CKC UKC GCH Wolfrivers Taiho Koki CGN NTD
Shiba Inu
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Kristine Brown
Breeder: Kris Brown, Susan Norris Jones
Conformation Handler: Susan Coulson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 3 3 3 4 3
Group Ranking: 42 42 40 48 42
All Breed Ranking: 383 383 380 376 356

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   36
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kristen Francis N/A
Saturday Select Dog   Margaret Moran McQuinn N/A
Friday Select Dog   Andrea Robins N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-1-2-0)
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 3 (1-1-2-0)
Saturday Select Dog   Cheryl Paterson N/A
Friday Select Dog   Stephen Dainard N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Sandra Anderson N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 3rd   Yvonne Savard 16

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Brian Reid N/A
Friday Group 4th   Vivian Maury 13
  Best Of Breed   Vivian Maury 1 (0-0-2-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 9 9 9 11 11
Group Ranking: 161 164 179 202 341
All Breed Ranking: 1362 1375 1480 1661 2749

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 3   0 0 0 0 0   58
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 1 (1-0-1-0)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 9 (2-3-4-1)
Friday Select Dog   Jacqueline Rusby N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Gloria Kerr N/A
  Best Of Breed   Gloria Kerr 0
Saturday Best Puppy In Breed   Susan St.John-Brown N/A
  Best Of Breed   Susan St.John-Brown 0
Friday Best Puppy In Breed   John Wade N/A
  Best Of Breed   John Wade 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 4
  Best Puppy In Breed   Alex Yu-Feng Zee N/A
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
  Best Puppy In Breed   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Sunday Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Group 4th   Judith Shurb 7
  Best Puppy In Breed   Ian Rasmussen N/A
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Winners Dog   Vickie Umpleby N/A
Saturday BPIG   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Dog   Deirdre McKinnon (2-0-1-0)
  Group 4th   Deirdre McKinnon 14
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 2 (2-0-1-0)
Friday BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 4th   Pamela Bruce 11
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Winners Dog   Pamela Bruce N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Winners Dog   Heather Langfeld N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Antonio Di Lorenzo 0
Sunday Best Of Breed   Laurent Pichard 0
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 0
Friday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Barbara Heal N/A
  Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Winners Dog   Barbara Heal (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
  Winners Dog   Sylvia Barkey (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Robert Rowbotham (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Best Of Winners   Robert Rowbotham (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Robert Rowbotham N/A
  Winners Dog   Pamela Bruce (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Winners   Pamela Bruce (1-1-0-0)
Friday Winners Dog   Doug Gaudin (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Winners   Doug Gaudin (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Derrick Seow 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Derrick Seow N/A
  Winners Dog   Derrick Seow N/A
  Best Puppy In Breed   Derrick Seow N/A
Sunday Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Gutenberg Soares 0
  Winners Dog   Gutenberg Soares N/A
  Best Puppy In Breed   Gutenberg Soares N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Gutenberg Soares N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Diane Adorno-LeGrande (1-0-1-0)
  BPIG   Diane Adorno-LeGrande N/A
  Group 3rd   Diane Adorno-LeGrande 9
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Winners Dog   Allan Brown (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Diane Adorno-LeGrande N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Winners Dog   Robert Rowbotham N/A
Friday Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Winners Dog   Terry Carter N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Winners Dog   Judith Taylor (1-0-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Winners Dog   Wendy Anderson (1-0-1-0)

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Patricia Lanctot (1-0-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday 1st 3-6 Month Dog Class   Rita Walker N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Shawn Nichols N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Wendy Schira N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Lee Steeves N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Valerie Hansen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By