MBIS MBISS GCHG GCHEX Ambertru's R U Lonesome Tonight CD CGN AKC CGCA TKN
Retriever (Golden)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Cayde - (Male)
Owner: Gwen Taylor/Connie Johnson
Breeder: Connie Johnson - Ambertru
Performance Handler: Gwen Taylor
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 2 1
Group Ranking: 3 3 2 3 2
All Breed Ranking: 10 10 9 10 9

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 4 50 34 26 7   0 0 0 0 5   8104
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 8 (1-4-3-1)
  Group 4th   Wendy Schira 29
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 11 (1-7-3-1)
  Group 4th   Judy McVeigh 47
Wednesday Best Of Breed LTD Breed Show Veronica Mercer 14 (3-7-3-2)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 12 (2-7-2-2)
  Group 4th LTD Breed Show Veronica Mercer 53
  Group 4th   Cheryl Paterson 60

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 27 to December 27, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Denise Branch 14 (3-7-3-2)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Dann Wilson 42
  Best Of Breed LTD Breed Show Dann Wilson 8 (2-3-2-2)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Arndt 11 (4-3-3-2)
Friday Group 2nd   Ben Wasylyshen 39
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 9 (4-1-3-2)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 17 (0-7-5-6)
Saturday Select Dog LTD Breed Show Joanne Fernall N/A
  Select Dog   Gloria Kerr N/A
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Stewart Dankner 14 (0-7-5-3)
  Select Dog   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st LTD Breed Show Claudio De Giuliani 153
  Best Of Breed LTD Breed Show Claudio De Giuliani 19 (1-7-8-4)
Friday Select Dog   Chie Ejima (Yamakado) N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Gelinas 59
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 13 (5-3-3-3)
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 14 (5-3-3-4)
  Group 3rd   Sean Shields 46
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 15 (5-3-4-4)
  Group 1st LTD Breed Show Anik Primeau 52
  Group 2nd   Michael Gelinas 50
  Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 15 (5-3-4-4)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog LTD Breed Show David Swartwood N/A
  Best Of Opposite Sex   Ainslie Mills N/A
Saturday Best Of Breed   Cheryl Curtis 17 (2-5-5-6)
  Group 1st   Thomas Nesbitt 85
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 19 (3-5-6-6)
  Group 2nd   Charles Olvis 72

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Ingram 16 (2-6-5-4)
  Group 3rd   Ann Ingram 91
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 17 (2-4-7-5)
  Best Of Opposite Sex   David Kittredge N/A
  Group 3rd LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 98
Friday Best In Show   Joe Walton 404 *
  Best Of Breed   Joe Walton 12 (2-2-5-4)
  Group 1st   Joe Walton 83

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Michelle Scott 58
  Best Of Breed LTD Breed Show Michelle Scott 12 (3-4-4-2)
  Best Of Opposite Sex   Paul Lawless N/A
Saturday Best Of Breed   Karen Day 14 (3-6-4-2)
  Group 1st   Karen Day 61
Friday Select Dog LTD Breed Show Robert Denis N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 11 (2-5-3-2)
  Group 3rd   Ron Mahon 41

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Starr White 12 (4-1-3-5)
  Group 1st   Starr White 26
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 12 (4-2-4-3)
  Group 3rd   Shawn Bennett 40
Friday Group 2nd LTD Breed Show Danik Dancause 39
  Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Danik Dancause 14 (4-2-6-3)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Elaine Whitney 6 (3-2-1-1)
  Best Of Breed   Glen Stark 6 (3-2-1-1)
  Group 3rd   Elaine Whitney 19
  Group 1st   Glen Stark 33
Sunday Group 3rd   Robert Whitney 39
  Best Of Breed   Robert Whitney 7 (4-2-1-1)
  Select Dog   Fabian Daza N/A
Saturday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 33
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 3 (2-0-1-1)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (2-0-1-0)

Show Date
United Kennel Club September 29 to October 02, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Lynda Saranchuk 132
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 6 (1-2-1-3)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 24
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 9 (1-3-2-4)
  Group 1st   Joyce Love 42
Saturday Best Of Breed   Sharon Luckhart 9 (1-5-1-3)
  Group 1st   Sharon Luckhart 42
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 7 (1-4-3-0)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 34

Show Date
Miramichi Kennel Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Bennett 6 (1-2-1-3)
  Best Of Breed   Norman Strathdee 8 (1-2-2-4)
  Group 1st   Shawn Bennett 21
  Group 2nd   Norman Strathdee 25
Saturday Best Of Breed   Starr White 7 (1-3-2-2)
  Best Of Breed   Barbara Orr 8 (1-3-3-2)
  Group 1st   Starr White 27
  Group 2nd   Barbara Orr 28
Friday Best Of Breed   Patricia Cummins 7 (1-3-2-2)
  Select Dog   Honey Glendinning N/A
  Group 3rd   Patricia Cummins 20

Show Date
Fredericton Kennel Club September 21 to September 21, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   Lynn White 100
  Best Of Breed   Lynn White 8 (2-3-3-1)
  Best Of Breed   Pierre Talbot 8 (3-3-2-1)
  Group 1st   Lynn White 24
  Group 1st   Pierre Talbot 24

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 20, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Bruce Owen 8 (2-3-2-2)
  Best Of Breed   David Kelland 7 (2-3-2-1)
  Group 1st   David Kelland 22

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 76
  Best Of Breed   James Reynolds 10 (1-4-4-2)
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 13 (1-4-4-5)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog LTD Breed Show Heather Brennan N/A
Friday Best Of Breed   Bea Sawka 14 (5-2-6-2)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rick Fehler N/A
Saturday Best Of Breed   Julie Keenan 15 (3-3-6-4)
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Guy 9 (2-1-5-2)
  Group 2nd   Julie Keenan 59
  Best In Limited Breeds Show   Michael Guy N/A
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 8 (1-2-5-1)
  Group 2nd   Janet Lobb 51
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 8 (2-2-4-1)
  Group 2nd   Joe Lobb 52

Show Date
Golden Retriever Club Of Canada [National] August 28 to August 29, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Award Of Merit   Pluis Davern N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6 (1-0-4-2)
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 48
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 7 (2-1-5-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Denys Janssen 6 (2-0-4-1)
  Group 3rd   Thomas Alexander 86
Saturday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 8 (2-1-5-1)
  Group 2nd   Alejandro Rojas Sanchez 97
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 6 (2-1-4-0)
  Group 3rd   Sandy Alexander 73

Show Date
Manitoba Sporting Dog Association August 20 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Golden Retriever Club of Canada [Regional] August 19 to August 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denise Branch 33 (6-5-13-10)

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 14 (4-3-4-4)
  Group 3rd   Michelle Scott 30
Saturday Select Dog   David Gilmour N/A
Friday Select Dog   Bruce Fraser N/A
Thursday Best Of Breed   Nancy Popovich 12 (3-2-4-4)
  Group 3rd   Nancy Popovich 30

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Maria Del Rocio Nadal N/A
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 13 (4-7-2-1)
  Group 3rd   Francois Bernier 41
Friday Select Dog   Yvonne Savard N/A
Thursday Select Dog   William Alexander N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Dana Cline N/A
Sunday Select Dog   John Burgess N/A
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim Jr 16 (8-3-4-2)
Friday Select Dog   Rui Oliveira N/A

Show Date
Westwind Sporting Dog Club August 04 to August 05, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Marjorie Martorella 13 (4-4-4-2)

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 13 (6-1-6-1)
  Group 2nd   Ted Fahlgren 33
Saturday Best Of Breed   Michel Chaloux 13 (6-1-6-1)
  Best Of Breed   Irene Latchford 14 (7-1-6-1)
  Group 1st   Michel Chaloux 37
  Group 1st   Irene Latchford 38
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 14 (8-1-5-1)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 14 (8-1-5-1)
  Group 1st   Anna Hewson 38
  Group 1st   Elaine Whitney 37

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 21 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ted Fahlgren 12
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 4 (1-2-1-1)
  Group 3rd   Irene Latchford 20
Friday Best Of Breed   Ed Wild 7 (0-3-2-3)
  Group 2nd   Ed Wild 21

Show Date
Ontario Breeders Association July 17 to July 20, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Anik Primeau 11 (1-5-3-3)
  Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 10 (1-4-3-3)
  Group 1st   Anik Primeau 27
  Best In Limited Breeds Show   Anik Primeau N/A
Wednesday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 10 (1-4-3-3)
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 27
Tuesday Best Of Breed LTD Breed Show William Byrne 8 (1-4-2-2)
  Best Of Breed   Judith Byrne 8 (1-4-2-2)
  Group 2nd LTD Breed Show William Byrne 21
  Group 3rd   Judith Byrne 16
Monday Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Kars Dog Club July 13 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Rowton 43
  Best Of Breed   John Rowton 9 (1-4-3-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Pierrette McLean 8 (1-5-2-1)
Saturday Group 1st   Brian Reid 39
  Best Of Breed   Brian Reid 6 (1-2-3-1)
Friday Best In Show   Brian Reid 163 *
  Group 1st   Dann Wilson 32
  Best Of Breed   Dann Wilson 8 (2-3-2-2)
Thursday Group 1st   Shawn Bennett 39
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Lanctot 7 (2-2-2-2)
  Best Of Breed   Shawn Bennett 8 (2-3-2-2)
  Group 2nd LTD Breed Show Patricia Lanctot 24

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Cummins 8 (2-1-4-2)
  Group 2nd   Patricia Cummins 31
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 8 (1-2-5-1)
  Group 1st   Stewart Dankner 34
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 8 (3-1-4-1)
  Group 4th   Heather Langfeld 22

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 03 to July 04, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Shawn Nichols 12 (2-5-4-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Robert Denis 8 (2-3-3-1)
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 13 (2-6-5-1)
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 34

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 18 (5-7-6-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 17 (6-7-3-2)
  Group 2nd   Mike Jackman 53
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 18 (6-7-4-2)
  Group 4th   Pamela Bruce 45

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Donna Conod 11 (3-4-4-1)
  Group 2nd   Donna Conod 34
Thursday Group 2nd   Tony Vandendool 35
  Best Of Breed   Tony Vandendool 9 (3-3-3-1)

Show Date
Golden Retriever Club of Canada [Regional] June 25 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Willumsen 20 (5-6-6-4)

Show Date
Club du Golden Retriever du Quebec June 24 to June 24, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 24 (6-7-7-5)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Glen Stark 254 *
  Group 1st   Sharon Luckhart 50
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 16 (4-6-4-3)
Saturday Group 2nd   Lynda Saranchuk 71
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 15 (4-4-4-4)
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 58
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 15 (6-3-4-3)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 11 (4-3-1-4)
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 32
Saturday Group 1st   Jeremy Browne 46
  Best Of Breed   Jeremy Browne 13 (6-4-1-3)
Friday Best Of Breed   David Swartwood 11 (6-3-1-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Corinne Walker 12 (6-4-1-2)
Thursday Best Of Breed   Barbara Arndt 11 (5-4-1-2)
  Group 1st   Barbara Arndt 28

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Adrian Landarte 16 (4-8-3-2)
  Group 1st LTD Breed Show Adrian Landarte 107
Saturday Best Of Breed   David Miller 51 (7-23-15-7)
  Group 2nd   David Miller 168
Friday Best Of Breed   Elizabeth Sweigart 45 (6-18-14-8)
  Group 2nd   Elizabeth Sweigart 178

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Michael Hill 54
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Hill 10 (4-1-3-3)
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 13 (5-1-4-4)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 68
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Joy Hodgkinson 14 (7-2-3-3)
  Best Of Breed   Michael Leonard 14 (7-2-3-3)
  Group 1st   Michael Leonard 64
Friday Best In Show   Michael Leonard 216 *
  Best Of Breed   Sandra Anderson 13 (7-2-3-2)
  Group 1st   Sandra Anderson 55

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Jean-Christophe Boulinguez N/A
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 62
  Best Of Breed   Elaine Whitney 14 (4-5-4-2)
Saturday Reserve Best In Show   Robert Whitney 253
  Group 1st   Kristen Francis 64
  Group 3rd LTD Breed Show Joy Lynne Huntley 56
  Best Of Breed LTD Breed Show Joy Lynne Huntley 15 (4-6-4-2)
  Best Of Breed   Kristen Francis 15 (4-6-4-2)
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 13 (4-4-4-2)
  Group 2nd   Robert Whitney 47

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog LTD Breed Show Denise Branch N/A
Friday Select Dog   Elizardo Valadez N/A

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 10 (2-4-3-2)
  Group 1st   Penny Lewis 46
Saturday Best Of Breed   Penny Lewis 10 (2-4-3-2)
  Group 1st   David Kelland 55
Friday Reserve Best In Show   Wendy Anderson 198
  Best Of Breed   Wendy Anderson 8 (0-3-4-2)
  Group 1st   Wendy Anderson 42

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rita Walker N/A
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 16 (4-5-6-2)
  Group 1st   Murray Eason 80
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 14 (4-4-5-2)
  Group 3rd   Michelle Scott 62

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Avery Gaudin 386 *
  Select Dog LTD Breed Show Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 18 (3-7-6-3)
  Group 1st   Avery Gaudin 98
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 13 (2-5-4-3)
  Group 3rd   Doug Gaudin 70

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 12 (3-2-4-4)
  Best Of Breed   Sandra Lex 13 (3-3-4-4)
  Group 2nd   Ron Mahon 30
  Group 2nd   Sandra Lex 32
Saturday Best In Show   Sandy Gelinas 181 *
  Best Of Breed   Douglas Anderson 13 (3-3-4-4)
  Group 1st   Douglas Anderson 38
  Best Of Breed   Michael Gelinas 13 (3-3-5-3)
  Group 1st   Michael Gelinas 37
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 14 (5-3-3-4)
  Group 2nd   Sharon Derrick 32
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 13 (5-2-4-3)
  Group 1st   Sandy Gelinas 30

Show Date
Nickel District Kennel Club April 07 to April 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 12 (6-2-3-2)
  Group 3rd   Judy McVeigh 24
  Best Of Opposite Sex   Lynn White N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Guy N/A
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 12 (6-2-3-2)
  Group 1st   Dana Garcia Tice 34
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 11 (5-2-3-2)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 11 (5-2-3-2)
  Group 4th   Stewart Dankner 28
  Group 3rd   Tempest Deptuch 25

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 23 (4-8-9-3)
  Group 3rd   William Lee 110
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 26 (6-9-8-4)
  Best Of Breed LTD Breed Show Robert Rowbotham 23 (5-8-8-3)
  Group 2nd   Ann Felske-Jackman 132
  Best In Limited Breeds Show   Robert Rowbotham N/A
Friday Select Dog LTD Breed Show Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Kinji Itoi 27 (5-9-11-3)
  Group 1st   Kinji Itoi 120

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Delisle 19 (5-6-6-3)
Saturday Group 2nd   Darle Heck 71
  Best Of Breed   Darle Heck 15 (4-4-5-3)
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 15 (4-5-4-3)
  Group 1st LTD Breed Show Dann Wilson 75
  Group 3rd   Yvonne Savard 68
  Best Of Breed LTD Breed Show Dann Wilson 16 (3-6-5-3)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Luckhart 12 (4-1-4-4)
  Group 1st   Sharon Luckhart 63
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 14 (4-4-4-3)
  Group 1st   Ricardo Saldana 74
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 19 (6-4-4-6)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show William Alexander N/A
  Group 1st   Maribel Sy 78
Thursday Select Dog   Richard Paquette N/A
  Select Dog LTD Breed Show Kristen Francis N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 2 2 2 2
Group Ranking: 9 9 8 7
All Breed Ranking: 38 38 38 35 30

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 8 16 13 12   0 1 0 0 1   2351
Win Record - 2022
Show Date
Newfoundland (All Breed) Kennel Club November 19 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Vickie Umpleby 70 *
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 5 (1-1-2-2)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 6 (2-1-2-2)
  Group 1st   Vickie Umpleby 24
  Group 2nd   Pamela Bruce 16
Saturday Best In Show   Joe Lobb 72 *
  Best Of Breed   Joe Lobb 5 (1-1-2-2)
  Group 1st   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Janet Lobb 6 (2-1-2-2)
  Group 2nd   Janet Lobb 16

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Carol Graham 8 (1-4-2-2)
Tuesday Best Of Breed   Paula Nykiel 10 (3-4-2-2)
Monday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 7 (3-3-2-0)
  Group 3rd   Terry Carter 36
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 7 (4-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 6 (3-3-1-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jon Cole 14 (4-3-6-2)
  Group 2nd   Jon Cole 46
Sunday Best Of Breed   Mary White 15 (5-4-5-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Roberto Velez-Pico N/A
  Select Dog LTD Breed Show Starr White N/A
Friday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 16 (5-5-5-2)

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 10 (3-3-3-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gordon Hayburn 11 (3-4-3-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Denys Janssen N/A
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 10 (4-4-2-1)
  Group 4th   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 62

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dianne Miller N/A
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 6 (3-1-2-1)
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 5 (2-1-2-1)
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 5 (2-0-3-1)
  Group 2nd   Sharon Luckhart 31

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Gilmour 4 (3-0-2-0)
  Group 2nd   David Gilmour 8
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 10 (6-1-3-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Olga Gagne 6 (5-0-2-0)
  Group 1st   Barbara Arndt 31
  Best In Limited Breeds Show   Olga Gagne N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Breed   Jean Delisle 8 (4-1-3-1)
  Group 3rd   Pierre Talbot 29

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Haddon 15 (5-3-5-3)
  Group 1st   Kim Haddon 107
Friday Select Dog   Thora Brown N/A

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Maria Del Rocio Nadal 23
  Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 4 (1-1-1-2)

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Edgar Bajona 8 (2-3-3-1)
  Group 4th   Edgar Bajona 29
Wednesday Best Of Opposite Sex   Kenneth Chuah N/A
Tuesday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 9 (3-4-1-2)
  Group 4th   Guillermo Carrillo (Dr) 26
Monday Best Of Breed   Yogesh Tuteja 6 (2-2-2-1)
  Group 2nd   Yogesh Tuteja 33

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 04 to July 05, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 6 (0-2-2-3)
  Group 4th   Lynda Saranchuk 23
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 8 (0-2-2-5)
  Group 3rd   Mel Saranchuk 23
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 14 (3-3-3-6)
  Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 40

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 15 (3-4-3-6)
  Best Of Breed   Terry Carter 9 (1-3-2-4)
  Group 4th   Yvonne Savard 31
  Group 1st   Terry Carter 32
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 15 (4-5-3-4)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ed Wild 13 (2-8-1-3)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 17 (4-8-2-4)
  Group 1st   Ed Wild 39
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 42
Thursday Group 2nd   Anna Hewson 35
  Best Of Breed   Anna Hewson 15 (3-8-2-3)

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Avery Gaudin 17
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Sandra Anderson 25
  Group 4th   Doug Gaudin 21
Friday Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-0-2-2)
  Group 4th   Jeremy Browne 33

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Hill 42
  Best Of Breed   Michael Hill 7 (4-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 12 (5-2-3-3)
Friday Group 4th LTD Breed Show Raymond Lariviere 26
  Group 2nd   Grant Townsend 35
  Best Of Breed   Grant Townsend 8 (3-3-1-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Raymond Lariviere 7 (3-3-1-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Torbjorn Skaar N/A
Saturday Group 2nd   Paul Stanton 172
  Best Of Breed   Paul Stanton 43 (14-17-9-4)
Friday Select Dog   Jean-Christophe Boulinguez N/A

Show Date
Kent Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Nesbitt 13
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 3rd   David Swartwood 13
  Best Of Breed   David Swartwood 2 (1-1-1-0)
Friday Group 3rd   Raymond Yurick 12
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (1-1-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Philip Wendling 35
  Best Of Breed   Philip Wendling 9 (2-5-3-0)
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 9 (3-4-3-0)
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 9 (2-5-3-0)
  Group 1st   Anik Primeau 56
  Select Dog LTD Breed Show Doris Willis N/A

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club May 14 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Veronica Mercer 26 (7-10-7-3)
  Group 2nd   Veronica Mercer 82

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 22 (6-9-5-3)
  Group 4th   Olga Gagne 56
Friday Best Of Breed   Shawn Bennett 14 (6-4-5-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carmen Haller 27
  Best Of Breed   Carmen Haller 6 (2-2-3-0)
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 6 (2-2-3-0)
  Group 3rd   Ted Fahlgren 26
Friday Group 4th   Dianne Miller 14
  Best Of Breed   Dianne Miller 4 (2-1-2-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Elaine Whitney N/A
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 10 (2-4-3-2)
  Group 3rd   Robert Whitney 45
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 9 (3-3-2-2)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Lana Ferguson N/A
  Group 2nd   Tony Vandendool 53
Thursday Best Of Breed   Lee Steeves 6 (3-1-2-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Olga Gagne 10 (4-3-3-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 7 (3-3-1-1)
Friday Best Of Breed   Jaime Ganoza 4 (1-3-1-0)
  Group 3rd   Jaime Ganoza 34

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 19 (7-6-3-4)
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 108
Saturday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Allan Brown 21 (6-8-3-5)
Friday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 21 (8-8-3-3)
  Group 3rd   Dana Garcia Tice 114

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Gordon Hayburn 62
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 9 (3-3-2-2)
Sunday Best Of Opposite Sex   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Group 2nd LTD Breed Show Sharon Luckhart 75
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Luckhart 9 (4-4-1-1)
  Best Of Breed   Melody Roth 10 (4-4-2-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 11 (4-3-2-3)
  Group 4th   Mary White 48
Saturday Select Dog   James Reynolds N/A
Friday Select Dog   Sharon Derrick N/A
  Select Dog LTD Breed Show Jeremy Browne N/A
Thursday Select Dog   Darle Heck N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 3 3 3 3 7
Group Ranking: 11 11 13 10 34
All Breed Ranking: 45 44 51 49 123

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 7 3 3   0 0 0 0 2   1248
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (1-1-1-2)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 41
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 6 (1-2-2-2)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 10 (3-4-2-2)
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 4 (0-2-2-1)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 19 (6-9-4-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 15 (5-6-4-1)
  Group 2nd   Janet Lobb 72
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 14 (6-7-2-0)
  Group 1st   Anik Primeau 80
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 13 (5-6-3-0)
  Group 2nd   Michael Lanctot 57

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wendy Maisey N/A
Saturday Select Dog   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Allan Pepper 14 (5-5-5-0)
Friday Select Dog   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 12 (5-4-3-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jean Delisle 15 (6-5-4-1)
  Group 4th   Avery Gaudin 40
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Melody Roth 12 (5-5-3-0)
  Best Of Breed   Tony Vandendool 12 (6-5-2-0)
  Group 2nd   Doug Gaudin 56
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 10 (4-3-3-1)
Friday Best Of Breed   Thora Brown 13 (6-6-2-0)

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Carl Liepmann N/A

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Tony Vandendool 25 (4-8-10-4)
  Group 2nd   Tony Vandendool 52
Friday Best Of Breed   Sandra Orford 23 (4-8-9-3)

Show Date
Fredericton Kennel Club September 22 to September 23, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Terry Carter 22 (4-8-8-3)
  Group 1st   Terry Carter 52

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 21, 2021
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Monday Select Dog   Sandra Anderson N/A

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 11 (4-3-2-3)
Saturday Best Of Breed   Dann Wilson 9 (4-3-1-2)
  Group 4th   Dann Wilson 42
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 6 (4-1-1-1)
  Group 4th   Mary Spinelli 32

Show Date
Golden Retriever Club of Greater Toronto September 12 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Pepper 48

Show Date
Golden Retriever Club of Canada [Regional] September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denise Branch 49

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Denis Kuzelj 128
  Best Of Breed   Denis Kuzelj 27 (12-7-7-2)
Saturday Group 3rd   Davor Javor 121
  Best Of Breed   Davor Javor 26 (11-9-6-1)
Friday Select Dog LTD Breed Show Barbara Pepper N/A
  Select Dog   Jean-Christophe Boulinguez N/A

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Irene Latchford N/A
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Select Dog   Stephen Dainard N/A

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Tuesday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4 (1-1-3-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 12 (2-5-4-2)
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 49
Saturday Select Dog   Carol Graham N/A
Thursday Select Dog   Anna Hewson N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 13 (5-3-5-1)
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 9 (3-3-4-0)
  Best Of Opposite Sex   Joan Colbourn N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 7 (3-1-4-0)
  Group 3rd   Patricia Lanctot 51
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Francois Bernier 7 (3-2-3-0)
  Best Of Breed   Dann Wilson 7 (3-2-3-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Tibben 14 (6-5-4-0)
  Group 2nd   Nancy Tibben 67
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 15 (5-6-5-0)

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 12 (4-2-6-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 7 (2-2-3-1)
Monday Select Dog   Joe Lobb N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tony Vandendool N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
Friday Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
Saturday Select Dog   Richard Paquette N/A
Friday Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Winners   Stephen Dainard (5-6-4-0)
  Winners Dog   Stephen Dainard (5-6-4-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Dog   Ed Wild N/A
Friday Best Puppy In Breed   Melody Roth N/A
  Best Of Winners   Melody Roth (8-9-4-2)
  Winners Dog   Melody Roth (8-9-4-2)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Elaine Whitney N/A
Friday Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Best Of Winners   Bruce Owen (2-1-2-1)
  Winners Dog   Bruce Owen (2-1-2-1)

Obedience Show Record

     

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2022
Show Date
Komoka Top Dogs Obedience Club July 15 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Susan Des Cotes 184.0
Saturday Novice A   Edward Leslie 189.5
Friday Novice A   Edward Leslie 192.0

Rally Obedience Show Record

     
Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2024

Win Record - 2024
Show Date
Sydenham Valley Dog Training Club [Obedience & Rally] May 25 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Lorrie Scriber 97.0
  Novice B   Lorrie Scriber 91.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By