RBIS/BPIS/BVIS/BAIS/MBBIS Can GCh. Nanook's Diamond Ice CGN
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)

Call Name: Iceka - (Female)
Owner: Sarah Kube
Breeder: Annette Dionne
Conformation Handler: Sarah Kube
Performance Handler: Sarah Kube
Website: https://snowydreamsiberians.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Brace In Show   Terry Gains N/A
  Best Veteran In Group   Jocelyne Gagne N/A
  Best Brace In Group   Terry Gains N/A
Sunday Best Brace In Show   Grant Townsend N/A
  Best Brace In Group   Grant Townsend N/A
  Best Veteran In Group   Carmen Haller N/A
Saturday Best Brace In Show   Honey Glendinning N/A
  Best Brace In Group   Honey Glendinning N/A
  Best Veteran In Group   Honey Glendinning N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Veteran In Show   Yvonne Savard N/A
  Best Veteran In Group   Yvonne Savard N/A
  Best Veteran In Group   Tempest Deptuch N/A
Saturday Best Veteran In Group   Kathrine Grant N/A
  Best Veteran In Group   Mark Houston-McMillan N/A
Friday Best Veteran In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Veteran In Group   Sharon Derrick N/A
  Best Veteran In Group   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
BC Siberian Husky Club April 19 to April 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Elizabeth Muthard N/A
  Best Veteran   Elizabeth Muthard N/A
  Best of Breed (Altered)   Elizabeth Muthard N/A
  Best Brace   Elizabeth Muthard N/A

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 18 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Brace In Show   Charles Olvis N/A
  Best Brace In Group   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Brace In Show   Judi Elford N/A
  Best Brace In Group   Wendy Hamilton-Petkau N/A
Saturday Best Veteran In Show   Francesco Cochetti N/A
  Best Veteran In Group   Judi Elford N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Veteran In Group   Judith Byrne N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Brace In Show   Joe Lobb N/A
  Best Brace In Group   Joe Lobb N/A
  Best Veteran In Group   Joe Lobb N/A
Sunday Best Brace In Show   David Swartwood N/A
  Best Brace In Group   David Swartwood N/A
Saturday Best Brace In Group   Lee Anne Bateman N/A
  Best Veteran In Group   Brenton Wright N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Veteran In Group   Ainslie Mills N/A
Saturday Best Veteran In Group   Ed Wild N/A
Friday Best Veteran In Show   Denise Cornelssen N/A
  Best Veteran In Group   Denise Cornelssen N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Altered In Show   David Swartwood N/A
  Best Altered In Group   David Swartwood N/A
  Best Brace In Group   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Best Brace In Group   Denise Cornelssen N/A
Friday Best Brace In Show   Larry Kereluke N/A
  Best Brace In Group   Larry Kereluke N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Veteran In Group   Donna Conod N/A
  Best Veteran In Group   Fred Dewsbury N/A
Sunday Best Brace In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Veteran In Group   Patricia Lanctot N/A
  Best Brace In Group   Patricia Lanctot N/A
  Best Veteran In Group   Michael Lanctot N/A
Saturday Best Brace In Show   Walter Pinsker N/A
  Best Veteran In Group   Walter Pinsker N/A
  Best Brace In Group   Walter Pinsker N/A
  Best Veteran In Group   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Veteran In Group   Lee Anne Bateman N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 13 13 11 11 11
Group Ranking: 113 113 108 106 96
All Breed Ranking: 680 677 636 598 534

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 1 0 0   0 0 0 0 0   124
Win Record - 2015
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Grant Townsend N/A
  Group 1st   Grant Townsend 34
  Group 2nd   Doreen Marsh 33
  Best Of Breed   Grant Townsend 6
  Best Of Breed   Doreen Marsh 7
Saturday Group 1st   Wendy Maisey 33
  Best Of Breed   Wendy Maisey 5

Show Date
Lakes District Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carmen Haller 24
  Best Of Breed   Carmen Haller 6

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 68 68 63 61 54
Group Ranking: 528 521 488 466 430
All Breed Ranking: 3371 3300 3132 2980 2784

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2014
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 4
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 5

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 16 15 14 13 11
Group Ranking: 120 117 111 104 95
All Breed Ranking: 653 636 604 555 501

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 2   0 0 0 0 0   152
Win Record - 2011
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mel Saranchuk 30
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
Saturday Group 3rd   Judith Shurb 30
  Best Of Breed   Judith Shurb 2

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Avery Gaudin 20
  Best Of Breed   Avery Gaudin 5
Saturday Group 3rd   Susan Badick 23
  Group 2nd   Carol Graham 25
  Best Of Breed   Carol Graham 7
  Best Of Breed   Susan Badick 7
Friday Group 4th   Guy Jeavons 24
  Best Of Breed   Guy Jeavons 7

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2010
Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Donald Emslie N/A
Saturday Best Puppy In Show   Michael Lanctot N/A
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  BPIG   Patricia Lanctot N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By