Gch Ch Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Rosie - (Female)
Owner: Rhonda Ship & Gail Boyd
Breeder: Gail Boyd, Jenny Boyd , Cydney Pettit
Conformation Handler: Sylvain Généreux ; Melodie-Ann Guerit
Website: http://www.tailwindwhippets.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 34 33 31 30 27
Group Ranking: 218 211 198 188 168
All Breed Ranking: 1654 1616 1530 1441 1316

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   45
Win Record - 2019
Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 8 (1-3-1-4)
  Group 4th   Carlos Navarro Seemann 35
  Best Of Breed LTD Breed Show Brian Taylor 6
Friday Select Bitch   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Thursday Best Of Breed   Pierre Talbot 4 (2-1-0-2)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 5 5 5 5
Group Ranking: 33 30 31 28
All Breed Ranking: 273 267 247 259 235

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 0 5 9   0 0 0 0 1   398
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   John Rowton N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 7 (1-1-2-4)
  Group 4th   Ted Fahlgren 38

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 2
  Group 4th   William Byrne 15
Saturday Best Of Breed   Pierre Talbot 1
Friday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Francois Bernier 2 (1-1-0-1)
  Group 4th   Francois Bernier 6

Show Date
Whippet Club Of Eastern Canada August 26 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Sandra Mashford N/A

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Group 3rd   Michael Shoreman 7
  Group 3rd   Joe Lobb 10
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
  Group 3rd   Jack Ireland 9
  Group 4th   Kathrine Grant 5

Show Date
Societe Canine de Quebec August 03 to August 05, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michael Hill N/A
Saturday Select Bitch   Valerie Gervais N/A
Friday Select Bitch   Lee Steeves N/A

Show Date
Club Canin du Fjord July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Nesbitt 98
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 13
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Saturday Group 4th   David Swartwood 7
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   Francois Bernier 14
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
Friday Group 4th   Michael Lanctot 12
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Sandy Alexander N/A
Saturday Select Bitch   Carol Graham N/A
Friday Select Bitch   Paul Odenkirchen N/A

Show Date
Whippet Club of Eastern Canada June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Dawson 19

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Lynda Saranchuk 6
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 10
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 1
  Group 4th   Peter Machen 7

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Beverly Capstick 6 (1-0-1-5)
  Group 1st   Beverly Capstick 44
Friday Select Bitch   Karsten Kaemling N/A
  Best Of Breed   Patrick Mudge 2 (1-0-0-2)
  Group 3rd   Judith Taylor 10

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (0-0-0-3)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4 (0-0-1-4)
  Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 30
Saturday Best Of Breed   Michael Leonard 4 (0-1-1-3)
  Group 1st   Michael Leonard 48 (0-1-1-3)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Jacqueline Stacy N/A
Friday Select Bitch   Nancy Liebes N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  Winners Bitch   Wendy Schira (0-1-0-4)
Tuesday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Sharol Candace Way N/A
  Winners Bitch   Kim Meredith-Cavanna (3-1-2-7)
  Best Of Winners   Kim Meredith-Cavanna (3-1-2-7)
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Sulie Greendale-Paveza N/A
  Winners Bitch   Sulie Greendale-Paveza (2-2-3-5)
  Best Puppy In Breed   Sulie Greendale-Paveza N/A
  Best Of Winners   Sulie Greendale-Paveza (2-2-3-5)
Friday Winners Bitch   Sharol Candace Way (1-1-1-6)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Kim Meredith-Cavanna N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By