GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
Dachshund (Standard Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Karma - (Female)
Owner: Sophie Tremblay
Breeder: Sophie Tremblay
Conformation Handler: Sophie Tremblay
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 N/A N/A
Group Ranking: 8 8 11 N/A N/A
All Breed Ranking: 73 77 93 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 8 1 4 1   0 0 0 0 0   677
Win Record - 2024
Show Date
Lady Slipper Kennel Club June 15 to June 16, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Marilyn O'Neill 86 *
  Reserve Best In Show   Linda St-Hilaire 52
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 2 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Linda St-Hilaire 12
  Group 1st   Marilyn O'Neill 12
Saturday Group 4th   Kristen Francis 12
  Best Of Breed   Dianne Miller 2 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-0-1-2)
  Group 3rd   Dianne Miller 13

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 3rd   Dianne Miller 27

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lyzane Hamel 2 (0-1-0-2)
  Group 3rd   Lyzane Hamel 21
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 4 (1-2-0-2)

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4 (1-1-2-1)
  Best Of Breed   David Gilmour 4 (1-1-2-1)
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 18
  Group 1st   David Gilmour 21
Saturday Reserve Best In Show   Rita Walker 115
  Group 1st   Rita Walker 21
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-1-2-1)
  Best Of Breed   Rita Walker 4 (1-1-2-1)
  Group 2nd   Stephen Dainard 19

Show Date
Fredericton Kennel Club May 04 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 4 (1-2-1-1)
Saturday Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Jean-Louis Blais 25

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 26 to April 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Pierre Talbot 201
  Best Of Breed   Pamela Bruce 7 (2-3-1-2)
  Group 1st   Pamela Bruce 32
Saturday Best Of Breed   Pierre Talbot 7 (2-3-1-2)
  Group 1st   Pierre Talbot 30
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Stephen Dainard 29

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 13 12 13 14 17
All Breed Ranking: 136 132 136 155 179

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 14 10 6 6   0 0 0 0 3   839
Win Record - 2023
Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary Spinelli 3 (0-0-2-2)
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Mary Spinelli 20
  Group 3rd   Grant Townsend 14
Saturday Group 4th   Deirdre McKinnon 16
  Group 3rd   Lee Steeves 17
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-0-1-1)

Show Date
All Hound Club of Ontario October 29 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 6 (0-0-4-3)

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 28 to October 28, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Espen Engh 7 (1-0-4-3)
  Best In Multi Breed Specialty   Espen Engh N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Select Bitch   Ann Ingram N/A
Friday Select Bitch   Honey Glendinning N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Starr White 117
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Guy Jeavons 19
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Shawn Bennett N/A

Show Date
Cobequid Dog Club October 07 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Sandy Alexander 17
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-0-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Karl Erik Johansson N/A
  Group 3rd   Thomas Alexander 10

Show Date
Miramichi Kennel Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 20
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-0-2-1)

Show Date
Fredericton Kennel Club September 21 to September 21, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Lynn White N/A
  Best Of Breed   Pierre Talbot 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Pierre Talbot 19

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 20, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Jeremy Browne 10

Show Date
Federation Of Dachshunds Clubs Of Canada [National] September 16 to September 16, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Kathleen Hardwick N/A

Show Date
Western Dachshund Club September 15 to September 15, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 7 (3-2-2-1)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 14 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Roberta Parish N/A
Friday Select Bitch   Edna St Hilaire N/A
Thursday Group 2nd   Yvonne Savard 25
  Best Of Breed   Yvonne Savard 7 (2-3-2-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Sandy Alexander 16
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (1-1-0-1)
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 28
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (1-1-0-1)
Saturday Group 2nd   Avery Gaudin 24
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-1-0-1)

Show Date
Abegweit Kennel Club August 26 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 16
  Group 1st   Richard Paquette 16

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 0
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 2nd   Mary White 5
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Carol Graham 4
  Group 2nd   Kathrine Grant 3

Show Date
Charlotte County Kennel Club July 29 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Group 4th   Heather Brennan 11
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0

Show Date
Miramichi Kennel Club July 21 to July 24, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Barbara Heal 18
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 4 (0-0-2-3)
  Best Of Breed   Barbara Heal 4 (0-0-2-3)
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 4 (0-0-2-3)
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 4 (0-0-2-3)
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (0-0-2-3)
  Select Bitch   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 15 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Raymond Yurick 11
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 12
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Group 1st   Glen Stark 14
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stephen Dainard 5
  Group 2nd   Rick Fehler 5
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (1-0-0-1)
Saturday Group 2nd   Cheryl Paterson 5
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 5
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-0-1)
Friday Group 4th   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 2
  Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 1 (1-0-0-1)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Melody Roth N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Glen Stark N/A
Friday Select Bitch   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jean Tremblay 11
  Best Of Breed   Jean Tremblay 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (0-0-0-2)
Thursday Select Bitch   Veronica Mercer N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Stephen Dainard 176
  Group 1st   Pierre Talbot 22
  Best Of Breed   Pierre Talbot 0

Show Date
Eastern Canada Dachshund Club May 27 to May 27, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Lynne Allen N/A

Show Date
Moncton Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Judy McVeigh N/A
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 7 (2-1-3-2)
  Group 1st   Linda Kraft 45
Friday Best Of Opposite Sex   Valerie Hansen N/A

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Penny Lewis 5 (1-2-1-2)
  Select Bitch LTD Breed Show David Kelland N/A
  Group 1st   Penny Lewis 24
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 5 (1-2-1-2)
Friday Winners Bitch   Jean Tremblay (1-3-1-1)
  Best Of Winners   Jean Tremblay (1-3-1-1)
  Best Of Breed   Jean Tremblay 5 (1-3-1-1)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Jean Tremblay N/A
  Group 1st   Jean Tremblay 23

Show Date
Fredericton Kennel Club April 22 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pierre Talbot 15
  Best Of Breed   Alison Jones (Dr) 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Alison Jones (Dr) (0-2-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Alison Jones (Dr) N/A
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Linda St-Hilaire (0-2-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Linda St-Hilaire N/A
  Group 4th   Alison Jones (Dr) 16
Saturday Reserve Winners Bitch   Joyce Love N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Joyce Love N/A
  Best Of Breed   Doris Willis 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Doris Willis (0-2-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Doris Willis N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By