AKC GCHB /CKC GCH Redlion's Invasion CGC TKN
Retriever (Chesapeake Bay)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Doc - (Male)
Owner: Robert Boyd
Breeder: Jane Pappler
Handler: Doug Belter / Peter Scott
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 4 N/A N/A
Group Ranking: 267 261 249 N/A N/A
All Breed Ranking: 1331 1300 1192 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 0   50
Win Record - 2018
Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Robert Rowbotham 22
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Thursday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
Wednesday Group 4th   Judith Byrne 28
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 3 10 10 15 14
Group Ranking: 196 510 493 838 764
All Breed Ranking: 957 2521 2390 4459 4041

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 1   88
Win Record - 2017
Show Date
Ontario Chesapeake Club December 28 to December 28, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Kim Hamel N/A

Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Allan Pepper N/A
Thursday Group 2nd   Sylvia Barkey 61
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 5 (0-3-2-1)
Wednesday Best Of Opposite Sex   Jeremy Browne N/A

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 27 to December 27, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Garth Gourlay 7

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Ron Mahon 3 (1-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Olga Gagne 3 (1-2-1-0)

Show Date
Chesapeake Bay Retriever Club Of Canada [National] September 02 to September 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Allan Pepper N/A
  Best Brace   Allan Pepper N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carl Liepmann 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ed Wild N/A
  Select Dog   Kathrine Grant N/A
Saturday Select Dog   Michael Shoreman N/A
  Best Of Opposite Sex   Rosemary Shoreman N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Valerie Gervais 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Friday Best Of Breed   Mary Spinelli 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 1
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Luis Pinto Teixeira 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 4 N/A N/A N/A
Group Ranking: 236 234 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1082 1075 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   71
Win Record - 2016
Show Date
Ontario Chesapeake Club December 28 to December 28, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A

Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Alan Ewles N/A
Wednesday 1st Open Dog Class   Lee Steeves N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  Winners Dog   Lee Steeves (3-4-1-1)
Tuesday 2nd Open Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Reserve Winners Dog   Paul Pobega N/A

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 27 to December 27, 2016
Day Position   Judge Points
Tuesday Reserve Winners Dog   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Robert Smith (Dr) N/A
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Robert Smith (Dr) (1-1-0-0)
  Winners Dog   Robert Smith (Dr) (1-1-0-0)
Saturday 1st Open Dog Class   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Kim Meredith-Cavanna (1-1-0-0)
  Winners Dog   Kim Meredith-Cavanna (1-1-0-0)
Friday Group 3rd   Ann Hearn 69
  1st Open Dog Class   Ann Hearn N/A
  Best Of Breed   Ann Hearn 0
  Winners Dog   Ann Hearn N/A

Show Date
Chesapeake Bay Retriever Club of Canada [National] September 04 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Judith Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Winners Dog   Judith Taylor N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Brian Harper N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Janet Lobb N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Winners Dog   Janet Lobb (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (1-0-0-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Judi Elford N/A
  Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  Winners Dog   Judi Elford N/A
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Kathrine Grant N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Elizardo Valadez N/A
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Winners Dog   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Breed   Elizardo Valadez N/A
  Winners Dog   Elizardo Valadez N/A
Friday BPIG   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Sean Shields N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Best Puppy In Breed   Corinne Walker N/A
  Winners Dog   Corinne Walker N/A
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Winners Dog   Sylvia Barkey N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By