BBPIS GCH Nexus King in the North
Spaniel (Clumber)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Snow - (Male)
Owner: L. Giguère, N. Beaulé, G. Chaloux, J.Fankhauser
Breeder: K.Ellman, J. Fankhauser, M. Ellman
Conformation Handler: Laurence Giguère
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 37 39 36 31 29
All Breed Ranking: 178 188 176 167 154

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 2 6 4   0 0 0 0 0   575
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 3rd   Sandra Lex 58
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Desmond Murphy 0
Saturday Best Of Breed   Geoff Whitfield 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Tim Thomas 0
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 0
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0

Show Date
Clumber Spaniel Club Of Canada [National] September 08 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Niksa Lemo N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Denise Branch N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 3rd   Elizardo Valadez 35

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 21

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 33
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 3rd   Grant Townsend 26
  Group 1st   Ed Wild 31
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Best Of Breed   Leyda Perez 0
Friday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Group 4th   Alejandro Rojas Sanchez 23
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Francois Bernier 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 4th   Allan Brown 22
Friday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
  Group 3rd   Diane Adorno-LeGrande 23

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 2 (0-2-1-0)

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3
Saturday Best Of Breed   Doris Willis 3
  Best Of Breed   Rick Fehler 3

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Group 3rd   Carmen Haller 21
  Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 26
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 27

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Sharon Derrick N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Shreve 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Gerardo Paolucci N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Patricia Cummins N/A
  Best Of Breed   Dwain McLean 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Dwain McLean 38

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Guy 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 50
Saturday Group 1st   Grant Townsend 60
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Laurie Campbell 0
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Winners Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 66
  Best Of Breed LTD Breed Show Brian Taylor 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 12 14 13 13
Group Ranking: 714 828 798 747
All Breed Ranking: 3771 3677 4229 4071 3776

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2018
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Eugene Blake (1-1-2-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Eugene Blake N/A
  Winners Dog   Eugene Blake (1-1-2-0)
Saturday Winners Dog   Jeffrey Pepper (1-1-2-0)
  Best Of Winners   Jeffrey Pepper (1-1-2-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Jeffrey Pepper N/A
Friday Best Of Breed   Michael Leonard 2 (1-1-1-0)
  Winners Dog   Michael Leonard (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Michael Leonard (1-1-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Michael Leonard N/A

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) (1-0-0-1)
  BPIG   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Juan Miranda Saucedo N/A
  Best Of Opposite Sex   Juan Miranda Saucedo N/A
  Winners Dog   Juan Miranda Saucedo (1-0-0-1)

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rui Oliveira 0
Saturday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Denys Janssen 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 1
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 1

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A
  Winners Dog   Donna Conod (1-0-0-1)

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Winners Dog   Honey Glendinning (1-0-0-1)

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  BPIG   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Dog   Deirdre McKinnon (1-0-0-1)
Friday Best Puppy In Breed   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Winners Dog   Jean-Louis Blais N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-0-0-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-0-0-1)

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Winners Dog   Pamela Bruce N/A
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Winners Dog   Ed Wild N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Grant Townsend N/A
  Best Baby Puppy In Group   Grant Townsend N/A

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Stephen Dainard N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By