Ch Taylin The Gladiator
Pekingese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jack - (Male)
Owner: Tammy Bletcher
Breeder: Tammy Bletcher
Conformation Handler: Tammy Bletcher
Website: https://www.taylinpekingese.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 10 10 9 8 8
Group Ranking: 152 152 144 128 115
All Breed Ranking: 1180 1180 1113 988 896

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2020
Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Hans Almgren 1
  Best BBE In Group   Hans Almgren N/A
Friday Best Of Breed   Harto Stockmari 1

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 6 6 6 7 7
Group Ranking: 72 70 68 81 74
All Breed Ranking: 520 505 475 566 518

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 2 1 3   0 0 0 0 1   184
Win Record - 2019
Show Date
Avalon Kennel Club October 12 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Stephen Dainard 14
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Doug Gaudin 16
  Group 1st   Avery Gaudin 16

Show Date
Conception Bay Kennel Club August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Allan Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (2-1-1-0)
  BPIG   Thora Brown N/A
  Group 1st   Thora Brown 13
  BPIG   Allan Brown N/A
  Group 1st   Allan Brown 13
Saturday Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 3 (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 3 (2-1-1-0)
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Group 1st   Bruce Owen 13
  BPIG   Terry Gains N/A
  Group 1st   Terry Gains 13

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Philip Wendling 24
  Winners Dog   Philip Wendling N/A
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Philip Wendling N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Melvin Beech N/A
  BPIG   Melvin Beech N/A
  Group 3rd   Melvin Beech 21
  Winners Dog   Melvin Beech N/A
  Best Puppy In Breed   Melvin Beech N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Friday Reserve Best Puppy In Show   Ed Wild N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Ed Wild N/A
  BPIG   Ed Wild N/A
  Group 4th   Ed Wild 20
  Winners Dog   Ed Wild N/A
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Joanne Fernall N/A
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0
  Winners Dog   Joanne Fernall N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Winners Dog   Patricia Taylor N/A
  Group 4th   Joanne Fernall 7
  Group 4th   Patricia Taylor 12

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Winners   David Swartwood (2-2-1-0)
  Winners Dog   David Swartwood (2-2-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Winners Dog   Thomas Nesbitt (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Winners Dog   Terry Carter (1-0-1-0)

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Luis Pinto Teixeira N/A
  Winners Dog   Luis Pinto Teixeira (1-0-3-0)
  Best Puppy In Breed   Luis Pinto Teixeira N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Raymond Lariviere N/A
  Winners Dog   Raymond Lariviere (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Peter Machen (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  Winners Dog   Pamela Bruce (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Peter Machen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent April 13 to April 13, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 2

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Gerson Ayala N/A
  Winners Dog   Gerson Ayala N/A
  Best Puppy In Breed   Gerson Ayala N/A
  Best Of Breed   Gerson Ayala 0
Saturday Best Puppy In Breed   Phred Wong N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ole Nielsen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Phred Wong N/A
  Winners Dog   Ole Nielsen (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A
  Winners Dog   Phred Wong (1-0-1-1)
Friday Winners Dog   Darle Heck (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Winners Dog   Judith Taylor (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Darle Heck N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Taylor N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Gerardo Paolucci N/A
  Best Baby Puppy In Group   Gerardo Paolucci N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Rick Fehler N/A
  Best Baby Puppy In Group   Rick Fehler N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Michael Guy N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michael Guy N/A
  Best Baby Puppy In Group LTD Breed Show Grant Townsend N/A
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Judith Shurb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By