BIS ,BISS,Can.GCh , Am. Ch.Divine Acres Don't Stop Believe'N at Danetastix
Great Dane
(Click on breed to view standings)

Call Name: Luna - (Female)
Owner: Tam Pregent & Scott Johnson
Breeder: Carolyn McNamara & Stephanie Taylor
Conformation Handler: Scott Johnson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 4
All Breed Ranking: 31 31 31 23 21

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 1 2 0 2   0 0 0 0 0   558
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Lana Ferguson 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (1-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 3 (2-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 5 (3-2-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 3 (1-2-0-1)
Friday Select Bitch   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vivian Maury 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathryn Young 0
  Group 2nd   Kathryn Young 39
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 2nd   James Reynolds 49
Friday Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 39
  Group 4th   Lana Ferguson 45
  Best Of Breed   Lana Ferguson 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 1 (1-0-0-1)
Saturday Best In Show   Arne Foss 369 *
  Best Of Breed LTD Breed Show Peter Machen 2
  Best Of Breed   Arne Foss 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Arne Foss 67
Friday Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-0-0-1)
Thursday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 5 6 5 5 8
Group Ranking: 64 84 73 67 79
All Breed Ranking: 439 570 541 508 570

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 3 3   0 0 0 0 1   223
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Doug Windsor 40
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 3 (0-1-1-2)
Friday Best Of Breed   Allison Jones (Dr) 1 (0-1-0-1)

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lloyd Constantine-Amodei 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2 (1-1-0-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Friday Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Ron Mahon 17

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Esther Joseph N/A
Friday Best Of Breed   Geoff Whitfield 1 (0-0-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gary Anderson N/A
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-0-1-1)

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 2nd   Judith Taylor 7
Sunday Group 4th   Ann Hennigan 10
  Group 1st   Dana Cline 16
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Best Of Breed   Dana Cline 0

Show Date
Great Dane Club of Canada [National] August 24 to August 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Nancy Simmons N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leif-Herman Wilberg 1 (1-0-0-1)
  Group 3rd   Nancy Simmons 14
Saturday Select Bitch   Fabian Daza N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Doug Windsor 1 (0-0-0-2)
  Select Bitch   Tim Doxtater N/A
  Group 3rd   Doug Windsor 31
Tuesday Best Of Breed   Wendy Schira 3 (1-1-0-2)

Show Date
Association Of Great Dane Fanciers August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 19
  Best In Juvenile Sweepstakes   Noreena Seery N/A
Saturday Select Bitch   Naida Parker N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 4 (1-2-0-2)
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 4 (1-2-0-2)
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 4 (1-2-0-2)
  Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 29

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 4 (0-2-1-2)
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 4 (0-2-1-2)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 4 (0-2-1-2)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 2 (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 2 (1-0-1-1)
  BPIG   Doug Windsor N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 0
  Best Puppy In Breed   Robert Shreve N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Christian Molina Galvez (Dr) N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Grant Townsend N/A
  Winners Bitch   Grant Townsend (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-1-0)
  Winners Bitch   Lee Anne Bateman (0-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Winners Bitch   Francisco Chapa Guajardo (Dr) (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Mary Spinelli N/A
  Winners Bitch   Mary Spinelli (1-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Mary Spinelli N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Brenda Wilson N/A
  Reserve Winners Bitch   Brenda Wilson N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  Winners Bitch   Lee Steeves (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Best Of Winners   Lee Steeves (1-1-1-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Judi Elford (0-3-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judi Elford N/A
  Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  Best Of Opposite Sex   Judi Elford N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Anik Primeau N/A
  Best Of Breed   Anik Primeau 3 (0-3-1-0)
  Winners Bitch   Judith Taylor (0-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 4 (0-3-1-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Anik Primeau N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Taylor N/A
  Winners Bitch   Anik Primeau (0-3-1-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Carol Graham N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Bruce Fraser N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Sharon Derrick N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Raymond Yurick N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Michael Gelinas N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Michael Gelinas N/A
  Best Baby Puppy In Group   Sandy Gelinas N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday 1st 3-6 Month Bitch Class   Judith Shurb N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Davida Brown N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By