervais N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Select Dog   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 3rd   Doug Gaudin 11
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sharon Derrick 16
  Group 2nd   Gloria Geringer 14
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Gloria Geringer 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 2nd   Harold Pybus 17
  Best Of Breed   Harold Pybus 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 1 (1-0-1-0)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 19 to July 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Bonnie Derry 14
  Group 3rd   Linda Kraft 9
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (1-0-1-0)

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Group 1st   Sandra Lex 10
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Beverly Capstick 15
  Group 3rd   Sandra Anderson 11
  Best Of Breed   Beverly Capstick 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 13
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-0-1-0)

Show Date
Boston Terrier Club Of Canada [Regional] June 08 to June 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   David Strachan N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Peter King N/A
Sunday Select Dog   Michael Canalizo N/A
Saturday Select Dog   Jeffery Bazell N/A
Friday Best Of Breed   George Kostopoulos 5 (3-0-1-2)

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stephen Dainard 14
  Group 4th   Olga Gagne 8
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Group 3rd   Vickie Umpleby 6
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Taylor 16
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 14
  Group 1st   Patricia Taylor 18
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (1-0-1-0)

Show Date
Moncton Kennel Club May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Shawn Nichols 12
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Heal 13
  Best Of Breed   Barbara Heal 2 (2-0-1-0)
Saturday Group 3rd   Shawn Nichols 13
  Best Of Breed   Shawn Nichols 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 3 (1-2-1-0)
Friday Group 1st   Sandy Gelinas 17
  Group 2nd   Michael Gelinas 13
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2 (1-1-1-0)

Show Date
Halifax Kennel Club February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Machen 16
  Best Of Breed   Peter Machen 2 (2-0-1-0)
Saturday Group 2nd   David Kelland 14
  Best Of Breed   David Kelland 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   William Byrne N/A
Friday Best Of Breed   Karen Day 1 (1-0-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carlos Navarro Seemann 30
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 31 31 29 29 48
All Breed Ranking: 295 288 280 284 397

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 9 6 13   0 0 0 0 0   355
Win Record - 2018
Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Saturday Group 4th   Darle Heck 16
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Best Of Breed   Brian Reid 0

Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 10
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 06 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jack Ireland 9
  Best Of Breed   Jack Ireland 1
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 1

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 6
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Reserve Best In Show   Sandy Gelinas 103
  Group 1st   Sandy Gelinas 8
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Harto Stockmari 7
  Best Of Breed   Harto Stockmari 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 4
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 4th   Bruce Owen 4
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Group 4th   Robert Whitney 4
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathrine Grant 9
  Group 2nd   Jack Ireland 12
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Group 4th   Joe Lobb 8
  Group 4th   Michael Shoreman 8
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 11
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 3rd   James Reynolds 13
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 7
  Best Of Opposite Sex   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (1-0-1-1)
Saturday Group 3rd   Paula Hartinger 4
  Group 4th   Roger Hartinger 4
  Best Of Breed   Paula Hartinger 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Roger Hartinger 3 (2-1-1-0)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 19 to May 20, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lucie Paradis 11
  Group 4th   Lucie Paradis 6
  Group 2nd   Stephen Dainard 10
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 11
  Group 1st   Richard Paquette 8
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 2nd   Terry Carter 8
  Group 3rd   Pamela Bruce 6
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sandy Alexander N/A
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Group 2nd   Sandy Alexander 7
  Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 7
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Puppy In Breed   Peter Laventhall-Wolfish N/A
Saturday Best Puppy In Show   Wendy Paquette N/A
  BPIG   Sandra Anderson N/A
  Group 2nd   Sandra Anderson 6
  BPIG   Mavis McClintock N/A
  Group 4th   Mavis McClintock 5
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Puppy In Breed   Sandra Anderson N/A
  Best Of Breed   Mavis McClintock 0
  Best Puppy In Breed   Mavis McClintock N/A

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Heal 3
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
Saturday Group 4th   Karl Erik Johansson 4
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A

Show Date
Halifax Kennel Club February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Olga Gagne 9
  1st Senior Puppy Dog Class   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  Winners Dog   Olga Gagne N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Brian Reid N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Brian Reid 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Brian Reid (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Brian Reid N/A
  Winners Dog   Brian Reid (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Wendy Schira (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Winners Dog   Wendy Schira (2-1-0-0)
Friday Group 2nd   Wendy Anderson 10
  1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Wendy Anderson (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Winners Dog   Wendy Anderson (2-1-0-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 19 18 N/A N/A N/A
Group Ranking: 326 324 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2763 2753 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   16
Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Paterson 14
  1st Junior Puppy Dog Class   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Cheryl Paterson (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Cheryl Paterson N/A
  Winners Dog   Cheryl Paterson (1-2-0-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Kim Hamel N/A
  Best Of Breed   Kim Hamel 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Kim Hamel (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Kim Hamel N/A
  Winners Dog   Kim Hamel (1-2-0-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Brian Reid N/A
  Best Of Opposite Sex   Brian Reid N/A
  Winners Dog   Brian Reid (1-1-0-0)

Show Date
Cobequid Dog Club October 07 to October 08, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Donna Conod N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Johan Becerra-Hernandez N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By